Online: Dokumentacja kontroli zarządczej a postępowania kontrolne
13 grudnia 2024 09:00-12:00
290 zł netto
- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.
PROWADZĄCY:
Absolwent prawa, od 9 lat czynny zawodowo audytor wewnętrzny (CGAP), zawodowo związany z samorządem od ponad 20 lat. Autor publikacji z zakresu kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego.
CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest prezentacja kluczowych dokumentów w jednostce z perspektywy kontroli zarządczej. Kontrola zarządcza, wbrew definicji ustawowej, nadal jest kojarzona wyłącznie z dokumentami. Tymczasem dokumentacja kontroli zarządczej ma na celu wykazanie optymalnego funkcjonowania jednostki, a to poprzez zwrócenie uwagi na istotę kluczowych dla jednostki procesów. Kontrolą zarządczą w jednostce jest bowiem ogół działań dla zapewnienia optymalnego jej funkcjonowania – dokumentacja ma stanowić wskazówki i zabezpieczenia właściwego zachowania wszystkich, którzy w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania kontroli zarządczej biorą udział. Z perspektywy instytucji kontrolujących - kontrola zarządcza jest podstawowym obiektem zainteresowania: w ustawach normujących działanie niektórych instytucji kontrolnych skierowanie uwagi na funkcjonowanie kontroli zarządczej w jednostce zostało wprost wyrażone.
ADRESACI:
Pracownicy jednostek sektora finansów publicznych.
PROGRAM:
1. Pojęcie kontroli zarządczej – czym jest kontrola zarządcza, co oznacza jej definicja ustawowa, na czym opiera swoje podstawy, jak należy ją rozumieć.
2. Standard nr 10 – dokumentowanie SYSTEMU kontroli zarządczej – czym się charakteryzuje: co trzeba dokumentować, co powinno się dokumentować, a co można dokumentować.
3. Czy wszystkie dokumenty muszą być „na piśmie”?
4. Kluczowe dokumenty dla zapewnienia adekwatnego funkcjonowania kontroli zarządczej.
5. Instytucje kontrolne obecne w bieżącym funkcjonowaniu jednostek – kto może kontrolować jednostki sektora finansów publicznych, w jakim zakresie, jak często?
6. Czy kontrola zarządcza pomaga czy przeszkadza w postępowaniach kontrolnych?
7. Dlaczego dokumentowanie kontroli zarządczej ma istotne znaczenie także z uwagi na przebieg kontroli w jednostce?
To tylko kilka zagadnień, które zostaną przybliżone i szczegółowo przeanalizowane w trakcie szkolenia.
Miejsce szkolenia
Internetwww.owal.edu.pl, Szkolenie online