zaproponuj szkolenia

Termin szkolenia minął

Zapytaj o następny: biuro@owal.edu.pl lub tel 570 082 700

Możesz także zaproponować temat lub realizację szkolenia w Twoim mieście.

Online: Dokumentacja pracownicza i wybrane (w tym projektowane) zmiany prawa pracy w 2021 i 2022

22 lutego 2022 09:30-13:30

300 zł netto

  • zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
  • platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Informacje o prowadzącym:

• praktyk z wieloletnim doświadczeniem; przedstawiciel instytucji kontrolnych w zakresie prawa pracy,
• wykładowca i trener na specjalistycznych wykładach i szkoleniach poświęconych zagadnieniom prawnej ochrony pracy;
• autor wielu opinii, opracowań i artykułów poświęconych problematyce prawa pracy;
• specjalizuje się w zakresie regulacji prawnych dotyczących mi.in. stosunku pracy, czasu pracy oraz wynagrodzenia za pracę w podmiotach reprezentujących różne działy gospodarki (w tym administracja publiczna, działalność lecznicza, przemysł, handel, usługi).

Cel szkolenia:

Podczas szkolenia zostaną omówione przede wszystkim przepisy prawa pracy dotyczące tworzenia, prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej, w tym w okresie stanu epidemii z powodu COVID-19 (m.in. akt osobowych, dokumentacji czasu pracy, pracy zdalnej, urlopów pracowniczych, wynagrodzenia za pracę, profilaktycznych badań lekarskich, szkoleń BHP). Dodatkowo szkolenie poświęcone będzie przedstawieniu najważniejszych zmian prawa pracy w 2021 r. i 2022 r. (w tym projektowanych) w sprawie szczepień przeciw Covid-19, minimalnego wynagrodzenia za pracę, ograniczeń handlu w niedziele i święta, urlopów wypoczynkowych i innych zwolnień od pracy, profilaktycznych badań lekarskich, szkoleń BHP, pracy zdalnej, kontroli stanu trzeźwości pracowników.

Przy tym uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z praktycznymi skutkami poszczególnych instytucji i regulacji prawa pracy w oparciu o interpretacje urzędowe (PIP, MRPiPS, UODO) i orzeczenia sądowe.

Adresaci:

  • Szkolenie jest adresowane do pracodawców, pracowników działów kadr i płac w przedsiębiorstwach i administracji publicznej, podmiotach leczniczych, biurach rachunkowych

Program szkolenia:

1. Dokumentacja związana ze stosunkiem pracy.

  • Termin potwierdzenia na piśmie ustaleń co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
  • Czy pisemny zakres obowiązków pracownika jest obowiązkowy?
  • Zawieszenie tzw. fikcji doręczeń w stosunkach pracy. Jak skutecznie doręczyć korespondencję pracownikowi podczas nieobowiązywania skuteczności dwukrotnego awizowania przesyłki?
  • Jak rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę w okresie epidemii z powodu Covid-19?
  • Czy można rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia bez zachowania formy pisemnej (np. za pośrednictwem poczty elektronicznej)?
  • Termin wydania świadectwa pracy. Czy można wydać świadectwo pracy w terminie 7 dni?
  • Określenie w świadectwie pracy poszczególnych informacji, w tym dotyczących: rodzaju pracy, wymiaru czasu pracy, trybu i podstawy prawnej rozwiązania stosunku pracy, urlopu wypoczynkowego, urlopu ojcowskiego, rodzicielskiego i wychowawczego, korzystania przez pracownika ze zwolnienia od pracy z art. 188 KP.
  • Najczęstsze błędy w treści świadectw pracy.
  • Gdzie powinno być przechowywane polecenie pracy zdalnej?
  • Czy wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy powinien być przechowywany w aktach osobowych?
  • Skierowanie na profilaktyczne badania lekarskie i orzeczenia lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na danym stanowisku pracy, w tym w czasie epidemii COVID-19.
  • Karty szkolenia wstępnego i zaświadczenia o ukończeniu szkolenia okresowego w zakresie BHP, w tym w okresie stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii.
  • Odpowiedzialność wykroczeniowa w związku z nie zawarciem umowy o pracę na piśmie oraz nie wydaniem świadectwa pracy.

2. Dokumenty dotyczące czasu pracy.

  • Co wchodzi w skład dokumentacji czasu pracy pracowników.
  • Karty ewidencji czasu pracy - rodzaje.
  • Ewidencja czasu pracy a ewidencja czynności wykonywanych zdalnie?
  • Tworzenie harmonogramów czasu pracy i ich udostępnianie pracownikom.
  • Okres obejmowany harmonogramem czasu pracy.
  • Zmiany w harmonogramie czasu w trakcie miesiąca – w części „planowanej” i „wykonanej”.
  • Listy obecności pracowników i inne sposoby potwierdzania przybycia i obecności w pracy.
  • Listy obecności a praca zdalna.
  • Czy o obowiązującym stanie prawnym można/należy prowadzić książki wyjść służbowych i prywatnych.

