Forma szkolenia:
- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.
Informacje o prowadzącym:
Radca prawny i doktor nauk prawnych. Nauczyciel akademicki, którego główny obszar zainteresowań naukowych obejmuje prawo pracy oraz prawo administracyjne, ze szczególnym uwzględnieniem prawa pomocy społecznej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach oraz uczestnik licznych konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych. Pracę naukową łączy z wykonywaniem zawodu radcy prawnego. W ramach własnej kancelarii prowadzi szkolenia dla pracowników organów administracji publicznej oraz świadczy pomoc prawną przede wszystkim na rzecz osób prawnych i instytucji publicznych, współpracując m.in. z trzema ośrodkami pomocy społecznej. Zrealizował ponad sto pięćdziesiąt szkoleń z zakresu szeroko rozumianego prawa pomocy społecznej.
Materiały szkoleniowe:
- wyciąg z najważniejszych przepisów, które zostały zmienione
- komentarze do najważniejszych zmian
Program szkolenia:
1. Ogólne kierunki wprowadzanych zmian.
2. Zmiany dotyczące zakresu podmiotowego ustawy.
3. Zmiany w zakresie kwalifikacji określonych kategorii osób wskazanych w ustawie.
4. Możliwość powrotu do dotychczasowej rodziny zastępczej, rodzinnego domu dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawczej albo regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej osoby, która opuściła już te formy pieczy i rozpoczęła proces usamodzielniania, jednak z różnych powodów chciałaby wrócić do pieczy zastępczej.
5. Zmiany w zasadach przekształceń rodzin zastępczych niezawodowych w zawodowe i podpisywania umów z nowymi rodzinami zastępczymi zawodowymi i prowadzącymi rodzinne domy dziecka.
6. Podwyższenie wysokości wynagrodzenia rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka oraz wprowadzenie zmiany w zakresie jego waloryzacji.
7. Wprowadzenie ograniczeń w tworzeniu nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych.
8. Doprecyzowanie kwestii gromadzenia i przeznaczenia środków ze świadczenia wychowawczego małoletnich umieszczonych w instytucjonalnej pieczy zastępczej.
9. Rozszerzenie katalogu osób, które mogą być opiekunami usamodzielnienia, o pracownika organizacji pozarządowej w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub inną osobę wyznaczoną przez tę organizację do pełnienia funkcji opiekuna usamodzielnienia.
10. Monitoring w placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej oraz interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym.
11. Pozostałe zmiany ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
12. Panel dyskusyjny z możliwością zadawania pytań trenerowi
Uwaga !
Po szkoleniu istnieje możliwość zadawania Trenerowi pytań dotyczących szkolenia przez 7 dni, za pośrednictwem Organizatora.
Miejsce szkolenia
Internetwww.owal.edu.pl, Szkolenie online