zaproponuj szkolenia

Termin szkolenia minął

Zapytaj o następny: biuro@owal.edu.pl lub tel 570 082 700

Możesz także zaproponować temat lub realizację szkolenia w Twoim mieście.

Online: Zmiany w klasyfikacji budżetowej oraz istotne problemy związane z konstrukcją projektów planów finansowych jednostek budżetowych na 2022 rok.

27 września 2021 09:00-14:00

275 zł netto

  • zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
  • platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

INFORMACJE O PROWADZĄCYM SZKOLENIE:

Absolwentka SGH, praktyk rachunkowości, pracownik wydziału analiz i szkoleń RIO, ponad 20 lat członek kolegium RIO, od wielu lat prowadząca szkolenia w różnych formach szkoleniowych i kursach dla służb finansowo - księgowych jednostek sektora finansów publicznych, wykładowca na wyższych uczelniach (przedmiot zajęć: rachunkowość i sprawozdawczość w jednostkach sektora finansów publicznych), powoływana przez NIK jako biegła do kontroli finansowej w jednostkach budżetowych, audytor wewnętrzny w jednostce sektora finansów publicznych.


ADRESACI SZKOLENIA:

Skarbnicy, główni księgowi, w tym CUW, pracownicy komórek finansowo – księgowych oraz kierownicy jednostek budżetowych.


CEL SZKOLENIA:

Podniesienie i uporządkowanie wiedzy uczestników w zakresie poprawnego stosowania klasyfikacji budżetowej, w tym zinterpretowania wprowadzonych do niej zmian oraz przyswojenie zasad prawnych i praktycznych obowiązujących przy sporządzaniu projektów planów finansowych jednostek budżetowych.


PROGRAM SZKOLENIA:

  1. Znaczenie klasyfikacji budżetowej w prognozowaniu dochodów i planowaniu wydatków na każdy rok budżetowy. Plan finansowy jako instrument realizacji zadań publicznych (z uwzględnieniem szczególnych warunków pandemii) oraz w konstruowaniu „Planu zamówień publicznych na 2022 rok”.
  2. Omówienie zmian w klasyfikacji budżetowej wprowadzonych nowym rozporządzeniem Ministra Finansów… z dnia 26 lipca 2021 r. wraz z uszczegółowieniem terminów ich wprowadzenia do planów finansowych (lub projektu na rok następny).
  3. Istotne nieprawidłowości w klasyfikacji budżetowej, głównie w planie wydatków, stwierdzane w jednostkach budżetowych przez kontrole zewnętrzne (NIK, RIO).
  4. Znaczenie wykazywania w zakresie planowanych wydatków przedsięwzięć rzeczowych do poszczególnych paragrafów klasyfikacji budżetowej, w tym rozgraniczenie wydatków bieżących (usług remontowych) od majątkowych (dotyczących ulepszeń składników majątkowych). Wpływ na kształtowanie się płynności finansowej budżetu.
  5. Przepisy prawa mające zastosowanie podczas sporządzania projektów planów finansowych. Omówienie kluczowych zasad obowiązujących w gospodarce finansowej jednostek budżetowych mających zastawanie w planowaniu i wykonywaniu budżetu.
  6. Czynności związanych z przygotowaniem projektu planu finansowego w jednostkach budżetowych ze wskazaniem dokumentacji oraz szczegółowości uzasadniania wielkości planowanych. Znaczenie przyjętej przez organy stanowiące j.s.t. procedury w sprawę trybu prac nad projektem uchwały budżetowej oraz konieczność wydania przez organ wykonawczy założeń do projektu budżetu na każdy następny rok budżetowy. Wdrażanie wskazanych założeń przy określaniu wielkości planowanych w jednostkach budżetowych.
  7. Prognozowanie środków w formie rezerw celowych, obok wydatków ujętych w planach finansowych, na prawdopodobne (nie pewne) wydatki w jednostkach budżetowych (brak podstaw ujmowanie do planu wydatków jednostki budżetowej).
  8. Szczególne obowiązki przygotowania projektu planu finansowego przez kierowników jednostek, w tym kierowników jednostek obsługiwanych przez Centa Usług Wspólnych.
  9. Zatwierdzanie projektu i planu finansowego jednostki budżetowej (obowiązki innych organów w jednostkach oświatowych).
  10. Zmiany w planach finansowych: uprawnienia kierowników (dyrektorów) jednostek budżetowych oraz obowiązki głównych księgowych w myśl przepisów wskazujących na naruszenie dyscypliny finansów publicznych (kontrola ex-ante).
  11. Zasady wykonywania planów finansowych, w tym omówienie na przykładach możliwości zaciągania zobowiązań przekraczających rok budżetowy w odniesieniu do planu finansowego.
  12. Półroczna i roczna ocena wykonania planu finansowego: jakie przypadki i wielkości należy szczegółowo uzasadniać.
  13. Odpowiedzialność kierownika i głównego księgowego w wyżej wymienionym zakresie (w tym kierownika i głównego księgowego CUW w stosunku do jednostek obsługiwanych) z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych (również na przykładach orzeczeń GKO).
  14. Pytania i odpowiedzi.

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

Zapisywanie do newsletter'a

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha