Online: Zmiany w finansowaniu (dotacjach) od 2025 roku dla placówek dotowanych według nowych przepisów
22 stycznia 2025 09:00-14:00
399 zł netto
- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.
ADRESACI:
Szkolenie jest adresowane do dotowanych szkół (niepublicznych i publicznych), a także do placówek wychowania przedszkolnego w zakresie uczniów niepełnosprawnych i zmian wprowadzanych nowymi przepisami.
CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy niezbędnej do oszacowania dotacji w 2025 r. Jest to rok przełomowy, bo w tej chwili toczą się prace nad nowym systemem finansowania oświaty – subwencja oświatowa zostanie zastąpiona przez tzw. potrzeby oświatowe. MEN wprowadza też istotne zmiany w finansowaniu orzeczeń (wg ilości realizowanych godzin z IPETów).
Nowe kwoty dotacji samorządy opublikują dopiero w kwietniu/maju, a następnie dokonują wyrównania od stycznia. Dla placówki dotowanej ważna jest już teraz znajomość i możliwość oszacowania, jaka kwota dotacji będzie w 2025 r., w tym jakie zmiany przyniesie nowy system finansowania oświaty, zwłaszcza w odniesieniu do uczniów niepełnosprawnych.
PROGRAM:
1. Nowy system finansowania oświaty - potrzeby oświatowe a subwencja oświatowa. Co nowy system zmieni w dotacjach?
2. Zmiany w finansowaniu orzeczeń - finansowanie godzin realizowanych z IPETów. Jak zmieni się kwota dotacji na uczniów niepełnosprawnych? Jak utrzymać wysokie finansowanie uczniów niepełnosprawnych na obecnym poziomie? Jak prawidłowo wypełnić w SIO godziny realizowanych orzeczeń (praca z rzeczywistą aplikacją SIO).
3. Omówienie nowego rozporządzenia o podziale potrzeb oświatowych na 2025 rok - jakie zmiany w finansowaniu będą wprowadzone, jak zmieni się kwota dotacji na ucznia szkoły, jakie będą dotacje na uczniów niepełnosprawnych, jak oszacować wysokość dotacji w 2025 roku?
4. Zmiany w Systemie Informacji Oświatowej - obowiązek bieżącego wypełniania SIO w związku z wyrównaniem kwoty nowej subwencji (potrzeb oświatowych) dla samorządu po skończonym roku. Jaki wpłynie to na wysokość dotacji dla samorządu?
5. Zmiana terminu naliczenia nowej subwencji (potrzeb oświatowych) - przedstawienie nowego terminarza i obowiązków dyrektorów placówek dotowanych w tym zakresie.
6. Nowe warunki otrzymania dotacji.
7. Kwota potrzeb oświatowych na ucznia szkoły: Co to jest standard finansowy A? Co to jest wskaźnik Di i jaki ma wpływ na wysokość dotacji? Co oznaczają wagi w rozporządzeniu o podziale potrzeb oświatowych?
8. Model w arkuszu kalkulacyjnym pozwalający oszacować kwotę dotacji w 2025 r. - praktyczne warsztaty.
9. Jak obliczyć wyrównanie kwoty dotacji w kwietniu/w maju w związku z nowym systemem - praktyczne warsztaty.
10. Od kiedy jest należna kwota dotacji wynikająca z danej wagi, np. z orzeczenia, z wagi na tzw. małą szkołę, wagi na oddział sportowy itd.?
11. Pytania od Uczestników.
Miejsce szkolenia
Internetwww.owal.edu.pl, Szkolenie online