Online: Projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej

16 stycznia 2023 09:00-13:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

niezależny ekspert i doradca do spraw bezpieczeństwa i porządku publicznego. W przeszłości pracownik miejskiego centrum zarządzania kryzysowego, gdzie odpowiadał między innymi za opracowywanie planów i procedur postępowania na wypadek zdarzeń nadzwyczajnych, w tym sytuacji kryzysowych, monitorowanie i ocenę zagrożeń bezpieczeństwa publicznego i powszechnego, organizowanie i prowadzenie szkoleń, ćwiczeń i treningów, współpracę z właścicielami obiektów podlegających obowiązkowej ochronie oraz właścicielami infrastruktury krytycznej. Biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu z dziedzin: zarządzanie kryzysowe i ochrona ludności, bezpieczeństwo imprez masowych, zabezpieczenie mienia i osób. Doświadczony trener i szkoleniowiec. Autor licznych publikacji dotyczących bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ochrony osób i mienia, współautor publikacji „Bezpieczeństwo społeczności lokalnych. Programy prewencyjne w systemie bezpieczeństwa” oraz „Imprezy masowe. Organizacja, bezpieczeństwo, dobre praktyki”. Absolwent Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

CELE SZKOLENIA:
W czasie webinaru omówione zostaną najważniejsze postanowienia projektu Ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Według projektowanych przepisów zmiany dotkną między innymi dotychczasowe ustawy o zarządzaniu kryzysowym, o ochronie przeciwpożarowej, o ochotniczych strażach pożarnych, o Państwowym Ratownictwie Medycznym czy o działaniach antyterrorystycznych. Ustawa ma także wypełnić lukę powstałą po uchyleniu dotychczasowych przepisów regulujących sprawy obrony cywilnej.

ADRESACI:
Szkolenie przeznaczone jest przede wszystkim dla pracowników komórek urzędów właściwych w sprawach zarządzania kryzysowego, pracowników gminnych i powiatowych centrów zarządzania kryzysowego, jednostek organizacyjnych gminy, przedstawicieli spółek komunalnych i przedsiębiorców realizujących zadania z zakresu zarządzania kryzysowego, przedstawicieli służb, straży i inspekcji, przedstawicieli społecznych organizacji ratowniczych, a także wszystkich innych osób zainteresowanych problematyką zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.

1.    organy właściwe w sprawach ochrony ludności oraz ich zadania i zasady działania;
2.    zasady i tryb realizacji zadań ochrony ludności w sytuacjach zagrożeń;
3.    zasady działania organów administracji publicznej oraz zakres ograniczeń praw i wolności obywatelskich w czasie stanu klęski żywiołowej;
4.    zasady funkcjonowania krajowego systemu ratowniczego;
5.    zasady rozpoznawania zagrożeń oraz ostrzegania, alarmowania i powiadamiania ludności;
6.    szczególne rozwiązania w związku z wystąpieniem klęski żywiołowej;
7.    formy pomocy osobom fizycznym poszkodowanym wskutek wystąpienia klęski żywiołowej;
8.    zasady wykonywania zadań obrony cywilnej;
9.    zasady finansowania i zabezpieczenia logistycznego realizacji zadań ochrony ludności;
10.    zasady określania infrastruktury krytycznej oraz obowiązki jej operatorów.