zaproponuj szkolenia

AKTYWNIE W ŻŁOBKU A OPŁATY ZA ŻŁOBKI – PUŁAPKI „BABCIOWEGO” DLA JEDNOSTEK BUDŻETOWYCH ROZLICZAJĄCYCH ZUS I RODZICÓW

15 stycznia 2025 09:00-13:00

350 zł netto

Na szkoleniu omówione zostaną zasady prawidłowego ujęcia „babciowego” w budżecie jednostki samorządu terytorialnego oraz w księgowości i sprawozdawczości budżetowej i finansowej jednostek bezpośrednio realizujących to zadanie oraz urzędów i organów budżetowych jednostek samorządu terytorialnego prowadzących żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna.

 

Cel szkolenia – Celem szkolenia jest podniesienie kwalifikacji w zakresie świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", a szczególnie zasad wypłacania i rozliczania świadczenia "aktywnie w żłobku" z punktu widzenia jednostek samorządu terytorialnego tworzących żłobki i kluby dziecięce w formie samorządowych jednostek budżetowych, które rozliczają wpłaty z ZUS i rodziców/opiekunów.

 

Adresaci szkolenia – Szkolenie przeznaczone jest dla jednostek samorządu terytorialnego, ich urzędów oraz jednostek bezpośrednio realizujących to zadanie tj.: żłobków i klubów dziecięcych.

Wykładowca – Tomasz Wojtania

Doświadczony wykładowca z ponad 25 letnią praktyką, specjalista od trudnych tematów, niezależny konsultant z dziedziny finansów publicznych oraz rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej.

W latach 1993-2001 pracownik naukowy Katedry Rachunkowości Instytutu Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Autor setek publikacji i materiałów szkoleniowych, autor podręcznika "Podstawy rachunkowości budżetowej". Konsultant Banku Światowego nr 479364 i współautor raportu Banku Światowego „Porównanie polskich przepisów rachunkowości sektora publicznego z międzynarodowymi standardami rachunkowości sektora publicznego (MSRSP)”. Autor projektu pierwszej wersji stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie ujęcia, wyceny i prezentacji prawa wieczystego użytkowania gruntów oraz gruntów oddanych w wieczyste użytkowanie. Jako wykładowca pracował m.in. dla Krajowej Szkoły Administracji Publicznej, Najwyższej Izby Kontroli, Regionalnych Izb Obrachunkowych, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądów, Prokuratur, Urzędów Wojewódzkich, Izb i Urzędów Skarbowych, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Wojska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Państwowych Inspektoratów Weterynarii, GDDKIA, Urzędów Pracy, Urzędów Gmin i Miast, Starostw Powiatowych, Urzędów Marszałkowskich oraz podległych im jednostek oświaty, pomocy społecznej, geodezji i innych, w tym jednostek pełniących rolę Instytucji oraz beneficjentów środków unijnych. Ponadto pracował dla agencji rządowych: ARIMR, ANR, ARR, ARM i innych jednostek sektora finansów publicznych np.: WFOŚIGW. Pracował również w Programie Partnerstwo dla Samorządu Terytorialnego LGPP oraz w KPRM w zespole Prof. T. Lubińskiej zajmując się tam tematyką budżetu zadaniowego. Przeszkolony w zakresie ochrony informacji niejawnych.

 


PROGRAM SZKOLENIA

 

  1.      Specyfika systemu budżetowego, rachunkowości i sprawozdawczości budżetowej oraz finansowej jednostek samorządu terytorialnego oraz żłobków, klubów dziecięcych jako jednostek budżetowych - ustawa o finansach publicznych a opłaty za pobyt (z uwzględnieniem opłaty dodatkowej) i opłaty za wyżywienie dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym w świetle ustawy z 4 lutego 2011 roku o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3
  2.      Pułapki ustawy z dnia 15 maja 2024 roku o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" wynikające z charakteru prawnego opłat za wyżywienie i pobyt w żłobkach w świetle obowiązujących od 1 stycznia 2010 roku przepisów art. 60-67 ustawy o finansach publicznych.
  3.      Opłaty za korzystanie z posiłku w żłobu, w klubie dziecięcym oraz opłaty za pobyt w żłobku, klubie dziecięcym a podatek VAT – analiza aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych i interpretacji MF i RIO oraz typowe nieprawidłowości związane z opodatkowaniem VAT opłat za pobyt i wyżywienie dziecka i dokumentowaniem wpływów niepotrzebnie wystawionymi fakturami VAT.
  4.      Zakres zastosowania przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego i odpowiednio przepisów działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa do opłat za pobyt, godzinę dodatkową i wyżywienie – decyzje a przypisy należności, płatności z „góry” czy „z dołu”, odsetki, rozliczanie wpłat rodziców/opiekunów, umorzenie należności, itd..
  5.      Zakres zastosowania art. 62b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa do rozliczania opłat za pobyt dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym do świadczenia "aktywnie w żłobku" przekazywanego na rachunek bankowy jednostki samorządu terytorialnego jako podmiotu prowadzącego żłobek, klub dziecięcy, zatrudniającego dziennego opiekuna.
  6.      Wyjaśnienia dlaczego ZUS nie ma prawa wpłacić za rodzica/opiekuna na konto gminy kwoty przekraczającej 1000zł i jak rozwiązać to ograniczenie ustawowe, tak aby żłobek i ZUS nie łamał prawa a rodzić/opiekun był prawidłowo rozliczony.
  7.      Wzory decyzji ustalającej wysokość opłaty za wyżywienie i pobyt w żłobku i klubie dziecięcym oraz wzór wniosku o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań dot. opłat za wyżywienie i pobyt dla rodziców (opiekunów) rozliczających się „z góry”.
  8.      Stare i nowe zasady doręczania decyzji administracyjnych - kto może upoważnić kierownika jednostki do wystawiania decyzji administracyjnych w gminach, a kto w powiatach oraz harmonogram wprowadzania obowiązku stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych dla żłobków i klubów dziecięcych.
  9.      Rozliczanie opłat za żywienie a rozliczanie opłat za pobyt dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym z uwzględnieniem „babciowego” – wzory i schematy prawidłowych księgowań.
  10.   Zmiany klasyfikacji budżetowej oraz ich zastosowanie w żłobkach i klubach dziecięcych – problem błędnego stosowania paragrafu 083 Wpływy z usług do opłat za pobyt i wyżywienie w żłobkach.
  11.   Odpowiedzi na pytania.

 

 

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

Zapisywanie do newsletter'a

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha