zaproponuj szkolenia

Termin szkolenia minął

Zapytaj o następny: biuro@owal.edu.pl lub tel 570 082 700

Możesz także zaproponować temat lub realizację szkolenia w Twoim mieście.

Online: Ustalanie opłaty adiacenckiej z tytułu podziału nieruchomości oraz scalania i podziału nieruchomości w praktyce, orzecznictwie i stanowiskach organów kontroli

12 grudnia 2022 10:00-14:00

270 zł netto

  • zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
  • platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

PROWADZĄCY:
Doświadczony trener, od 2008 roku prowadzi wysoko oceniane szkolenia z zakresu gospodarki nieruchomościami publicznymi i obrotu nieruchomościami. Absolwent studiów doktoranckich na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Absolwent aplikacji sądowej (egzamin sędziowski złożony w 2008 roku). Autor wielu publikacji z zakresu gospodarowania nieruchomościami publicznymi, i cywilno-prawnych aspektów obrotu nieruchomościami.


CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest omówienie praktycznych zagadnień związanych z ustalaniem opłaty adiacenckiej w wyniku dokonanego podziału nieruchomości. Należność ta jest zwykle omawiana łącznie z opłatami adiacenckimi z tytułu udziału w kosztach budowy infrastruktury technicznej, jednak odrębności w konstrukcji przesłanek ustalania opłaty oraz odmienne problemy praktyczne organów prowadzących postępowania uzasadniają przedstawienie tych zagadnień w ramach odrębnego szkolenia.


ADRESACI:
Szkolenie jest skierowane przede wszystkim do pracowników samorządu terytorialnego, w szczególności zaś pracowników urzędów gmin i urzędów miast zajmujących się naliczaniem i egzekucją opłat adiacenckich.


PROGRAM:
Wprowadzenie:
- podstawowe informacje o opłacie adiacenckiej.
- Jakie jest uzasadnienie systemowe dla ustalenia opłaty adiacenckiej w przypadku podziału nieruchomości?
- Jakich zapisów i postanowień nie powinna zawierać uchwała w sprawie opłat adiacenckich. Granice kompetencji rady w zakresie kształtowania prawa miejscowego dotyczącego opłat.
- Czy rada gminy może różnicować stawki opłaty adiacenckiej dla określonych typów nieruchomości?
- Czy stawka procentowa opłaty adiacenckiej może być uznana za zbyt niską?

Opłata adiacencka związana z podziałem oraz scaleniem i podziałem nieruchomości - zagadnienia konstrukcyjne
- Przesłanki ustalenia opłaty adiacenckiej – szczegółowe omówienie w oparciu o aktualne orzecznictwo.
- Wyłączenie z naliczenia opłat nieruchomości rolnych i leśnych – omówienie praktycznego stosowania przepisów oraz aktualnego orzecznictwa.
- Mieszany sposób wykorzystywania nieruchomości (częściowo rolny lub leśny) – konsekwencje w zakresie naliczenia opłat adiacenckich.
- Czy w przypadku podziału nieruchomości gminnej powstaje obowiązek ustalenia opłaty adiacenckiej?
- Podział nieruchomości na wniosek właściciela/użytkownika wieczystego oraz podział nieruchomości w wyniku orzeczenia sądu. Omówienie formalnych podstaw wszczęcia postępowania oraz dokumentów źródłowych do porównania wartości.
- Jaki tryb i podstawa prawna podziału nieruchomości wyłącza dopuszczalność ustalenia opłaty adiacenckiej?
- Ustalenie stanu nieruchomości przed podziałem i po podziale jako podstawa porównania wartości - omówienie aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych
- Wydzielenie w wyniku podziałki gruntu pod drogę publiczną lub poszerzenie takiej drogi – konsekwencje prawne dla właściciela nieruchomości, organu prowadzącego postępowanie oraz właściwej gminy.
- Rozliczenie ustalonej opłat poprzez przeniesienie na gminę własności działki wyodrębnionej w wyniku podziału – omówienie trybu współdziałania z właścicielem zobowiązanym do uiszczenia opłaty.

Postępowanie w przedmiocie ustalenia oraz egzekucja naliczonych opłat adiacenckich z tytułu podziału oraz scalania i podziału
- Termin na wszczęcie postępowania oraz wydanie decyzji ustalającej opłatę w aktualnym stanie prawnym.
- Rozkładanie na raty opłat adiacenckich - zasady działania organu, formy zabezpieczeń wierzytelności oraz zasady wyliczania oprocentowania rat.
- Ustalanie terminu płatności opłaty adiacenckiej, naliczanie odsetek za zwłokę oraz problematyka umarzania, odraczania i rozkładania na raty.
- Zasady i tryb egzekucji należności z tytułu opłaty adiacenckiej.
- Ustalanie terminu płatności opłat adiacenckich, naliczanie odsetek za zwłokę oraz problematyka umarzania, odraczania i rozkładania na raty wymagalnej należności z tytułu opłat adiacenckich.
- Zbycie nieruchomości przed ustaleniem opłaty adiacenckiej – zasady ustalenia podmiotu odpowiedzialnego za uiszczenie opłaty.
- Dopuszczalność nakładania opłaty adiacenckiej na spadkobierców właściciela nieruchomości.
- Omówienie zagadnienia naliczania opłat adiacenckich na rzecz współwłaścicieli nieruchomości.
- Wygaśnięcie prawa do naliczenia opłaty adiacenckiej a przedawnienie wymagalnej należności publicznoprawnej stanowiącej naliczoną opłatę – porównanie i omówienie przepisów.
- Czy istnieją negatywne przesłanki wszczęcia postępowania o ustalenie opłat adiacenckich? Czy organ może nie wszczynać postępowania jeżeli stwierdzi, że wartość nieruchomości nie wzrosła /nie mogła wzrosnąć albo wysokość opłaty nie pokryje kosztów postępowania?

Dowody w postępowaniu administracyjnym w przedmiocie ustalenia opłat adiacenckich
- Granice oceny operatu szacunkowego. Jakie aspekty operatu może oceniać organ prowadzący postępowanie, a które elementy pozostają poza kontrolą organu.
- Czy można przed wszczęciem postępowania oraz w toku postępowania opierać się na dowodach innych niż operat szacunkowy i na jakich zasadach?
- Nowelizacja przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami dotycząca zasad wyceny nieruchomości na potrzeby ustalenia opłaty adiacenckich oraz oceny prawidłowości sporządzenia operatu szacunkowego – omówienie zmian, oraz praktyki ich stosowania.

Opłata adiacencka jako niepodatkowa należność budżetowa – konsekwencje praktyczne naliczania i egzekucji, w szczególności zasady umarzania, odraczania płatności i rozkładania na raty.


 

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

Zapisywanie do newsletter'a

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha