- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.
PROWADZĄCY:
- Praktyk, od ponad 20 lat Skarbnik Gminy, Dr nauk inż. rolnictwa i mgr nauk prawnych,
- Dyplomowany księgowy, członek Stowarzyszenia biegłych rewidentów, księgowych, doradców podatkowych, prawników i ekonomistów LIBERTAS. Członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce Oddział w Białymstoku,
- Wykładowca na Podyplomowych Studiach w zakresie „Finanse i Rachunkowość Budżetowa”, „Audyt Wewnętrzny i Kontrola Wewnętrzna”,
- Doświadczony trener: liczne szkolenia dla pracowników pionów finansowych, prokuratury i sądów, jednostek samorządu terytorialnego z zagadnień dotyczących finansów publicznych, rachunkowości, gospodarowania majątkiem trwałym w jednostkach budżetowych i sprawozdawczości budżetowej z zagadnieniami praktycznymi.
- Niezależny członek komitetu audytu w Ministerstwie Rolnictwa.
CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest omówienie zmian w podstawach prawnych w zakresie finansów publicznych mających wpływ na prawidłowe zamknięcie roku, a także czynności właściwych związanych z zakończeniem roku 2022, oraz przygotowanie do sporządzenia rocznej sprawozdawczości finansowej za rok 2022 - analiza wzorów sprawozdań i powiązanie danych sprawozdawczych z prawidłowo prowadzoną księgowością budżetową.
ADRESACI:
Szkolenie adresowane jest do dyrektorów jednostek, dyrektorów finansowych, skarbników, głównych księgowych, kwestorów, pracowników działów księgowości.
PROGRAM:
1. Podstawy prawne w zakresie finansów publicznych mające wpływ na prawidłowe zamknięcie roku.
2. Obowiązki i odpowiedzialność kierownika jednostki i głównego księgowego za rachunkowość i sprawozdawczość jednostki budżetowej.
3. Nadrzędne zasady rachunkowości oraz zasady wyceny aktywów i pasywów obowiązujące w rachunkowości budżetowej.
4. Inwentaryzacja składników aktywów i pasywów jednostki
- Terminy i częstotliwość przeprowadzania inwentaryzacji.
- Formy i metody inwentaryzacji.
- Etapy inwentaryzacji.
- Różnice inwentaryzacyjne i sposób ich ujęcia w księgach rachunkowych.
- Odpowiedzialność w zakresie inwentaryzacji.
5. Czynności właściwe związane z zakończeniem roku 2022
- Weryfikacja księgowania i rozliczenia dochodów i wydatków budżetowych zrealizowanych przez jednostki budżetowe.
- Weryfikacja księgowania należności budżetowych podatkowych, należności publicznoprawnych niepodatkowych, należności cywilnoprawnych oraz weryfikacja prawdopodobieństwa ich uzyskania.
- Weryfikacja księgowania zobowiązań budżetowych i zaangażowania budżetu.
- Weryfikacja księgowania aktywów trwałych i obrotowych oraz typowe nieprawidłowości występujące w jednostkach w zakresie przepisów dotyczących zasad zarządzania mieniem.
6. Przygotowanie do sporządzenia rocznej sprawozdawczości finansowej za rok 2022 - analiza wzorów sprawozdań i powiązanie danych sprawozdawczych z prawidłowo prowadzoną księgowością budżetową.
- Bilans z wykonania budżetu jednostki samorządu terytorialnego.
- Bilans jednostki budżetowej, samorządowego zakładu budżetowego.
- Rachunek zysków i strat.
- Zestawienie zmian w funduszu jednostki.
- Informacja dodatkowa.
7. Zdarzenia po dniu bilansowym.
8. Obowiązek publikacji sprawozdań.
9. Pytania.
Miejsce szkolenia
Internetwww.owal.edu.pl, Szkolenie online
