Planowane zmiany w ustawie o pomocy społecznej oraz aktach wykonawczych – 2021 r. Szkolenie on-line

22 lutego 2021 10:00-14:00

Forma szkolenia:

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania;
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail;
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze.

Informacje o prowadzącym: radca prawny i doktor nauk prawnych. Nauczyciel akademicki, którego główny obszar zainteresowań naukowych obejmuje prawo pracy oraz prawo administracyjne, ze szczególnym uwzględnieniem prawa pomocy społecznej. Autor ponad dwudziestu publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach oraz uczestnik kilkudziesięciu konferencji ogólnopolskich i międzynarodowych. Pracę naukową łączy z wykonywaniem zawodu radcy prawnego. W ramach własnej kancelarii prowadzi szkolenia dla pracowników organów administracji publicznej oraz świadczy pomoc prawną przede wszystkim na rzecz osób prawnych i instytucji publicznych, współpracując m.in. z trzema ośrodkami pomocy społecznej. Zrealizował ponad czterdzieści szkoleń z zakresu szeroko rozumianego prawa pomocy społecznej.

Adresaci:

• Pracownicy Domów Pomocy Społecznej; Ośrodków Pomocy Społecznej
  • organy administracji rządowej i samorządowej, organizacje społeczne i pozarządowe, Kościół Katolicki, inne kościoły, związki wyznaniowe oraz osoby fizyczne i prawne organizujące pomoc społeczną

1. Planowane zmiany w ustawie o pomocy społecznej, w tym:
a) zmiany w zakresie ustalania dochodu,
b) zmiany dotyczące świadczeń z pomocy społecznej,
c) wspólne skierowanie do DPS,
d) zmiany dotyczące odpłatności za pobyt w DPS,
e) nowe zasady ustalania zwrotu za świadczenia uzyskane na podstawie fałszywych informacji lub gdy nie poinformowano o zmianie sytuacji osobistej lub majątkowej,
f) zmiany w zakresie właściwości miejscowej organów pomocy społecznej,
g) zmiany dotyczące procedury zwrotu świadczeń nienależnie pobranych,
h) zmiany dotyczące statusu pracowników socjalnych, w tym:
• wprowadzenie nowych stopni awansu zawodowego pracowników socjalnych i konsekwencje z tym związane,
• podwyższenie tzw. dodatku terenowego,
• zmiany dotyczące szkoleń pracowników socjalnych,
• nowe zasady dotyczące przyznawania dodatkowego urlopu wypoczynkowego.
2. Planowane poszerzenie działania DPS o zapewnienie pomocy w uzyskaniu i korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych przez mieszkańców DPS.
3. Projekt nowego rozporządzenia w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego.
4. Planowane zmiany w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 sierpnia 2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej.
5. Nowe rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 9 grudnia 2020 r. w sprawie nadzoru i kontroli w pomocy społecznej.
6. Panel dyskusyjny z możliwością zadawania pytań trenerowi.

Uwaga
Po szkoleniu istnieje możliwość zadawania Trenerowi pytań, dotyczących tematyki szkolenia, przez 7 dni, za pośrednictwem Organizatora.