Online: Ustawa o ochronie sygnalistów - obowiązki pracodawcy

23 lipca 2024 09:00-14:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie ukończył studia prawnicze a bronił pracy magisterskiej w katedrze Prawa Pracy. Dodatkowo ukończył podyplomowe studia podatkowe w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu. Od lat związany z tematyką prawa pracy i BHP, do których podchodzi z pasją. W życiu zawodowym na co dzień zajmuje się weryfikacja przestrzegania przepisów dotyczących prawnej ochrony pracy, w tym BHP oraz legalności zatrudnienia w różnego rodzaju zakładach pracy. Uczestnik wielu szkoleń m.in. w zakresie transportu międzynarodowego w szczególności czasu pracy kierowców międzynarodowych powyżej 3,5T. Dodatkowo jest twórcą tematycznych projektów w Social Media pod nazwą "W świetle prawa pracy i BHP" oraz społeczności w grupie "Pracownicy i Pracodawcy w światle prawa pracy i BHP". Od roku 2018 cyklicznie realizuje projekty szkoleniowe oraz publicystyczne.

CELE SZKOLENIA:
Prawie 3 lata temu minął termin wdrożenia założeń unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów we wszystkich krajach członkowskich. W czerwcu 2024 roku została podpisana stosowna ustawa.
Obowiązek wdrożenia wewnętrznych procedur zgłaszania naruszenia prawa:
- podmioty zatrudniające więcej niż̇ 50 pracowników;

Obszar dot. zgłaszania naruszeń:
-    zamówienia publiczne;
-    usługi, produkty i rynki finansowe oraz zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu;
-    bezpieczeństwo produktów i ich zgodność z wymogami;
-    bezpieczeństwo transportu;
-    ochrona środowiska;
-    ochrona radiologiczna i bezpieczeństwo jądrowe;
-    bezpieczeństwo żywności i pasz, zdrowie i dobrostan zwierząt;
-    zdrowie publiczne;
-    ochrona konsumentów;
-    ochrona prywatności i danych osobowych oraz bezpieczeństwo sieci i systemów informacyjnych;

ADRESACI:
Osoby odpowiedzialne za wdrożenie i realizacji obowiązków z ustawy w zakładach pracy.

1.    Omówienie opublikowanej ustawy z czerwca 2024 roku.
2.    Podmioty objęte obowiązkiem wdrożenia procedur sygnalizujących nieprawidłowości;
3.    Obszary podlegające zgłoszeniom przez sygnalistę
4.    Kto jest sygnalistą i czym jest „sygnał”?
5.    Wewnątrzzakładowe procedury zgłaszania informacji o nieprawidłowościach;
6.    Rozwiązania „whistleblowingowe” w grupie podmiotów – możliwości i zagrożenia;
7.    System zgłaszania nieprawidłowości
8.    Obowiązek ustalenia kanału wewnętrznego i zewnętrznego zgłoszeń nieprawidłowości w podmiotach należących do sektora finansów publicznych;
9.    Budowanie kanałów informacyjnych;
10.    Wskazanie osoby odpowiedzialnej za obsługę kanału i realizowanie procedur;
11.    Program prowadzenia działań wyjaśniających wobec zgłoszonych nieprawidłowości;
12.    Zaświadczenia dla osób składających zawiadomienia dot. naruszeń;
13.    Rzecznik Prawo Obywatelskich jako organ centralny wspierający podmioty publiczne;
14.    Znaczenie wyroku Sądu Rejonowego w Toruniu z 12 lipca 2023 r. (IV P 171/22)
15.    Kary i środki karne.
16.    Termin wejścia w życie Ustawy.