Online: Podatek od środków transportowych

03 kwietnia 2024 09:30-14:30

• zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
  • platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Licencjonowany doradca podatkowy. Posiada szeroką wiedzę oraz praktyczne umiejętności zdobyte w wyniku 15 letniej praktyki zawodowej w jednej z największych spółek giełdowych w Polsce oraz we współpracy z szeregiem kancelarii podatkowych i prawnych. Specjalizuje się w podatku VAT, podatkach dochodowych oraz podatku od nieruchomości. Uczestniczył w wielu kluczowych na rynku polskim, projektach optymalizujących zobowiązania podatkowe spółek w tym w największym w skali kraju projekcie optymalizacji podatku od nieruchomości. Posiada szeroką wiedzę oraz doświadczenie w prowadzeniu sporów z organami podatkowymi oraz w reprezentacji podatnika przed sądami administracyjnymi. Zajmował się koordynacją kilkuset postępowań podatkowych. Doświadczenie zdobywał również w ramach współpracy z Kancelarią Podatkową Zimny Doradcy Podatkowi. Przeprowadził szereg szkoleń i seminariów podatkowych m.in. we współpracy z Krajową Izbą Podatkową, Tax Net Sp. z o.o., Univers Konsulting - edukacja. Jacyno i Modzelewski Sp. z o.o., Modus, Verte Centrum Szkoleń i Rozwoju Kadr, Instytutem Rachunkowości i Podatków w Warszawie a także Krajową Radą Spółdzielczą w Warszawie. W zakresie szkoleń współpracował również z wydawnictwem Taxpress S.C., gdzie dodatkowo publikuję w miesięczniku Prawo Finansów Publicznych.

CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom kompleksowej wiedzy w zakresie przepisów podatkowych oraz orzecznictwa sądów administracyjnych, dotyczącego podatku od środków transportowych. Na szkoleniu omówione zostaną również praktyczne problemy związane z wymiarem podatku od środków transportowych oraz jego egzekwowaniem. Przeanalizowane zostaną konkretne przypadki, utrudniające prowadzenie postępowania podatkowego oraz wskazane zostaną sposoby rozwiązywania tego typu problemów przez gminy. Każdy uczestnik szkolenia w ramach ceny, ma prawo do zadawania pytań zarówno w trakcie szkolenie jak i po jego zakończeniu (w formie e-mail).

ADRESACI:
Szkolenie adresowane jest przede wszystkim do jednostek samorządu terytorialnego oraz wszystkich osób, które zainteresowane są problematyką związaną z podatkiem od środków transportowych. Uczestnicy szkolenie uzyskają aktualną wiedzę na temat przepisów, praktyki oraz orzecznictwa w zakresie podatku od środków transportowych oraz będą mieli okazję wyjaśnić wszystkie swoje wątpliwości dotyczące konkretnych zagadnień.

1. Ogólne zasady opodatkowania podatkiem od środków transportowych.
2. Zakres opodatkowania.
3. Przedmiot opodatkowania podatkiem od środków transportowych.
4. Podatnicy podatku od środków transportowych.
5. Powstanie i wygaśniecie obowiązku podatkowego.
6. Stawki podatku na rok 2022 oraz 2023.
7. Deklaracje podatkowe.
8. Wymiar podatku od środków transportowych.
9. Zwrot podatku
10. Zwolnienia w podatku od środków transportowych.
11. Zagadnienia szczególne:
- Przyczepa związana wyłącznie z działalnością rolniczą
- Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu
- Wyrejestrowanie środka transportowego – skutki podatkowe
- Brak adresu podatnika, brak możliwości doręczenia decyzji – działania organu podatkowego
- Specyfika kontroli podatkowej w przypadku podatku od środków transportowych.
- Zasady dokumentowania w podatku od środków transportowych.
- Współwłasność środka transportowego oraz odpowiedzialność solidarna.
- Obowiązek podatkowy w przypadku przeniesienia własności środka transportu.
- Nie istnienie środka transportowego a wygaśniecie obowiązku podatkowego (zasady dokumentowania).
- Zasady ustalania rat podatku i terminów płatności w przypadku powstania obowiązku podatkowego w trakcie roku.
- Wygaśnięcie obowiązku podatkowego w trakcie roku – analiza przykładów.
- Właściwość miejscowa organu podatkowego w przypadku zmiany siedziby lub miejsca zamieszkania w trakcie roku podatkowego.
- Przedawnienie w podatku od środków transportowych.
- Analiza przypadków zgłoszonych przez uczestników szkolenia.
12. Analiza najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych.