Wyliczenie wskaźnika struktury sprzedaży (WSS), prewspółczynnika (PP) na rok 2023 oraz korekta roczna za 2022 r. w jednostkach samorządu terytorialnego, jednostkach podległych oraz instytucjach kultury – z uwzględnieniem najnowszych zmian w ramach SLIM-3

16 lutego 2023 10:00-14:00

Forma szkolenia:

Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania,
Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail,
Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.

Trener prowadzący szkolenie:

Wieloletni trener prowadzący szkolenia z zakresu rozliczania i kontroli, prowadzenia ewidencji księgowej, przepływów finansowych, monitoringu projektów UE,. Trener z zakresu podatku VAT w jednostkach samorządu terytorialnego oraz kwalifikowania podatku VAT w projektach UE.
Podczas długoletniej pracy na stanowisku głównej księgowej, oprócz doświadczenia z zakresu rozli-czeń rachunkowo-finansowych, zdobyła praktykę w pozyskiwaniu dofinansowania, sprawozdaw-czość oraz rozliczaniu projektów UE.

Grupa docelowa:

Kierownicy jednostek, skarbnicy, główni księgowi, księgowi, pracownicy działów inwestycyjnych oraz finansowo-księgowych oraz wszyscy zainteresowani poznaniem zasad i praktycznych rozwiązań dokonywania korekt podatku VAT przed i po konsolidacji rozliczeń.

Korzyści:

Dokonanie korekt rocznych jest obowiązkiem podatnika, który korzystał z prawa do odliczenia proporcją i/lub prewskaźnikiem. Również podatnicy, którzy nie dokonywali odliczeń ze względu na niskie wskaźniki będą zobligowani sprawdzić prawidłowość swoich wyliczeń i ewentualnie dokonać korekty.
Dzięki szkoleniu podatnicy poznają zasady jakimi należy się kierować w trakcie dokonywania odliczania podatku VAT oraz korekty rocznej.
Szkolenie wskaże podatnikom jak prawidłowo wyliczyć WSS i PP oraz dokonać korekty rocznej, 5 i 10 lat z uwzględnieniem korekty od środków trwałych, inwestycji własnych przekazywanych odpłatnie i nieodpłatnie ŚT i nieruchomości. W trakcie szkolenia wskazanie zostaną najnowsze zmiany wpływające na sposób wyliczenia WSS i PP oraz korekty.
Udział w szkoleniu powinien przyczynić się do prawidłowego, zgodnego z prawem odliczania podatku VAT oraz dokonywania korekt.

I. Przygotowanie danych do korekty rocznej rozliczanej w styczniu 2023 roku – z uwzględnie-niem zmian w ramach pakietu SLIM-3.
1. Wyliczenie nowego wskaźnika struktury sprzedaży (WSS) dla 2023 r. i do korekty rocznej za 2022 r.
2. Wyliczenie nowego prewskaźnika (PP) dla 2023 r. i do korekty rocznej za 2022 r. (JST, jed-nostki budżetowe, zakłady budżetowe, instytucje kultury) – zgodnie z ustawą/MF/wyrokami TSUE, rozporządzeniem.
3. Wskazanie proponowanych zmian w ramach pakietu SLIM - 3
II. Korekta za 2022 r. wskaźnikiem struktury sprzedaży (WSS) i preproporcją (PP).
1. Kto i kiedy zobowiązany jest do korekty rocznej – studium przypadku.
2. Jakie i za jaki rok wziąć dane do wyliczenia wskaźnika i prewspólczynnika.
3. Korekta od pozostałych nabyć jednoroczna w przypadku dokonywania i niedokonywania od-liczeń w ciągu 2022 r.. – prawa i obowiązki
a) Przygotowanie danych do korekty z uwzględnieniem zmian.
b) Dokonanie korekty i ujęcie w deklaracji VAT (in plus/in minus) w tym zaokrąglenia.
4. Korekta środków trwałych. Kiedy korekta roczna a kiedy 5 lat – case study
a) Środki trwałe do 15 tys. zł. wartości początkowej i powyżej 15 tys. zł. wartości początko-wej - zasady dokonywania korekty.
b) Zmiana wykorzystywania środka trwałego w trakcie korekty z mieszanej do opodatko-wanej i z mieszanej do zwolnionej.
c) Zbycie środka trwałego w trakcie korekty 5 lat.
d) Ulepszenie środka trwałego a wpływ na korektę.
5. Korekta inwestycji własnych, oddanych w użytkowanie lub przekazanych własnym lub ob-cym podmiotom.
a) Kiedy korekta jednoroczna a kiedy 10 lat
b) Zmiana wykorzystania inwestycji z mieszanej do opodatkowanej i z mieszanej do zwol-nionej w trakcie korekty – studium przypadku na przykładzie orzeczenia TSUE i NSA.
c) Zbycie odpłatne inwestycji w trakcie okresu korekty - skutki w podatku VAT.
III. PANEL DYSKUSYJNY – odpowiedzi na bieżące problemy