Online: Kontrola wydatków na uczniów niepełnosprawnych w placówkach dotowanych

19 czerwca 2023 09:00-14:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest zdobycie praktycznej wiedzy dotyczącej kontroli dotacji dla szkół i placówek nie samorządowych ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego wydatkowania dotacji na uczniów niepełnosprawnych. Wytłumaczymy jak zorganizować kontrolę, jak sprawdzić poprawność pobrania i wykorzystania dotacji na kształcenie specjalne, jak udokumentować kontrolę, jak przygotować protokół kontroli. Przedstawimy wzory dokumentów. Omówimy krok po kroku, jak wykonać kontrolę i sprawdzić wyliczenia przedstawione przez podmiot dotowany.

ADRESACI:
Szkolenie jest skierowane do pracowników jednostek samorządu terytorialnego – Wójtów, Burmistrzów, Skarbników, Wydziałów Oświaty, Budżetu i osób zajmujących się przekazywaniem i rozliczaniem dotacji dla szkół niesamorządowych.

1.    Podstawa prawna – ustawa o finansowaniu zadań oświatowych, uchwała dotacyjna, ustawa o finansach publicznych.
2.    Organizacja kontroli – planowanie kontroli, udostępnianie dokumentacji przez podmioty kontrolowane, prawa osób kontrolujących, zawiadomienie o kontroli, upoważnienie do kontroli.
3.    Sprawdzenie prawidłowości pobrania dotacji – od kiedy jest należna dotacja na ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego? Sprawdzenie dokumentacji.
4.    Sprawdzenie prawidłowości wykorzystania dotacji – katalog wydatków kwalifikowalnych do pokrycia z dotacji na kształcenie specjalne.
5.    Omówienie dowodów księgowych potwierdzających poniesione wydatki.
a)    Weryfikacja wydatków na wynagrodzenia specjalistów pracujących z uczniami niepełnosprawnymi (umowy o pracę, zlecenia, faktury, weryfikacja celowości wydatków na wynagrodzenia, limity wysokości wynagrodzeń).
b)    Weryfikacja wydatków na wydatki rzeczowe, remontowe i inne ponoszonych na rzecz uczniów niepełnosprawnych.
c)    Weryfikacja wydatków na inne wydatki rozliczane z dotacji na kształcenie specjalne – jak sprawdzić czy przedszkole oraz szkoła prawidłowo rozliczyło koszty wspólne na uczniów niepełnosprawnych?
d)    Omówienie kolejnych etapów kontroli – krok po kroku, na co zwrócić uwagę, jak sprawdzić wyliczenia organu dotowanego.
6.    Dodatkowe dokumenty stosowane przy kontroli – lista kontrolna, arkusz ustaleń, protokół oględzin, protokół przyjęcia wyjaśnień, oświadczenia.
7.    Postępowanie pokontrolne – wystąpienie pokontrolne, protokół kontroli, wskazanie nieprawidłowości, zalecenia pokontrolne, obowiązki organu prowadzącego, procedura odwoławcza.
8.    Omówienie i przedstawienie wzorów dokumentów na każdym etapie kontroli.