ZAKOŃCZENIE STAREGO I ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO W SYSTEMIE INFORMACJI OŚWIATOWEJ – szkolenie dla początkujących i średnio zaawansowanych

04 lipca 2024 10:00-14:00

Forma szkolenia:
• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
• Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
" Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę in-ternetową w komputerze

Prowadzący: Praktyk, pracownik samorządowy z ponad dwudziestoletnim stażem pracy na stanowiskach związanych z zarządzaniem oświatą, autorka szkoleń, opracowań i publikacji z zakresu prawa oświatowego (m.in. współautorka Komentarza do ustawy o systemie oświaty Wydawnictwa C.H.Beck, Warszawa 2016r.), doświadczona trenerka. Od 11 lat prowadzi szkolenia dla pracowników administracji samorządowej, dyrektorów jednostek oświatowych, nau-czycieli, radnych, pracowników administracji szkół obejmujące zagadnienia z zakresu przepisów ustawy Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty, ustawy - Karta Nauczyciela, ustawy o syste-mie informacji oświatowej, ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, a także ochrony danych osobowych.

Korzyści: Wprowadzanie danych do Systemu Informacji Oświatowej wymaga posiadania wiedzy z zakresu działania systemu, a także wiedzy merytorycznej z zakresu szeroko pojętego prawa oświatowego. Dane wprowadzane są do aplikacji na bieżąco i służą do naliczania części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialnego, są również źródłem informacji dla podmiotów i instytucji upoważnionych do pozyskiwania danych, w tym dla sądu, policji, prokuratora, komornika, stanowią także źródło danych statystycznych. Tak szerokie wykorzystywanie danych gromadzonych w SIO nakłada na jednostki oświatowe ogromną odpowiedzialność za ich prawidłowe wprowadzenie. Zakończenie poprzedniego roku szkolnego i rozpoczęcie nowego jest momentem wymagającym od wprowadzających dane do SIO szczególnej staranności oraz dużego nakładu pracy. Wiedza zdobyta podczas naszego szkolenia pomoże Państwu w prawidłowym wywiązaniu się z tego złożonego zadania.
Szkolenie zostanie przeprowadzone z zachowaniem chronologii kolejnych kroków prowadzących do skutecznego, zgodnego ze stanem faktycznym wprowadzenia danych do Systemu Informacji Oświatowej, ze szczególnym uwzględnieniem danych związanych z zakończeniem roku szkolnego 2023/2024 i rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2024/2025.
Szkolenie skierowane jest do osób wprowadzających dane do Systemu Informacji Oświatowej, osób odpowiedzialnych za nadzór nad prawidłowością wprowadzania danych oraz urzędników weryfikujących dane wprowadzane do SIO. Zapraszamy dyrektorów i pracowników szkół, przedszkoli, placówek, CUW, jednostek samorządu terytorialnego zaangażowanych we wprowadzanie lub weryfikację danych oraz wszystkich zainteresowanych tematem.

Program
1. Szczegółowa analiza zakresu danych wprowadzanych przez szkoły, przedszkola, placówki oświatowe w związku z zakończeniem starego roku szkolnego i rozpoczęciem nowego roku szkolne-go – praktyczne wskazówki do wypełniania modułów:
• Uczeń,
• Nauczyciel,
• Oddziały,
• Dane zbiorcze.
2. Szczególna procedura weryfikacji danych dotyczących orzeczeń o potrzebie kształcenia spe-cjalnego, orzeczeń o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz opinii o potrzebie wcze-snego wspomagania.
3. Mechanizmy weryfikacji danych wprowadzanych do SIO:
• współpraca bazy danych SIO z rejestrami REGON oraz PESEL,
• procedura postępowania w przypadku niezgodności danych identyfikacyjnych ucznia (nau-czyciela), wprowadzonych przez szkołę, z danymi identyfikacyjnymi zawartymi w rejestrze PESEL – współpraca szkoły z kierownikiem urzędu stanu cywilnego.
4. Terminy przekazywania danych do bazy danych SIO.
5. Rola, zadania i odpowiedzialność dyrektorów szkół i placówek wprowadzających dane do Systemu Informacji Oświatowej.
6. Uczniowie z Ukrainy – dane wprowadzane do SIO i ich bieżąca weryfikacja.
7. Procedura uzgadniania danych do naliczania subwencji oświatowej, według stanu na 30 września roku poprzedzającego następny rok budżetowy.
8. Sposób podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostki samorządu terytorialne-go z uwzględnieniem danych z SIO.
9. Konsekwencje zaniechania wprowadzania lub wprowadzania do SIO danych niezgodnych z prawdą – kontrolny obowiązek jednostki samorządu terytorialnego.
10. Obowiązki administratora danych osobowych wynikające z przetwarzania danych
osobowych w SIO, w świetle RODO.