3. Prowadzenie dokumentacji pracowniczej.

  • Części składowe dokumentacji pracowniczej.
  • Obowiązki informacyjne wobec pracowników w zakresie dokumentacji.
  • Cztery części akt osobowych.
  • Czy dokumentacja pracownicza częściowo może być prowadzona w postaci papierowej a częściowo elektronicznej?
  • Listy wynagrodzeń (płac) pracowników.
  • Indywidualne karty wyposażenia pracowników w odzież i obuwie robocze.
  • Pozostała dokumentacja związana z realizacją innych uprawnień lub obowiązków pracowniczych, w tym z korzystaniem z urlopów wypoczynkowych w okresie epidemii.
  • Gdzie przechowywać dokumentację dotyczącą urlopów pracowniczych, urlopów związanych z rodzicielstwem i innych zwolnień od pracy?

4. Archiwizacja dokumentacji pracowniczej.

  • Kiedy dokumentacja pracownicza jest przechowywana przez 10 lat, a kiedy przez 50 lat?
  • Jak podzielić dokumenty dotyczące danej osoby ze względu na różne okresy archiwizacji?
  • Kto jest uprawniony do odbioru dokumentacji pracowniczej?
  • Zasady dotyczące wydawania dokumentów pracowniczych pracownikom i byłym pracownikom oraz członkom ich rodzin.
  • Wydawanie kopii całości lub części dokumentacji pracowniczej.
  • Obowiązek a dopuszczalność zniszczenie dokumentacji pracowniczej.
  • Wykroczenia dotyczące prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej.
  • Pełnomocnictwo do prowadzenia spraw pracowniczych a odpowiedzialność osób prowadzących sprawy kadrowe.

5. Najważniejsze zmiany prawa pracy w 2021 r. i 2022 r.

  • Obowiązek szczepień przeciw Covid-19 osób wykonujących zawód medyczny oraz osób wykonujące czynności zawodowe inne niż wykonywanie zawodu medycznego w podmiotach wykonujących działalność leczniczą.
  • Jakie czynności może i powinien podjąć pracodawca w przypadku odmowy poddania się szczepieniu przeciw Covid-19 przez „pracowników medycznych”?
  • Zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. i jej konsekwencje.
  • Jakie elementy wynagrodzenia wchodzą w skład minimalnego wynagrodzenia za pracę?
  • Potrącenia i egzekucja z wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń pieniężnych związanych z pracą w okresie epidemii koronawirusa.
  • Odpowiedzialność wykroczeniowa od 01.12.2020 r. z tytułu niezgodnego z prawem zatrudnienia pracownika będącego dłużnikiem alimentacyjnym.
  • Zwolnienia podatkowe przy świadczeniach socjalnych w 2022 r.
  • Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
  • Czy można zobowiązać pracownika do wykorzystania „urlopu bieżącego” i „urlopu zaległego” z powodu Covid -19?
  • Kiedy pracodawca może narzucić pracownikowi termin wykorzystania urlopu.
  • Przedstawienie dokumentów dotyczących stażu pracy z opóźnieniem a wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika.
  • Urlop wypoczynkowy a urlop wychowawczy i inne urlopy związane z rodzicielstwem.
  • Częstotliwość składania przez pracowników oświadczeń i zgód dotyczących korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem (urlopy, korzystanie z uprawnień przewidzianych dla jednego z rodziców).
  • Możliwość udzielenia urlopu wypoczynkowego podczas kwarantanny i izolacji pracownika.
  • Wydłużenie terminu ważności orzeczeń o niepełnosprawności w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
  • Profilaktyczne wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie po wprowadzeniu stanu epidemii - wyłączenia obowiązków i okresy przejściowe.
  • Szkolenia wstępne i okresowe w zakresie BHP w okresie zagrożenia zakażeniem COVID-19.

6. Projektowane zmiany przepisów prawa pracy.

  • Główne założenia projektu nowelizacji Kodeksu pracy dotyczącej pracy zdalnej (w tym warunki pracy zdalnej, rozliczenia kosztów pracy zdalnej, kontrola pracownika w miejscu pracy).
  • Projekt nowych regulacji dotyczących kontroli przez pracodawcę stanu trzeźwości pracowników i zleceniobiorców.
  • Propozycje unormowań prawnych w sprawie obowiązkowych szczepień pracowników przeciwko COVID-19.

7. Konsultacje z prowadzącym szkolenie.

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa