zaproponuj szkolenia

Termin szkolenia minął

Zapytaj o następny: biuro@owal.edu.pl lub tel 570 082 700

Możesz także zaproponować temat lub realizację szkolenia w Twoim mieście.

On-line: URLOPY, ZWOLNIENIA OD PRACY I INNE NIEOBECNOŚCI W PRACY

26 sierpnia 2021 09:00-12:00

265 zł netto

Forma szkolenia:

  • Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania;
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail;
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze.

Informacje o prowadzącym:

trener, praktyk, ekspert z zakresu spraw pracowniczych z ponad dwudziestoletnim stażem. Magister prawa i administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładowca akademicki. Posiada bogate doświadczenie poparte praktyką w zakresie prawa pracy pracowników administracji samorządowej. Aktualnie dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego. Doświadczony dydaktyk, współpracujący z wieloma ośrodkami szkoleniowymi.

Cel:
Głównym celem szkolenia jest zapoznanie uczestników z podstawami prawnymi oraz zasadami udzielania pracownikom urlopów i zwolnień od pracy. Podczas szkolenia uczestnicy poznają praktykę oraz orzecznictwo sądowe w zakresie omawianej tematyki. Poznają różnego rodzaju dokumenty zarówno obligatoryjne jak i fakultatywne przygotowywane ze strony pracodawcy. Zapoznają się również z zasadami praktycznego naliczania wymiaru urlopu wypoczynkowego dla pracowników w różnych systemach czasu pracy.

W programie szkolenia uwzględnione zostały zmiany wprowadzone ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Korzyści:
Podczas szkolenia uczestnicy:
• zapoznają się z podstawami prawnymi oraz zasadami ustalania uprawnień i rozliczania urlopu wypoczynkowego;
• poznają praktykę oraz orzecznictwo sądowe w zakresie omawianej tematyki;

Uczestnicy szkolenia otrzymają materiały szkoleniowe obejmujące część teoretyczną, obowiązujące orzecznictwo sądowe oraz wzory dokumentów, pism które można wykorzystać w bieżącej pracy.

Adresaci:
szkolenie kierowane jest do pracodawców samorządowych, sekretarzy miast, gmin i powiatów oraz pracowników zajmujących się problematyką kadrową w urzędach i jednostkach samorządowych gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz osób zajmujących się problematyką kadrową, dla osób które rozpoczęły pracę w dziale kadr lub chcą podnieść swoje kwalifikacje.

Program szkolenia:
I. URLOPY PRACOWNICZE.
1. Urlop wypoczynkowy.
a) Wymiar urlopu dla pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy. Prawo do pierwszego i kolejnego urlopu. Wpływ okresów zaliczanych do uprawnień pracowniczych na wymiar urlopu wypoczynkowego. Wpływ urlopu bezpłatnego i wychowawczego na wymiar urlopu.
b) Udzielanie urlopu wypoczynkowego (w tym w wymiarze godzinowym).
c) Ustalanie terminu wykorzystania urlopu (plan urlopów, porozumienie stron). Urlop na żądanie.
d) Wykorzystanie urlopów zaległych.
e) Urlop w okresie wypowiedzenia umowy a zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy.
f) Wpływ choroby pracownika na urlop wypoczynkowy.
g) Ustalanie wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego i ekwiwalentu pieniężnego za urlop.
h) Przedawnienie roszczenia o urlop i ekwiwalent pieniężny za urlop.
i) Ochrona stosunku pracy w czasie urlopu.
2. Urlop bezpłatny.
a) Rodzaje urlopów bezpłatnych (wliczane do okresu zatrudnienia, nie wliczane do okresu zatrudnienia – podobieństwa i różnice).
b) Ochrona stosunku pracy w czasie urlopu.
II. URLOP SZKOLENIOWY DLA PRACOWNIKÓW PODNOSZĄCYCH KWALIFIKACJE ZAWODOWE – NOWE UREGULOWANIA PRAWNE W KODEKSIE PRACY.
III. ZWOLNIENIA OD PRACY I ZASADY USPRAWIEDLIWIANIA NIEOBECNOŚCI W PRACY
a) Kodeksowe i pozakodeksowe rodzaje zwolnień od pracy.
b) Przyczyny usprawiedliwiające nieobecność z mocy prawa/uznane przez pracodawcę.
c) Obowiązki pracownika/obowiązki pracodawcy
d) Zachowanie prawa do wynagrodzenia/brak prawa do wynagrodzenia.
e) Ochrona stosunku pracy w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
f) Nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy jako podstawa do zwolnienia z pracy.

Materiały szkoleniowe obejmują część teoretyczną, obowiązujące orzecznictwo sądowe oraz wzory dokumentów pism które można wykorzystać w bieżącej pracy.

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa