Online: Najnowsze zmiany na gruncie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

08 września 2023 10:00-13:00

Forma szkolenia:

• zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
  • platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Informacje o prowadzącym:

Radca prawny i doktor nauk prawnych. Nauczyciel akademicki, którego główny obszar zainteresowań naukowych obejmuje prawo pracy oraz prawo administracyjne, ze szczególnym uwzględnieniem prawa pomocy społecznej. Autor kilkudziesięciu publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach oraz uczestnik licznych konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych. Pracę naukową łączy z wykonywaniem zawodu radcy prawnego. W ramach własnej kancelarii prowadzi szkolenia dla pracowników organów administracji publicznej oraz świadczy pomoc prawną przede wszystkim na rzecz osób prawnych i instytucji publicznych, współpracując m.in. z trzema ośrodkami pomocy społecznej. Zrealizował ponad sto pięćdziesiąt szkoleń z zakresu szeroko rozumianego prawa pomocy społecznej.

Materiały szkoleniowe:

• wyciąg z najważniejszych przepisów, które zostały zmienione
  • komentarze do najważniejszych zmian

Program szkolenia:

1. Ogólne kierunki wprowadzanych zmian.
  2. Zmiany dotyczące zakresu podmiotowego ustawy.
  3. Zmiany w zakresie kwalifikacji określonych kategorii osób wskazanych w ustawie.
  4. Możliwość powrotu do dotychczasowej rodziny zastępczej, rodzinnego domu dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawczej albo regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej osoby, która opuściła już te formy pieczy i rozpoczęła proces usamodzielniania, jednak z różnych powodów chciałaby wrócić do pieczy zastępczej.
  5. Zmiany w zasadach przekształceń rodzin zastępczych niezawodowych w zawodowe i podpisywania umów z nowymi rodzinami zastępczymi zawodowymi i prowadzącymi rodzinne domy dziecka.
  6. Podwyższenie wysokości wynagrodzenia rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka oraz wprowadzenie zmiany w zakresie jego waloryzacji.
  7. Wprowadzenie ograniczeń w tworzeniu nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych.
  8. Doprecyzowanie kwestii gromadzenia i przeznaczenia środków ze świadczenia wychowawczego małoletnich umieszczonych w instytucjonalnej pieczy zastępczej.
  9. Rozszerzenie katalogu osób, które mogą być opiekunami usamodzielnienia, o pracownika organizacji pozarządowej w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub inną osobę wyznaczoną przez tę organizację do pełnienia funkcji opiekuna usamodzielnienia.
  10. Monitoring w placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej oraz interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym.
  11. Pozostałe zmiany ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
  12. Panel dyskusyjny z możliwością zadawania pytań trenerowi.

Uwaga !

Po szkoleniu istnieje możliwość zadawania Trenerowi pytań dotyczących szkolenia przez 7 dni, za pośrednictwem Organizatora.