Online: Zmiana, rozwiązanie i wygaśnięcie stosunku pracy

19 października 2022 09:00-13:00

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

INFORMACJE O PROWADZĄCYM SZKOLENIE: trener, praktyk, ekspert z zakresu spraw pracowniczych z ponad dwudziestoletnim stażem. Magister prawa i administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładowca akademicki. Posiada bogate doświadczenie poparte praktyką w zakresie prawa pracy pracowników administracji samorządowej. Aktualnie dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego. Doświadczony dydaktyk, współpracujący z wieloma ośrodkami szkoleniowymi.

Adresaci: szkolenie kierowane jest do pracodawców samorządowych, sekretarzy miast, gmin i powiatów oraz pracowników zajmujących się problematyką kadrową w urzędach i jednostkach samorządowych gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz osób zajmujących się problematyką kadrową, dla osób które rozpoczęły pracę w dziale kadr lub chcą podnieść swoje kwalifikacje.

Cel szkolenia: Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę obowiązki związane z rozwiązaniem stosunku pracy oraz prowadzenia w tym zakresie dokumentacji  zgodnie z ustalonymi zasadami. Nieznajomość tych zasad naraża  pracodawców na dodatkowe  zbędne koszty związane z ewentualnymi sporami  sądowymi,  czy też wynikające  z zaleceń pokontrolnych  uprawnionych organów.

Celem szkolenia jest przybliżenie i usystematyzowanie wiedzy dotyczącej realizacji obowiązków pracodawcy.

Program szkolenia:

1. Zmiana treści umowy o pracę.
    1. Trwała zmiana (na czas nieokreślony)
    2. Czasowa zmiana (na czas określony)
  2. Dopuszczalność zmiany treści umowy o pracę.
  3. Rozwiązanie umowy o pracę na zasadzie porozumienia stron
  4. Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem,
    1. wypowiedzenie umów terminowych
    2. wypowiedzenie umowy zawartej na czas nieokreślony
  5. Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem.
  6. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia
    1. Rozwiązanie umowy o pracę  z przyczyn zawinionych przez pracownika
    2. Rozwiązanie umowy o pracę  z przyczyn niezawinionych przez pracownika
  7. Rozwiązanie stosunku pracy z powołania
    1. Rozwiązanie stosunku pracy na mocy porozumienia stron
    2. Odwołanie ze stanowiska a rozwiązanie stosunku pracy.
    3. Uprawnienia pracownika odwołanego ze stanowiska
    4. Odwołanie ze stanowiska pracownika podlegającego szczególnej ochronie stosunku pracy
  8. Wygaśnięcie stosunku pracy
  9. Roszczenia pracownika z tytułu wadliwego rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy.
    1. Roszczenia pracownika z tytułu  nieprawidłowego wypowiedzenia umowy o pracę  przez pracodawcę
    2. Roszczenia pracownika  i pracodawcy z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania umowy bez wypowiedzenia
    3. Roszczenia pracownika związanie z wygaśnięciem umowy o pracę
    4. Wspólny skutek przyznania pracownikowi odszkodowania lub Przywrócenia do pracy
  10. Obowiązująca w tym zakresie dokumentacja pracownicza.
  11. Świadectwo pracy
  12. Orzecznictwo sądowe.

Materiały szkoleniowe obejmują część teoretyczną, obowiązujące orzecznictwo sądowe oraz wzory dokumentów  pism,  które można wykorzystać w bieżącej pracy.