Online: ADMINISTROWANIE PASEM DROGOWYM DRÓG PUBLICZNYCH. Reklamy i materiały wyborcze w pasie drogowym. Postępowanie wyjaśniające i wydawanie ZEZWOLEŃ w tym na reklamy i urządzenia reklamowe. Opłaty, kary, wykroczenia.

19 kwietnia 2024 10:00-14:00

Szkolenie konsultacyjne na przykładach praktycznych

• zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
  • platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

• etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, radca prawny,
  • od 1995 r. obsługuje urzędy administracji publicznej (urzędy gmin, urząd wojewódzki, zarządy dróg, inspekcje itp.),
  • wykładowca od 1994 r. wielu ośrodków szkoleniowych, realizuje główne tematy z zakresu postępowania administracyjnego i prawa samorządu terytorialnego oraz z ochrony środowiska, gospodarki nieruchomościami, planowania przestrzennego, finansów lokalnych.

ADRESACI SZKOLENIA:

Na szkolenie zapraszamy pracowników urzędów gmin (miast) zajmujących się drogami publicznymi i wewnętrznymi oraz pracowników zarządów dróg miejskich, powiatowych i  wojewódzkich.

1. Podział dróg publicznych
2. Pojęcie pasa drogowego
3. Zarządzanie drogami publicznymi, zadania zarządców dróg
4. Postępowanie w sprawie uregulowania prawa własności do dróg publicznych
5. Definicja reklamy.
6. Umowy cywilnoprawne w tym na umieszczenie reklam.
7. Zadania zarządów dróg w procesie inwestycyjnym;
• Zezwolenie na wykonanie zjazdu,
• Zezwolenie na budowę tymczasowych obiektów i remont istniejących w pasie drogowym,
• Zezwolenie na odstąpienie od linii zabudowy mieszkaniowej,
8. Wyrażanie zgody na lokalizację urządzeń i reklam w pasie drogowym
9. Reklamy wyborcze – zasady umieszczania i egzekwowanie usunięcia.
10. Kodeks wyborczy czy ustawa o drogach – spór o orzecznictwie o reklamy.
11. Zezwolenie na zajęcie pasa drogi i opłaty z tego tytułu – zasady naliczania opłat.
12. Tryb stosownaia kar pieniężnych za zajęcie pasa drogi i umieszczanie w nim urządzeń oraz re-klam bez zezwolenia
13. Odstąpienie od naliczenia kary Procedura i przesłanki.
14. REKLAMY W PASIE DROGOWYM. Reklamy po zmianach ustawy oraz innych ustaw i postępo-wanie w sprawach nielegalnego umieszczania w pasie drogowym.
15. REKLAMY NA POJAZDACH.
16. Elementy postępowania administracyjnego:
• Czynności procesowe, postepowanie wyjaśniające - dowodowe
• Postępowanie odwoławcze,
• Decyzja i jej składniki, wzruszanie decyzji ostatecznych.
17. Wykroczenia związane z ingerencją w pas drogowy i w sprawie reklam wyborczych.