Online: ARKUSZE ORGANIZACYJNE - WSZYSTKO, CO POWINIEN O NICH WIEDZIEĆ SAMORZĄD!

31 stycznia 2022 09:00-13:00

• zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
  • platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Chcesz tańszej szkoły/przedszkola, ale bez uszczerbku na jakości edukacji, to zacznij od arkuszy organizacyjnych! Po tym szkoleniu żaden zbędny wydatek nie zostanie pominięty! Nauczysz się tworzyć i prawidłowo czytać arkusze, bo to one są planem finansowym.

A jak będzie potrzeba, po szkoleniu trenerka wykona dla Państwa indywidualną weryfikację Waszych arkuszy, uchwał, statutów, planów pracy, etc. W tym celu proszę o kontakt emailowy (adres e-mail zostanie podany w trakcie szkolenia)

PROWADZĄCY: ELŻBIETA RABENDA

Ekspert z listy MEiN (poz. 1121), wykładowca, znawca i pasjonat tzw. prawa oświatowego. Współpracuje z RIO, SKO, MEiN, z urzędami gminy i powiatów w całym kraju. Praktyk.

Trener, wykładowca, edukator. Osobiście przepracowanych ponad 98000 godzin na salach szkoleniowych z ostatnich 9 lat, w tym od 2015 roku jako osoba fizyczna prowadząca własną działalność gospodarczą. W dorobku szkolenia dla ponad 190.000 ich uczestników. Autorka wielu publikacji, w tym w czasopiśmie dla samorządów "Wspólnota", tekstów merytorycznych dla Gazety Prawnej. Posiada doświadczenie samorządowca, dyrektora szkoły, z zawodu nauczyciel dyplomowany.

1)      Założenia prawne - o czym należy bezwzględnie pamiętać przy konstrukcji arkuszy.

2)      Układanie organizacji szkolno-przedszkolnej i szkoły ponadpodstawowej. Harmonogram "odwrócony".

3)      Opinie a zatwierdzanie arkuszy organizacyjnych:

a)      czy dyrektorom wolno polecić dokonanie korekty w projekcie arkusza już po wydanych opiniach rady pedagogicznej, związków zawodowych i kuratora oświaty?

b)      czy kurator może dyrektorom wydać polecenie korekty w projekcie arkusza już po wydanych opiniach rady pedagogicznej i związków zawodowych i czy mamy wtedy do czynienia ze zmianą arkusza, czy tylko korektą?

c)      czym jest zmiana arkusza organizacyjnego w świetle obowiązujących przepisów?

d)      "skuteczne" zatwierdzanie arkusza przez organ prowadzący, czyli osiągnąć cel bez nadmiernej ingerencji w kompetencje dyrektora

e)      reforma ministra Czarnka- na co trzeba zwrócić uwagę i zastosować po nowelizacji prawa w nowych arkuszach na kolejny rok? Nie mamy jeszcze ustawy, ale do pewnych założeń trzeba się przygotować już dzisiaj.

4)      Warsztaty- na arkuszu z danego typu jednostki będziemy weryfikować i przygotowywać do zatwierdzenia:

a)      zgodnie z przyjętymi przez samorząd priorytetami,

b)      zgodnie z przyjętym planem rekrutacji,

c)      zgodnie z zatwierdzonym planem finansowym szkoły/placówki

d)      zgodnie z przepisami (omówimy wszystko to, co w arkuszu być powinno),

e)      zgodnie z zasadami kontroli zarządczej,

f)       optymalnie i oszczędnie.

5)      Pomoc psychologiczno-pedagogiczna- jak zaplanować, by nie „przewrócić” budżetu?

6)      Czego w arkuszu szukać będzie organ prowadzący?- Czyli jak te dokumenty powinny być analizowane, by zostały dostrzeżone i wyeliminowane wszystkie zbędne wydatki? Uprawnienia samorządu.

7)      Obszary ryzyka w arkuszu- omówienie.

8)      Planowanie etatów administracji i obsługi- przykładowe standaryzowanie.

9)      Dlaczego arkuszami i statutami zainteresować mogą się RIO i czego tam będą szukały?

10)  Pytania i odpowiedzi.