Online: Podania i skargi do organów administracji publicznej a ochrona danych osobowych

24 października 2024 09:00-14:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Ekspert Wolters Kluwer (LEX Budownictwo, LEX Ochrona Środowiska), autor licznych publikacji z zakresu prawa budowlanego i prawa administracyjnego. Współpracuje m.in. z Gazetą Prawną, portalem prawo.pl, czasopismem Wiedza i Praktyka. Prowadzi szkolenia z zakresu prawa budowlanego i postępowania administracyjnego, sporządza opinie oraz doradza w zakresie procesu inwestycyjnego. W latach 2012-2022 związany z administracją publiczną, m.in. jako Kierownik Oddziału Orzecznictwa w Wydziale Infrastruktury Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu. Od 2022 r. doktorant w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Wrocławskiego - Kolegium Doktorskie Nauk Prawnych - Instytut Nauk Administracyjnych - Zakład Postępowania Administracyjnego i Sądownictwa Administracyjnego.

1. Podania
- niezbędne elementy podania
- braki formalne i skutki ich nieuzupełnienia
- kwalifikowanie pisma według treści
- sposoby wnoszenia podania
- odmowa wszczęcia postępowania a pozostawienie podania bez rozpoznania

2. Skargi
- konstytucyjne prawo do składania skarg i ramy prawne
- strona postępowania a osoba trzecia
- przedmiot i rodzaje skargi
- załatwienie skargi i konsekwencje procesowe jej złożenia
- ochrona osób składających skargi
- dyżury „skargowe”

3. Wnioski
- pojęcie wniosku i formy jego wnoszenia
- właściwość organów w sprawach wniosków
- skutki złożenia wniosku
- terminy i sposoby rozpatrzenia wniosków
- wniosek a informacja publiczna

4. Petycje
- przedmiot petycji
- zasady stosowania przepisów ustawy o petycjach i przepisów k.p.a.
- relacja pomiędzy petycją, skargą oraz wnioskiem
- adresaci petycji i ich rozpatrywanie
- informowanie o petycjach

5. Podstawowe pojęcia związane z ochroną danych osobowych i ich przetwarzanie