Ruch kadrowy dostosowujący zatrudnienie do potrzeb określonych w arkuszu organizacji oraz zatrudnianie obywateli Ukrainy w polskim systemie oświaty

26 kwietnia 2022 09:00-12:30

Forma szkolenia:

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

Informacje o prowadzącym: Liliana Zientecka

• praktyk z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej) - 34 letni staż pracy na wszystkich szczeblach administracji oświatowej,
  • autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą,
  • odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Szanowni Państwo,

Naturalną konsekwencją opracowania arkusza organizacyjnego szkoły/przedszkola na kolejny rok szkolny jest porządkowanie przez dyrektora spraw kadrowych. To szerokie spektrum działania od aktualizacji zapisów umowy o pracę po zwolnienia nauczycieli z przyczyn organizacyjnych, ale też zatrudnianie nowych pracowników. W tym zakresie pragmatyka zawodowa nauczycieli nakłada na dyrektora dość skomplikowane procedury działania, które trzeba zrealizować do końca maja.  Zapraszam na szkolenie, które stanowić będzie repetytorium o ruchu kadrowym w szkole/przedszkolu, z zastosowaniem aktualnych przepisów i najnowszego orzecznictwa.

Dodatkowo omówię zasady zatrudniania obywateli Ukrainy w polskim systemie oświaty.

Adresaci szkolenia

Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych – pracownicy samorządowi prowadzący sprawy kadrowe szkół i przedszkoli.

Korzyści ze szkolenia:

1. Wyposażenie uczestników szkolenia w zasób wiedzy zapewniającej prawidłowość
    i sprawność przeprowadzenia zmian kadrowych jako skutku założeń organizacyjnych na nowy rok szkolny.
  2.  Przygotowanie uczestników szkolenia do skutecznego przeprowadzenia wszystkich decyzji kadrowych, w tym podjęcia kluczowych decyzji w sprawie wypowiedzenia warunków pracy.

Program:

2 sesje po 1,5 godz.

1. Dostosowanie zasobu kadrowego do potrzeb określonych w arkuszu organizacji. Różne wa-runki zatrudnienia nauczycieli – wykaz możliwych decyzji dyrektora.
2. Porozumienie z nauczycielem w sprawie zmiany istotnych warunków umowy o pracę – tryb działania - wzór porozumienia.
3. Przeniesienie nauczyciela do innej jednostki oświatowej jako kontynuacja zatrudnienia tryb działania - wzory pism w sprawie.
4. Uzupełnienie tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela – tryb działania - wzory pism w sprawie.
5. Rozwiązanie stosunku pracy z uwzględnieniem wskazań najnowszego orzecznictwa.
   • Kryteria doboru nauczyciela do zwolnienia.
   • Ochrona stosunku pracy.
   • Konsultacje związkowe - wzory pism w sprawie.
6. Przepisy szczególne dotyczące nauczycieli (stan nieczynny, ograniczenie zatrudnienia, zmiana stanowiska pracy) – skutki prawne – wzory pism w sprawie.
7. Tryb skutecznego doręczenia wypowiedzenia umowy o pracę.
8. Zatrudnianie obywateli Ukrainy w polskich szkołach i przedszkolach.
   • Możliwe warianty zatrudnienia obywatela Ukrainy na stanowisku nauczyciela w polskiej szkole – kompetencje dyrektora, JST i KO.
   • Możliwe warianty zatrudnienia obywatela Ukrainy na stanowisku pracownika sa-morządowego w szkole i przedszkolu.

Metoda i forma prowadzenia zajęć

Metoda asymilacji wiedzy i jej zastosowania w praktyce. Seminarium z elementami wykładu.