STATUT SZKOŁY/PRZESZKOLA. DOSTOSOWANIE ZAPISÓW W STATUCIE DO NAJNOWSZYCH ZMIAN W PRAWIE OŚWIATOWYM

09 grudnia 2024 10:00-14:00

Statut szkoły/przedszkola to najważniejszy element prawa wewnatrzszkolnego. Celem głównym zajęć jest dostarczenie informacji o obszarach działalności szkoły/przedszkola, które zostały zmienione w przepisach prawa i w związku z tym statuty szkół/przedszkoli wymagają nowelizacji oraz przekazanie informacji o sposobach dokonywania zmian. Szkolenie oparte jest o najnowsze przepisy prawa oświatowego.

Adresaci szkolenia: Dyrektorzy szkół/przedszkoli oraz nauczyciele pracujący w zespołach problemowych przygotowujących zmiany w statutach szkół/przedszkoli.

Cele szkolenia:

Podczas szkolenia uczestnicy:

1. Poznają sposoby dokonywania zmian w statucie szkoły/przedszkola,
  2. Poznają aktualny stan prawny związany ze statutem,
  3. Poznają zasady techniki prawodawczej.
  4. Otrzymają wzór uchwał rady pedagogicznej i rady szkoły w sprawie zmian w statucie.
  5. Dowiedzą się jak zmienić wpisy w statucie Zespołu Szkół.

Wykładowca – Bogdan Żerkowski

Wykładowca przez wiele lat w prowadzący szkolenia dla dyrektorów i nauczycieli szkół i placówek oświatowych, doświadczenie poparte pracą w na różnych stanowiskach w systemie edukacji. Pracował jako nauczyciel matematyki, informatyki i chemii; zajmował kierownicze stanowiska w oświacie oraz pełnił funkcję st. wizytatora Wydziału Strategii Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Warszawie. Aktualnie jest nauczycielem dyplomowanym, ekspertem ds. awansu zawodowego nauczycieli (specjalności: przedmioty zawodowe, informatyka, zarzadzanie). Jest absolwentem studiów podyplomowych z administracji, informatyki, zarządzania oświatą oraz kursu kwalifikacyjnego z nadzoru pedagogicznego. Został wyróżniony Medalem Komisji Narodowej. Przez ostanie 14 lat pracował jako wykładowca strategiczny; prowadził szkolenia dla dyrektorów, nauczycieli, rad pedagogicznych, pracowników administracji i obsługi.

PROGRAM SZKOLENIA

1. Wstęp:

a. system prawa funkcjonujący w Polsce,

b. dziedziny prawa,

c. prawo oświatowe,

d. miejsce statutu w systemie prawa.

2. Podstawowe regulacje prawne dotyczące statutu szkoły

3. Przykłady zapisów statutowych dotyczących dotyczących różnych obszarów pracy szkoły/przedszkola:

a. zadania i cele działalności szkoły/przedszkola,

b. prawa i obowiązki ucznia/dziecka,

c. obowiązki nauczycieli i innych pracowników szkoły/przedszkola,

d. zadania organów szkoły/przedszkola i współpraca między nimi,

e. szczegółowe warunki i sposób oceniania wewnątrzszkolnego,

f. organizacja wolontariatu oraz wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego,

g. nagrody i kary stosowane wobec uczniów,

h. ceremoniał szkoły/przedszkola,

i. zasady prowadzenia dożywiania,

j. sposób prowadzenia nauczania zdalnego.

4. Procedura nowelizacji (zmiany) statutu szkoły/przedszkola:

a. organy uprawnione do wnoszenia zmian w statucie,

b. nowelizacja w szkole/przedszkolu gdzie funkcjonuje Rada Szkoły,

c. nowelizacja statutu w szkole/przedszkolu gdzie nie funkcjonuje Rada Szkoły,

d. tekst jednolity a tekst ujednolicony statutu.

5. Przykłady dokumentów związanych z nowelizacją statutu szkoły/przedszkola:

a.uchwały Rady Pedagogicznej,

b. tekst jednolity statutu.

6. Podsumowanie szkolenia oraz odpowiedzi na pytania.