zaproponuj szkolenia

Online: Wszystko o przedawnieniu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi

10 czerwca 2024 09:00-13:00

330 zł netto

– czyli które należności przedawniają się w 2024r.? Sposoby postępowania z przedawnionymi opłatami za gospodarowanie odpadami komunalnymi w księgach rachunkowych. Problematyka przedawnienia należności zabezpieczonych hipoteką.


Informacje organizacyjne:

  • Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju,
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.

Informacje o prowadzącym szkolenie: 

  • Trener specjalizujący się m.in. w zagadnieniach dotyczących rachunkowości podatków i opłat lokalnych, rachunkowości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, windykacji i egzekucji należności budżetowych, zarówno cywilnoprawnych jak i publicznoprawnych;
  • Ponad 30 lat zawodowo zajmowała się problematyką związaną z realizacją i windykacją dochodów budżetowych w jednej z największych jednostek samorządu terytorialnego. W ramach obowiązków zawodowych zajmowała się realizacją dochodów z opłaty skarbowej, administracyjnych kar pieniężnych, mandatów nakładanych przez funkcjonariuszy straży miejskiej, a także stosowaniem ulg w spłacie należności budżetowych oraz gospodarką kasową w urzędzie;
  • Przez wiele lat pełniła funkcje Dyrektora Wydziału Podatków i Opłat oraz Z-cy Dyrektora Wydziału Egzekucji Administracyjnej i Windykacji w jednym z największych urzędów miejskich, nadzorując wymiar, pobór, rachunkowość i egzekucję należności budżetowych.
  • Autorka opracowań z dziedziny związanej z realizacją niektórych zadań gmin publikowanych w fachowych czasopismach m.in. Wspólnota, Przegląd Podatków Lokalnych i Finansów Samorządowych, Finanse Publiczne.

Wybrane zagadnienia:

  1. Omówienie na konkretnych przykładach wyliczania terminów przedawnienia w zależności od sposobu powstawania zobowiązania podatkowego.
  2. Jak przedawniają się odsetki i koszty upomnienia?
  3. Jakie działania powinien podjąć wierzyciel aby nie dopuścić do przedawnienia lub przynajmniej przerwać lub zawiesić bieg terminu przedawnienia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi?
  4. Jakie zdarzenia zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej przerywają a jakie zawieszają bieg terminu przedawnienia?
  5. Przerwanie biegu terminu przedawnienia przez zastosowanie środka egzekucyjnego (od kiedy liczyć bieg „nowego” terminu przedawnienia po zastosowaniu środka egzekucyjnego? Czy brak środków pieniężnych na rachunku bankowym zobowiązanego czyni
  6. zastosowany środek egzekucyjny – zajęcie wierzytelności - bezskutecznym?)
  7. Czy można wydać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach jeżeli zaległość z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi została zahipotekowana a termin przedawnienia już upłynął – jak postąpić w sytuacji gdy podatnik wystąpi o takie zaświadczenie?
  8. Czy nadpłata w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi ulega przedawnieniu i jak liczyć termin przedawnienia do zwrotu nadpłaty?
  9. Czy można zarachować dobrowolną wpłatę zobowiązanego na zaległość objętą tytułem wykonawczym i czy przerwie to bieg terminu przedawnienia?
  10. Obowiązek informowania organu egzekucyjny o przedawnieniu należności objętych tytułem wykonawczym w tym obowiązek informowania o przedawnienia kosztów upomnienia.

Szczegółowy program szkolenia:

I. Stosowanie przepisów Ordynacji podatkowej do należności z tytułu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi – sposoby powstawania zobowiązania w opłacie.

  1. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi jako należność powstająca z mocy prawa – jak rozumieć to w praktyce (przykłady: jak i od kiedy liczyć odsetki w przypadku braku deklaracji, deklaracja złożona po terminie, deklaracja nieprawidłowa, decyzja określająca, czy w decyzji określającej naliczamy odsetki? zawiadomienie  o wysokości opłaty doręczone po upływie terminu  płatności).
  2. Najczęściej występujące błędy w zakresie dokonywania przypisów i odpisów (w jakim terminie przypisać należność wynikającą z deklaracji, z decyzji, z zawiadomienia? Przypis a niedoręczona decyzja, decyzja na zmarłego podatnika. Czy mimo niedoręczenia zawiadomienia o wysokości opłaty po zmianie stawek powstaje „nowe” zobowiązanie i zaległość w przypadku braku wpłaty?)
  3. Terminy płatności opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (z czego wynikają? Kiedy mamy do czynienia z zaległością?) 
  4. Wygaszenie zobowiązań w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi poprzez zapłatę, przedawnienie, umorzenie zaległości, zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości, bieżących i przyszłych zobowiązań.

