Online: Opłata za pobyt dziecka w pieczy zastępczej

03 czerwca 2024 10:00-13:00

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

INFORMACJE O PROWADZĄCYM SZKOLENIE:

Radca prawny i doktor nauk prawnych. Nauczyciel akademicki, którego główny obszar zainteresowań naukowych obejmuje prawo pracy oraz prawo administracyjne, ze szczególnym uwzględnieniem prawa pomocy społecznej. Autor ponad dwudziestu publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach oraz uczestnik kilkudziesięciu konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych. Pracę naukową łączy z wykonywaniem zawodu radcy prawnego. W ramach własnej kancelarii prowadzi szkolenia dla pracowników organów administracji publicznej oraz świadczy pomoc prawną przede wszystkim na rzecz osób prawnych i instytucji publicznych, współpracując m.in. z trzema ośrodkami pomocy społecznej. Zrealizował ponad sto sześćdziesiąt szkoleń z zakresu szeroko rozumianego prawa pomocy społecznej.

MATERIAŁY SZKOLENIOWE:

• wyciąg z najważniejszych przepisów
  • najnowsze orzecznictwo
  • wzór decyzji z omówieniem

PROGRAM SZKOLENIA:

1. Najważniejsze regulacje w zakresie opłata za pobyt dziecka w pieczy zastępczej.
2. Opłata za pobyt dziecka w pieczy zastępczej:
2.1. charakter prawny obowiązku ponoszenia opłaty,
2.2. osoby zobowiązane do ponoszenia opłaty i zasady jej ponoszenia,
2.3. termin, od którego ustalana jest opłata.
3. Procedura ustalania opłata za pobyt dziecka w pieczy zastępczej:
3.1. wszczęcie postępowania,
3.2. właściwość rzeczowa i miejscowa organu w sprawie opłaty,
3.3. postępowanie dowodowe,
3.4. wydawanie decyzji w sprawie opłaty,
3.5. zmiana lub uchylenie decyzji w sprawie opłaty,
3.6. ustalanie opłaty,
3.7. umarzanie opłaty,
3.8. rozkładanie opłaty na raty,
3.9. egzekucja opłaty i działania prowadzone w razie zaległości.
4. Najnowsze orzecznictwo oraz rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów.
5. Aktualne problemy i najczęstsze nieprawidłowości w obszarze opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej.
6. Wytyczne pokontrolne dotyczące opłat za pobyt dziecka w pieczy zastępczej.
7. Panel dyskusyjny z możliwością zadawania pytań trenerowi.