Online: Październikowa aktualizacja podstawowej kwoty dotacji z uwzględnieniem przepisów szczególnych obowiązujących w roku 2024 r. i planowane zmiany w finansowaniu wychowania przedszkolnego w 2025 r.

07 października 2024 09:00-12:30

Szanowni Państwo

Podstawowa kwota dotacji (PKD) na ucznia w przedszkolach ustalana jest na każdy rok budżetowy w wyniku dwóch aktualizacji w tym obowiązkowej w październiku. W 2024 r. ustalenie rocznej kwoty dotacji oraz jej wypłacenie odbywa się z uwzględnieniem przepisów szczególnych wynikających z kształcenia uczniów z Ukrainy i podwyżek nauczycieli.

Zapraszam na szkolenie, które przygotuje uczestników do sprawnego i bezbłędnego wykonania. Dodatkowo przekażę instruktaż planowania budżetu JST na 2025 r. w części dotyczącej wychowania przedszkolnego, w tym zmiany do jakich samorządowcy muszą się przygotować w zakresie finansowania zadań oświatowych.

Liliana Zientecka

Informacje o prowadzącym szkolenie: Liliana Zientecka

- praktyk z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej) - 34 letni staż pracy na wszystkich szczeblach administracji oświatowej,
- autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą,
- odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej

Adresaci szkolenia:

Pracownicy samorządowi odpowiedzialni za czynności związane z udzielaniem dotacji oświatowych z budżetu JST.

Korzyści z udziału w szkoleniu:

1. Uczestnik szkolenia uporządkuje i poszerzy swoją wiedzę o podstawach prawnych ustalenia kwot dotacji dla jednostek wychowania przedszkolnego.
2. Uczestnik szkolenia nabędzie umiejętności prawidłowego wyrównania części dotacji wypłaconych w miesiącach I-X 2024 r.
3. Uczestnik szkolenia nabędzie umiejętności planowania budżetu JST w części dotyczącej wychowania przedszkolnego by nie dopuszczać do nieświadomego zawyżania i zaniżania dotacji, a także dowie się jakie istotne zmiany w finansowaniu wychowani przedszkolnego będą obowiązywały w 2025 r.

Program szkolenia: 2 sesje po 1,5 godziny

1. Specyfika październikowej aktualizacja podstawowych kwot dotacji (PKD) dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w roku 2024:
1) prawidłowe ustalenie kwot wydatków zaplanowanych w budżecie JST na przedszkola/oddziały przedszkolne
• z uwzględnieniem przepisów szczególnych obowiązujących w 2024 r.
– instruktaż działania – Excel;
• z uwzględnieniem wydatków wspólnych przedszkola będącego w zespole /oddziału przedszkolnego zorganizowanego w szkole
– instruktaż działania, wzory dokumentów;
• z uwzględnieniem wydatków CUW ponoszonych na obsługę odpowiednio przedszkoli/oddziałów przedszkolnych
– instruktaż działania, wzory dokumentów.
2) uśredniona liczba uczniów na podstawie danych z 30 września roku 2023 i 30 września roku 2024 z uwzględnieniem przepisów szczególnych
– instruktaż działania – Excel;
3) prawidłowe ustalenie subwencji oświatowej przewidzianej na uczniów objętych kształceniem specjalnym, WWRD, ZRW -– instruktaż działania – Excel;
2. Wyrównanie kwot dotacji wypłaconych w miesiącach I-X- z uwzględnieniem przepisów obowiązujących w roku 2024.
3. Obowiązek informowania dotowanego o zasadach wyrównania części dotacji wypłaconych przed aktualizacją - wzór pisma do dotowanego.
4. Refleksja nad planowaniem budżetu JST na 2025 r. w części dotyczącej wychowania przedszkolnego - nieświadome zawyżanie i zaniżanie PKD poprzez nieprawidłowe planowanie do-chodów i wydatków – wykaz błędów, które należy eliminować.
5. Planowane zmiany w finansowaniu wychowania przedszkolnego w 2025 r. – co dotujący i dotowany powinien wiedzieć.

Metody i formy prowadzenia zajęć
1. Wykład informacyjny w czasie rzeczywistym w formie prezentacji uporządkowanej wiedzy z zakresu szkolenia.
2. Metoda rozwijania praktycznych umiejętności zarządzania oświatą w formie dyskusji za pośrednictwem czatu, a także przekazania i omówienia wzorów dokumentów do wykorzystania.

Informacje organizacyjne:
- Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
- Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju,
- Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.