II. Przedawnienie zobowiązania w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

  1. Za jaki okres wstecz organ podatkowy może skutecznie żądać złożenia deklaracji „śmieciowej” lub w przypadku jej niezłożenia określić wysokość zobowiązania z tytułu opłaty?
  2. Jaki jest termin płatności opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku wydania w 2024r. decyzji określającej np. za 2019r.?
  3. Czy opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi za rok 2018 należało uznać za przedawnioną z końcem roku 2023 jeżeli nie podjęto żadnych działań skutkujących przerwaniem lub zawieszeniem biegu terminu przedawnienia?
  4. Czy należało odpisać przedawnioną opłatę z roku 2018 w roku 2023 czy w 2024?
  5. Czy w decyzji określającej opłatę za okresy wsteczne należy naliczyć odsetki od zaległości?
  6. Czy i na jakich zasadach zastosowanie środka egzekucyjnego przerywa bieg terminu przedawnienia (pojęcie tzw. skutecznego i nieskutecznego środka egzekucyjnego, w którym momencie następuje zajęcie środków na rachunku bankowym)?
  7. Czy w przypadku przedawnienia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy równocześnie odpisać z ksiąg rachunkowych należność główną, odsetki i koszty upomnienia?
  8. W jaki sposób udokumentować przedawnienie opłaty, odsetek i kosztów upomnienia?
  9. Jaki dokument stanowił będzie dowód księgowy, w oparciu o który można będzie odpisać przedawnioną opłatę z ksiąg rachunkowych?
  10. Omówienie najnowszych orzeczeń dotyczących przedawnienia zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką – istotna zmiana linii orzeczniczej.
  11. Czy ustanowienie hipoteki lub zastawu skarbowego zabezpiecza przed przedawnieniem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

III. Nadpłata w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi – kiedy może wystąpić i kiedy przedawni się prawo do zwrotu nadpłaty?

  1. Definicja nadpłaty wg Ordynacji podatkowej (momenty powstania nadpłaty, czy nadpłata musi być zawsze określona decyzją?, czy mamy do czynienia z nadpłatą opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w przypadku gdy podatnik uiści opłatę z góry na cały rok?, kto powinien wydać decyzję w sprawie nadpłaty - wymiar czy księgowość?).
  2. Czy nadpłata musi być zwrócona podatnikowi czy innej osobie, która dokonała wpłaty za podatnika?
  3. Zasady zaliczania i zwrotu nadpłaty (jak postępować z nadpłatami  do wysokości kosztów upomnienia?, czy można zaliczyć  nadpłatę na koszty upomnienia?, czy można zaliczyć nadpłatę na poczet przyszłych zobowiązań? Czy nadpłatę w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi można zarachować na inne podatki lub  zaległość cywilnoprawną?).
  4. Czy można zarachować nadpłatę na zaległość zabezpieczoną wpisem na hipotekę?
  5. Czy w przypadku zaliczenia nadpłaty na poczet zaległości należy wydać postanowienie o zarachowaniu? Zmiana zasad wydawania postanowień o zarachowaniu nadpłaty od 1 września 2023r.
  6. Zwrot nadpłaty na rachunek bankowy, przekazem pocztowym, w kasie (terminy zwrotu nadpłaty, zwrot nadpłaty z odsetkami).
  7. Jak postąpić z nadpłatami, gdy prawo do zwrotu nadpłaty uległo przedawnieniu?
  8. Postępowania z nadpłatami po śmierci podatnika  ( czy podlegają dziedziczeniu i kiedy mogą być zwrócone?).
  9. Czy zwrot nadpłaty po śmierci podatnika dokonywany jest z urzędu jego spadkobiercom czy na ich wniosek?

IV. Indywidualne pytania, konsultacje.


Uwaga! Uczestnicy szkolenia otrzymają w materiałach szkoleniowych przydatne w zakresie realizowanych zadań  wzory pism, decyzji, postanowień a także wzory instrukcji dot. m.in. ewidencji księgowej opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. 

 

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

Zapisywanie do newsletter'a

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha