Kurs kancelaryjno-archiwalny I stopnia - 3-dniowe szkolenie online

06 maja 2024 09:00-15:00

Termin szkolenia 6 - 8 maja 2024 r.

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania,
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail,
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.

Informacje o prowadzącym szkolenie:

Absolwentka studiów magisterskich na UMCS w Lublinie, studiów podyplomowych na Uniwersytecie Warszawskim oraz kursów kancelaryjno-archiwalnych i szkoleń metodycznych, organizowanych przez Krajowe Centrum Edukacji Archiwalnej SAP i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Praktyk, na co dzień współpracuje z archiwami państwowymi, dzięki czemu wiedza przekazywana podczas szkoleń jest zawsze aktualna i zgodna z najnowszymi przepisami. Tworzy i wdraża przepisy kancelaryjne, a także prowadzi szkolenia, warsztaty, konsultacje i prace archiwizacyjne na terenie całego kraju, dzięki czemu szkolenia charakteryzują się wysokim stopniem wiedzy praktycznej.
Pracuje na zlecenie jednostek administracji rządowej i samorządowej, porządkując dokumentację ministerstw, urzędów centralnych, samorządowych jednostek administracyjnych i innych podmiotów publicznych oraz firm prywatnych. Wspiera wiele jednostek w prowadzeniu ich archiwów zakładowych i składnic akt.
Współpracowała m.in. z: Polską Akademią Nauk, Ośrodkiem Studiów Wschodnich im. Marka Karpia, Fundacją BGK, Krajową Radą Radiofonii i Telewizji, Krajowym Instytutem Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, Naczelną i Okręgową Radą Adwokacką w Warszawie, instytutami Sieci Badawczej Łukasiewicz, Centralnym Ośrodkiem Badań Jakości w Diagnostyce Mikrobiologicznej, Ministerstwem Środowiska, Ministerstwem Sportu, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Generalną i Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, WFOŚiGW, Lasami Państwowymi, Polską Grupą Energetyczną, Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, Polskim LNG, Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów, Głównym Urzędem Miar, sądami, teatrami, instytucjami i ośrodkami kultury, biurami festiwalowymi, urzędami miast i gmin, starostwami powiatowymi, placówkami oświatowymi i medycznymi, ośrodkami naukowo badawczymi.
Specjalizuje się w archiwizacji dokumentów, obiegu i zarządzaniu dokumentacją w jednostce, prowadzeniu archiwów zakładowych i składnic akt oraz tworzeniu i wdrażaniu przepisów kancelaryjno-archiwalnych.

Program szkolenia:

I Podstawy prawne postępowania z dokumentacją
a) Ważniejsze regulacje polskiego prawa archiwalnego
b) Podstawowe konstrukcje prawa archiwalnego
c) Obowiązki aktotwórców (w tym wynikające z przepisów resortowych);
d) Sankcje prawno-karne

II Podział współczesnej dokumentacji
a) Podział dokumentacji współczesnej pod względem formy zapisu
b) Podział dokumentacji w zależności od jej przeznaczenia
c) Akta typowe i specyficzne
d) Dokumenty elektroniczne
e) Podział dokumentacji w zależności od stopnia jej dostępności
f) Podział dokumentacji w zależności od jej znaczenia
g) Dokumentacja źródłowa i opracowanie końcowe

III Kwalifikacja archiwalna współczesnej dokumentacji
a) Kryteria kwalifikacji archiwalnej
b) Podział dokumentacji na kategorie archiwalne, sposoby oznaczania
c) Okresy przechowywania najważniejszych rodzajów dokumentacji.
d) Jak liczyć okresy przechowywania? - najczęstsze „pułapki”
e) Wytyczne CKAOD i kryteria wartościowania niektórych rodzajów dokumentacji;

IV Czynności kancelaryjne
a) Systemy kancelaryjne: PODSTAWOWE RÓŻNICE
b) system kancelaryjny a podstawowy sposób dokumentowania;
c) wyjątki od podstawowego sposobu dokumentowania przebiegu załatwiania rozstrzygania spraw
d) czego nie znajdziemy w regulacjach?
e) składy chronologiczne, składy informatycznych nośników danych – podstawowe zasady;
f) Obieg dokumentacji, typowe punkty zatrzymania
g) Dokumentacja tworząca i nietworząca akt sprawy
h) Obowiązki referentów, w tym rejestrowanie, znakowanie spraw;
i) formy prowadzenie teczek aktowych
j) elektroniczne zarządzania dokumentacją.

V Archiwum zakładowe/składnica akt – organizacja i zadania
a) Archiwum zakładowe a składnica akt – różnice
b) Personel archiwum zakładowego – kwalifikacje i zakres obowiązków
c) Lokal archiwum zakładowego
d) Zadania archiwum zakładowego i składnicy akt
e) Ewidencja archiwum zakładowego – jak to usprawnić?
f) Profilaktyka i konserwacja akt w archiwum zakładowym
g) Konserwacja dokumentacji

VI Brakowanie dokumentacji niearchiwalnej
a) Inicjowanie brakowania (typowanie dokumentacji);
b) opiniowanie spisów
c) Procedura brakowania – zasady sporządzania wniosku i spisu/spisów;
d) Odpowiedzialność kierownika podmiotu;
e) Zmiana kwalifikacji archiwalnej, wyłączanie dokumentacji z procedury brakowania;
f) Przekazywanie wybrakowanej dokumentacji do zniszczenia – niszczyć samodzielnie czy za pośrednictwem specjalistycznych firm?
g) aktualizowanie ewidencji.

VII Warsztaty
Case study, wypełnianie formularzy, zadania

VIII Dyskusja