PODATEK PIT za 2022 r. i zmiany od 2023 r.

25 stycznia 2023 09:00-12:00

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

WYKŁADOWCA:
Doradca Podatkowy, Prawnik, Absolwentka i stypendystka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Posiada 12-letnie doświadczenie w zakresie podatków, które zdobyła pracując w kancelarii prawno - podatkowej oraz międzynarodowej firmie konsultingowej. Obecnie właścicielka Kancelarii Podatkowej TAX & BUSINESS. Specjalistka w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w tym rozliczeń transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi - Transfer Pricing oraz podatku u źródła, a także podatku od towarów i usług. Współautorka książek: "Dokumentacja VAT", "Komentarz do podatku dochodowego od osób prawnych" – wydanie: 2008 i 2010 oraz autorka licznych publikacji prasowych, w tym w Gazecie Prawnej oraz Przeglądzie Podatkowym.

Cel szkolenia:

• Celem szkolenia jest zapoznanie uczestników ze zmianami w rozliczaniu podatku PIT przez pracodawców za 2022 r. i ze zmianami obowiązującymi od 2023 r.
• Szkolenie ma formę warsztatów, na których zostaną przedstawione praktyczne problemy związane ze zmianami
• Szkolenie będzie prowadzone w oparciu o dotychczasowy stan prawny w porównaniu ze zmianami

Korzyści dla uczestników:
• Podstawową korzyścią dla Uczestników szkolenia jest poznanie uregulowań prawnych i podatkowych
• Szkolenie charakteryzuje praktyczne podejście do problemów i jest w dużej mierze oparte na zasadzie: problem - rozwiązanie problemu
• Uczestnicy szkolenia nabywają także praktyczną wiedzę umożliwiającą prawidłowe rozliczanie

Profil uczestnika:
1. Główni Księgowi i księgowi;
2. pracownicy Działu Kadr odpowiedzialni za rozliczenia pracowników;
3. osoby odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie i podatkowe rozliczanie pracowników i innych osób na drukach PIT-11

Program szkolenia:

• Omówienie nowego formularza PIT – 11 w odniesieniu do zmian wprowadzonych Polskim Ładem:
• Rozliczenie osób w wieku powyżej 65 lat (mężczyźni) i 60 lat (kobiety);
• Emeryci korzystający ze zwolnienia z opodatkowania;
• Ukończenie wieku emerytalnego w 2022 r. a wypełnienie formularza PIT-11;
• Nowe ulgi obowiązujące od 2022 r.: ulga dla powracających z zagranicy, ulga 4+ a PIT-11;
• Wykazywanie zasiłku macierzyńskiego dla osób korzystających z ulg podatkowych;
• Składka zdrowotna wykazywana w PIT-11 – zasady wypełniania;
• Składka członkowska wpłacana na rzecz związków zawodowych a dane w PIT-11;
• Składka na rzecz związków zawodowych opłacana przez pracownika – czy wykazujemy w PIT-11?
• Wypełnianie druku dla niektórych grup podatników, w tym dla obywateli z Ukrainy, zleceniobiorców.

• Pozostałe druki składane za 2022 r.:
• IFT-1R oraz IFT-3R – w jakich przypadkach druk jest składany?
• Zeznania roczne: PIT-4R i PIT-8R – wykazywanie danych;
• Wynagrodzenie płatnika – wykazywanie w drukach rozliczeniowych z uwzględnieniem zmiany wysokości od lipca 2022 r.;
• Formularz ORD-W dla kogo?
• Załączniki do zeznań;
• Zasady korekt informacji i zeznań podatkowych
• Problemy praktyczne związane z wypełnianiem i składaniem formularzy podatkowych, w tym podpisywanie deklaracji, najczęściej pojawiające się błędy.

• Nowy druk PIT-2 obowiązujący od 2023 r.– zasady wypełniania:
• Kwota wolna od podatku: 300,00 lub 150,00 lub 100,00 – kiedy i jak stosować?
• Zasady wskazywania kwoty wolnej w przypadku stosowania art. 42e
• Oświadczenie dla osoby samotnie wychowującej dziecko;
• Oświadczenie o stosowaniu ulg podatkowych;
• Jak liczyć 4-letni okres stosowania ulgi dla powracających z zagranicy;
• Wybór podwyższonych kosztów uzyskania przychodów;
• Rezygnacja z ulgi dla młodych;
• Rezygnacja z kosztów podatkowych;
• Wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek dochodowy – dla kogo możliwość?
• Zmiany PIT-2 składane w trakcie roku;
• Złożone oświadczenia i druki w latach poprzednich a nowy formularz – czy trzeba aktualizować?

• Rozliczenia roczne za 2022 r. składane w 2023 r.– zmienione zasady Polskim Ładem:
• Pojęcie „hipotetycznego podatku dochodowego” – co oznacza?
• Rozliczenie roczne według zasad obowiązujących do 30 czerwca 2022 r. i od 1 lipca 2022 r. – co się opłaca?
• Nadpłata lub niedopłata podatku PIT a zaliczki na podatek dochodowy wykazywane w PIT-11;
• Rozliczanie wspólne z małżonkiem;
• Rozliczenie samotnego rodzica z dzieckiem – przywrócenie w trakcie roku możliwości a rozliczenie roczne;
• Korzystanie z ulg podatkowych w zeznaniach rocznych przez podatników;
• Odliczenia od dochodu i od podatku – nowe uregulowania obowiązujące za 2022 r., w tym zmiany w uldze rehabilitacyjnej, nowa ulga na związki zawodowe, na remont nieruchomości zabytkowej;
• Rozliczenie składki zdrowotnej przez osoby prowadzące działalność gospodarczą – na czym polega korekta roczna?

• Zmiany w trakcie 2022 r. mające wpływ na rozliczenia podatkowe:
• Zmian w zakresie rozliczania PPK;
• Zmiana diety z 30,00 zł. na 38,00 zł.
• Przychód podatkowy za korzystanie z samochodu służbowego w celach prywatnych;
• Danina solidarnościowa – jak i kiedy wyliczana;
• Zmiany wprowadzone ustawą Polskim Ładem nr 3 dotyczące podatku PIT, w tym: rezygnacja z kosztów podatkowych w trakcie roku, funkcjonowanie e-Urzędu skarbowego i e-PUE.

• Dyskusja z uczestnikami