zaproponuj szkolenia

Online: Nowe zasady finansowania kształcenia specjalnego – organizacja wsparcia ucznia z uwzględnieniem wag w podziale potrzeb oświatowych na 2025 r.

29 stycznia 2025 09:00-12:30

370 zł netto

Uwaga! Nowy zaktualizowany program!

Szanowni Państwo

Nowa ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, wprowadziła rewolucję
w dotychczasowych praktykach finansowania zadań oświatowych, w tym w szczególności uczniów
z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego w szkołach i przedszkolach ogólnodostępnych. Wysokość finansowania zależy nie od orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, ale od tego jakie dane o wsparciu ucznia zostały wprowadzone do systemu informacji oświatowej w odpowiednim czasie. Cała sytuacja wywołuje po raz kolejny pilną potrzebę uporządkowania wiedzy o podstawach prawnych organizacji kształcenia specjalnego i pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w tym prawidłowego dokumentowania podejmowanych działań przez szkoły i przedszkola, które stają się podstawą wprowadzenia danych do SIO a w konsekwencji finansowania tego zadania.

Zapraszam na szkolenie przygotowujące do rozumienia zmiany i przygotowania lokalnych systemów oświaty do ich wdrożenia- tak organów prowadzących jak i szkół i przedszkoli.

Liliana Zientecka

Data szkolenia:

 29.01.2025

Godziny szkolenia:

9.00 – 12.30

Przebieg szkolenia:

8.00 – 9.00 – logowanie do platformy i sprawdzanie ustawień

9.00 – 12.30 – szkolenie

Termin nadsyłania zgłoszeń:

27.01.2025

 Cena szkolenia: 370 zł netto / os.

Cel szkolenia:

1. Uczestnik szkolenia dowie się w jakim zakresie organizacja wsparcia uczniów wpłynie na finansowanie tych zadań.
2. Uczestnik szkolenia nabędzie umiejętność dostosowania dotychczasowych praktyk organi-zowania kształcenia specjalnego do obowiązujących zmian.


Adresaci szkolenia:

Przedstawiciele organów prowadzących, dyrektorzy i wicedyrektorzy publicznych i niepublicznych szkół i przedszkoli, pedagodzy specjalni, specjaliści, nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne.


Informacje o prowadzącym: Liliana Zientecka

praktyk z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej) - 34 letni staż pracy na wszystkich szczeblach administracji oświatowej,
autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą,
• odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej.


PROGRAM SZKOLENIA

1. Katalog zmian w dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz systemie informacji oświatowej – które zadecydowały o zmianie.

2. Definicja potrzeby oświatowej, w tym potrzeby wsparcia ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego – istota zmiany mająca wpływ na dotację i dochody JST.

3. Nowa procedura korygująca dochody JST i uprawnienie do dotacji – znaczenie danych w SIO.

4. Analiza rozporządzenia o podziale potrzeb oświatowych na 2025 r. – omówienie zmian w finansowaniu kształcenia specjalnego.

5. Definicja wsparcia ucznia – instruktaż wskazujący jakie dane są istotne dla finansowania wsparcia ucznia.

6. Istotne zmiany w ustawie o SIO w zakresie danych o wsparciu ucznia – instruktaż działania.

7. Rola wielospecjalistycznej oceny funkcjonowania ucznia i indywidualnego programu edu-kacyjno-terapeutycznego dla prawidłowego wprowadzenia danych do SIO – instruktaż dzia-łania - wzory dokumentów.

8. Podsumowanie – wykaz najważniejszych działań organu prowadzącego i dyrektora szko-ły/przedszkola dostosowujących bazę SIO oraz dokumentację pedagogiczną do zmian w finansowaniu zadań oświatowych.


Metody i formy pracy

1. Wykład informacyjny w czasie rzeczywistym w formie prezentacji uporządkowanej wiedzy z zakresu szkolenia.
2. Metoda rozwijania praktycznych umiejętności zarządzania oświatą w formie dyskusji za po-średnictwem czatu, prezentacji dobrych praktyk i wzorów dokumentów do wykorzystania.


Szkolenie on-line

  • zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu;
  • do obsługi platformy polecamy przeglądarkę internetową Google Chrome;
  • uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu - prosimy o podawanie własnych adresów e-mail i numeru telefonu na wypadek problemów technicznych;
  • platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie;
  • każdy uczestnik po szkoleniu otrzyma materiały w formacie pdf na e-mail;
  • OWAL s.c. i trenerzy nie wyrażają zgody na jakąkolwiek formę utrwalania, powielania, udostępniania lub nagrywania przebiegu szkolenia oraz materiałów szkoleniowych. Treść szkolenia i materiały szkoleniowe objęte są prawami autorskimi.

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

Zapisywanie do newsletter'a

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha