Termin szkolenia minął

Zapytaj o następny: biuro@owal.edu.pl lub tel 570 082 700

Możesz także zaproponować temat lub realizację szkolenia w Twoim mieście.

Online: Przewóz dzieci do szkoły i przedszkola – obowiązki gminy po zmianie przepisów

07 sierpień 2020 10:00-14:00

Stosowanie aktualnych przepisów przez samorząd w praktyce

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

- Wykładowca i trener w tematyce prawa transportowego.
- 16 lat doświadczenia w realizacji szkoleń dla administracji samorządowej w zakresie wydawania licencji zezwoleń i zaświadczeń na wykonywanie przewozów drogowych, kontroli przewoźników, organizacji publicznego transportu zbiorowego, organizacji przewozów uczniów, wydawania zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych.
- Posiada duże doświadczenie w pracy w urzędach nadzoru i kontroli transportu drogowego.
- Jest autorem kilkudziesięciu artykułów miesięcznika „Transport Drogowy”.
- Realizował szkolenia oraz działania doradcze w ramach projektów twinningowych, jako ekspert oddelegowany przez stronę kontraktu bliźniaczego.
- Prowadzi szkolenia otwarte w tematach: mocowania ładunków, przewozu drogowego odpadów, żywych zwierząt, materiałów szybko psujących się.
- Prowadził szkolenia w ramach kursów na Certyfikaty Kompetencji Zawodowych, szkolenia inspektorów transportu drogowego, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Służby Celnej.

ADRESACI SZKOLENIA:
Pracownicy gminy, jednostki oświatowej, którzy organizują przewozy dzieci do przedszkola i uczniów do szkół.

CEL SZKOLENIA:
Zapoznanie uczestników z aktualnymi warunkami organizacji przewozu dzieci po zmianie ustawy Prawo oświatowe, pomoc w sporządzeniu wzoru uchwały określającej średnią cenę paliwa, umowy określającej zwrot kosztów za pomocą reguły matematycznej i regulaminu przewozu uczniów.

1.    Porównanie różnych sposobów organizacji przez gminę przewozu dzieci do szkoły i przedszkola
-    przewóz dzieci w ramach przewozów regularnych specjalnych
-    przewozów dzieci w ramach przewozów regularnych
-    różnice między podmiotem wykonującym przewozy regularne specjalne i operatorem publicznego transportu zbiorowego (sposób wyboru, umowa, uprawnienia przewozowe, rozkład jazdy, opłata za przystanki)
-    transport dzieci realizowany autobusami należącymi do gminy lub jednostki oświatowej
-    aktualne wymagania dla kierowcy i przewoźnika z uwzględnieniem ustaw o szczególnych rozwiązaniach związanych z COVID-19
-    środki tymczasowe wynikające z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/698 z dnia 25 maja 2020 r.
-    nowe warunki korzystania z ustawy o funduszu rozwoju przewozów autobusowych
-    zmiany dotyczące zezwoleń na wykonywanie przewozów regularnych związane z COVID19 oraz wynikające ze zmiany ustawy o publicznym transporcie zbiorowym
2.    Zwrot kosztów przejazdu uczniów niepełnosprawnych i dzieci posiadających orzeczenie o     potrzebie kształcenia specjalnego oraz ich opiekuna - kiedy dowożenie zapewniają rodzice:
-    reguła do obliczania wysokości zwrotu kosztów przewozu, umowa dotycząca zwrotu kosztów
3.    Zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna środkami komunikacji publicznej
-    warunki nabywania przez gminę biletów, jednostka samorządu właściwa do zakupu biletów miesięcznych z ulgą ustawową dla dzieci
-    ryzyko uznania dopłaty do biletów ulgowych jako nienależnie pobranej
-    przepisy dotyczące dopłaty do biletów w przewozach dzieci niepełnosprawnych
4.    Interpretacja wymagań prawnych (wyroki WSA/NSA)
-    finansowanie dowożenia uczniów spoza obwodu szkoły lub spoza gminy
-    definicja najbliższej szkoły i sposób obliczania drogi dziecka z domu do szkoły
-    wymagania w zakresie sprawowania opieki w trakcie przewozu dzieci