Forma szkolenia:
- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.
Informacje o prowadzącym:
Radca prawny i doktor nauk prawnych. Nauczyciel akademicki, którego główny obszar zainteresowań naukowych obejmuje prawo pracy oraz prawo administracyjne, ze szczególnym uwzględnieniem prawa pomocy społecznej. Autor ponad dwudziestu publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach oraz uczestnik kilkudziesięciu konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych. Pracę naukową łączy z wykonywaniem zawodu radcy prawnego. W ramach własnej kancelarii prowadzi szkolenia dla pracowników organów administracji publicznej oraz świadczy pomoc prawną przede wszystkim na rzecz osób prawnych i instytucji publicznych, współpracując m.in. z trzema ośrodkami pomocy społecznej. Zrealizował ponad czterdzieści szkoleń z zakresu szeroko rozumianego prawa pomocy społecznej.
Materiały szkoleniowe:
- wyciąg z najważniejszych przepisów
- najnowsze orzecznictwo
- projekty nowych aktów normatywnych
Uwaga !
Po szkoleniu istnieje możliwość zadawania Trenerowi pytań dotyczących szkolenia przez 7 dni, za pośrednictwem Organizatora.
Program szkolenia
- Najnowsze zmiany na gruncie ustawy o pomocy społecznej:
1.1. zmiany w zakresie ustalania dochodu, w tym dodatek osłonowy, dodatek energetyczny, rodzinny kapitał opiekuńczy oraz dofinansowanie obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna
1.2. zmiany dotyczące świadczeń z pomocy społecznej, w tym usługi opiekuńcze w trybie pilnym,
1.3. wspólne skierowanie do DPS,
1.4. zmiany dotyczące odpłatności za pobyt w DPS oraz zwalniania z odpłatności wprowadzone nowelizacją z 17.11.2021 r.,
1.5. nowe postępowanie w sprawie zwrotu nadpłaconych przez gminę lub powiat opłat,
1.6. zmiany w zakresie właściwości miejscowej organów pomocy społecznej,
1.7. zmiany dotyczące procedury zwrotu świadczeń nienależnie pobranych,
1.8. zmiany dotyczące statusu pracowników socjalnych
- Orzecznictwo do najnowszych zmian wprowadzonych na grunt ustawy o pomocy społecznej.
- Nowe rozporządzenie w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego.
- Nowe rozporządzenie w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej.
- Planowana nowelizacja ustawy o pomocy społecznej poszerzająca obowiązki DPS-ów o zapewnienie pomocy w uzyskaniu i korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych przez mieszkańców DPS.
- Planowane zmiany w rozporządzeniu w sprawie domów pomocy społecznej.
- Panel dyskusyjny z możliwością zadawania pytań trenerowi.
Miejsce szkolenia
Internetwww.owal.edu.pl, Szkolenie online
