Drogi wewnętrzne w praktyce gmin. Umieszczanie obiektów i urządzeń w drogach wewnętrznych - Online

09 listopada 2021 09:00-12:00

Forma szkolenia:

• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
  • Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
  • Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.

INFORMACJE O PROWADZĄCYM SZKOLENIE:

Radca prawny, wiceprezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego, wykładowca posiadający wieloletnią praktykę w orzekaniu w sprawach dróg publicznych.

Adresaci szkolenia:

• Pracownicy urzędów gmin - referatów drogowych i gospodarki nieruchomościami
  • Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowych
  • Zarządy dróg publicznych.

Cel szkolenia: Omówienie kontrowersyjnych zagadnień związanych przede wszystkim z usytuowaniem dróg wewnętrznych w systemie komunikacyjnym gminy oraz ich charakterem prawnym, a także sposobem korzystania z nich na gruncie obowiązujących przepisów prawa i orzecznictwa sądowego

Program szkolenia:

1. Pojęcie drogi wewnętrznej.
2. Zaliczenie drogi wewnętrznej do kategorii drogi publicznej
3. Zarządzanie drogami wewnętrznymi. Stan prawny nieruchomości pod drogami ( własność gruntu a władanie nim, dane z ewidencji gruntów).
4. Nadanie nazwy drodze wewnętrznej.
5. Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych.
6. Zasady udostępniania gruntu pod drogami wewnętrznymi osobom trzecim i przedsiębiorstwom przesyłowym. Ustalanie opłat z tego tytułu.
7. Umieszczanie urządzeń infrastruktury technicznej. Pojęcie przyłącza i sieci.
8. Cywilnoprawne formy udostępniania nieruchomości innym podmiotom:
- umowa dzierżawy
- umowa najmu
- użyczenie
- użytkowanie
- służebność ( gruntowa, osobista, przesyłu )
9. Oznakowanie połączeń dróg wewnętrznych z drogami publicznymi Zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych. Sporządzanie projektu organizacji ruchu.
10. Nadzór nad zarządzaniem ruchem na drogach wewnętrznych.
11. Budowa „zjazdów” z dróg wewnętrznych oraz ogrodzeń przy drogach.
12. Przywrócenie do stanu poprzedniego nielegalnie zajętej drogi wewnętrznej.
13. Zajęcie nieruchomości gminnych pod drogami wewnętrznymi w celu realizacji inwestycji celu publicznego.