Online: Gospodarowanie gruntami rolnymi w ramach zasobów JST

04 czerwca 2024 10:00-14:00

290 zł netto
- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.
PROWADZĄCY:
Doświadczony trener, od 2008 roku prowadzi wysoko oceniane szkolenia z zakresu gospodarki nieruchomościami publicznymi i obrotu nieruchomościami. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Absolwent aplikacji sądowej (egzamin sędziowski złożony w 2008 roku). Autor wielu publikacji z zakresu gospodarowania nieruchomościami publicznymi i cywilno-prawnych aspektów obrotu nieruchomościami.
CELE SZKOLENIA:
Zasadniczym celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy uczestników o odrębnościach i szczególnych regulacjach w zakresie gospodarowania nieruchomościami rolnymi, znajdującymi się w publicznych zasobach nieruchomości. Z uwagi na istotne zmiany przepisów obejmujących grunty rolne, jakie weszły w życie w roku 2023 i 2024, szkolenie będzie się koncentrować na nowych zagadnieniach wprowadzonych w wyniku nowelizacji, jak i przepisach przez nie modyfikowanych.
PROGRAM:
Podstawowe informacje dotyczące gruntów rolnych oraz omówienie ostatnich zmian w przepisach dotyczących nieruchomości rolnych
1. Przedstawienie zakresu zmian dotyczących gruntów rolnych w zasobach publicznych, wynikających z nowelizacji ustaw o kształtowaniu ustroju rolnego, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy o gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa;
2. Przedstawienie podstawowych definicji związanych z obrotem gruntami rolnymi oraz aktualnego orzecznictwa:
- nieruchomość rolna;
- gospodarstwo rolne;
- osoba bliska;
- prowadzenie działalności rolniczej;
- nabycie nieruchomości rolnej.
3. Zmiany w procedurze odrolnienia nieruchomości. Omówienie odrolnienia nieruchomości w granicach administracyjnych miast oraz poza tymi granicami po 24 września 2023 r.
4. Zmiany w zakresie zasiedzenia i dziedziczenia nieruchomości rolnych. Czy gmina lub Skarb Państwa uzyskują ułatwienia w regulowaniu stanów prawnych nieruchomości rolnych?
5. Wskazanie i omówienie wyłączeń pozwalających na niestosowanie szczególnych przepisów dotyczących nieruchomości rolnych, w tym obejmujących powierzchnię nieruchomości.
6. Zgoda na nabycie nieruchomości rolnej po nowelizacji z 2023 r. – omówienie trybu wnioskowania i udzielenia zgody w przypadku braku przesłanek ustawowych do nabycia nieruchomości.
7. Szczególne przesłanki nieważności umowy sprzedaży nieruchomości rolnej – zestawienie zmian wprowadzonych w ostatnich nowelizacjach przepisów.
8. Prawo pierwokupu KOWR w zakresie nieruchomości rolnej – przedstawienie przypadków, kiedy pierwokup obowiązuje i przesłanek uzasadniających jego niestosowanie.
9. Prawo nabycia nieruchomości rolnej. Omówienie w zestawieniu z prawem pierwokupu, ze szczególnym uwzględnieniem różnic w stosowaniu obu instytucji prawnych.
Oddanie do używania nieruchomości rolnej z gminnego zasobu nieruchomości
1. Szczególne warunki dzierżawy nieruchomości rolnej wynikające z kodeksu cywilnego oraz przepisów szczególnych;
2. Uprawnienia dzierżawcy nieruchomości rolnej w przypadku zamiaru zbycia nieruchomości przez właściciela;
3. Przetarg na dzierżawę nieruchomości rolnej oraz
Zbycie nieruchomości rolnej z gminnego zasobu nieruchomości oraz nabywanie nieruchomości rolnych przez gminy
1. Czy gmina ma obowiązek zrealizować przed sprzedażą nieruchomości rolnej określone prawem obowiązki, w tym obowiązek zawiadomienia odpowiednich organów?
2. Tryb sprzedaży nieruchomości rolnej – przetarg nieograniczony czy przetarg ograniczony? Omówienie aktualnej praktyki wraz ze wskazaniem rozwiązań najlepiej zabezpieczających interes gminy.
3. Zasady i ograniczenia w nabywaniu przez gminę nieruchomości rolnej na cele publiczne.
Miejsce szkolenia
Internetwww.owal.edu.pl, Szkolenie online
