Ruch kadrowy nauczycieli - dostosowanie do potrzeb ustalonych w arkuszu organizacji

07 maja 2024 09:00-12:30

Forma szkolenia:
- Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
- Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
- Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

Szanowni Państwo
Naturalną konsekwencją opracowania przez dyrektora arkusza organizacji na kolejny rok szkolny jest porządkowanie spraw kadrowych. W tym zakresie pragmatyka zawodowa nauczycieli nakłada na pracodawcę ściśle wyznaczone procedury działania określone w czasie.
Zapraszam na szkolenie, które stanowić będzie repetytorium możliwych decyzji kadrowych dyrektora i JST na podstawie aktualnych przepisów i najnowszego orzecznictwa. Dodatkowo omówię zasady weryfikacji nauczycieli w rejestrach kadrowych na podstawie nowych przepisów.

Liliana Zientecka

INFORMACJE O PROWADZĄCYM SZKOLENIE: Liliana Zientecka
- praktyk z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej) - 34 letni staż pracy na wszystkich szczeblach administracji oświatowej,
- autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą,
- odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej

Adresaci szkolenia
Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych – pracownicy samorządowi prowadzący sprawy kadrowe szkół i przedszkoli.

Korzyści z udziału w szkoleniu
1) Zdobycie wiedzy zapewniającej prawidłowe stosowanie przepisów o nawiązaniu
i rozwiązaniu stosunku pracy, a także dostosowaniu ich do aktualnych potrzeb pracodawcy.
2) Zdobycie wiedzy z zakresu weryfikacji pracowników szkoły w rejestrach karnych.
3) zatrudnienia specjalistów na rok szkolny 2024/2025.

Program szkolenia:

Plan zajęć – 2 sesje po 1,5 godz.
1. Dostosowanie zasobu kadrowego do potrzeb określonych w arkuszu organizacji.
• Ustalenie wolnych miejsc pracy i ich wymiaru oraz potrzeby zastępstwa za nieobec-nego nauczyciela.
• Definicja vacatu. Obowiązek zgłoszenia do KO.
• Decyzje w zakresie godzin wynikających okresowego korzystania ze zniżki nauczycie-la pełniącego funkcje dyrektora i zastępcy dyrektora.
2. Porozumienie z nauczycielem w sprawie zmiany istotnych warunków umowy o pracę – tryb działania - wzór porozumienia.
3. Przeniesienie nauczyciela do innej jednostki oświatowej jako kontynuacja zatrudnienia tryb działania - wzory pism w sprawie.
4. Uzupełnienie tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela – tryb działania - wzory pism w sprawie.
5. Rozwiązanie stosunku pracy z uwzględnieniem wskazań najnowszego orzecznictwa.
• Kryteria doboru nauczyciela do zwolnienia.
• Ochrona stosunku pracy.
• Konsultacje związkowe - wzory pism w sprawie.
6. Przepisy szczególne dotyczące nauczycieli (stan nieczynny, ograniczenie zatrudnienia, zmia-na stanowiska pracy) – skutki prawne – wzory pism w sprawie.
7. Tryb skutecznego doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę.
8. Różne warunki zatrudnienia nauczycieli – na podstawie mianowania, na podstawie umowy na czas nieokreślony oraz na podstawie umowy na czas określony.
9. Zatrudnienie osoby niebędącej nauczycielem lub nauczyciela na stanowisku, do którego nie ma kwalifikacji za zgodą KO – wzór wniosku.
10. Nowe przepisy o weryfikacji nauczycieli w rejestrach karnych, w tym nauczycieli obcokra-jowców - wzory oświadczeń.

Metoda i forma prowadzenia zajęć
Metoda asymilacji wiedzy i jej zastosowania w praktyce. Seminarium z elementami wykładu.