Online: Jeszcze raz o wdrożeniu standardów ochrony małoletnich – prezentacja obowiązkowej dokumentacji dyrektora i JST

20 maja 2024 09:00-12:30

Informacje organizacyjne:
- Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
- Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju,
- Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.

Szanowni Państwo

Do 15 sierpnia br. publiczne i niepubliczne szkoły/przedszkola/placówki oświatowe muszą zakończyć proces przyjęcia standardów ochrony małoletnich. Większość jednostek jest już
w procesie przygotowania lub wdrożenia dokumentów. Jednak wiele z nich nie ma pewności,
że to co zrobili jest pełnym wypełnieniem rozproszonych przepisów w tym zakresie. Pojawiają się pytania jak połączyć dotychczasowe działania szkoły w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, ochrony uczniów przed cyberprzemocą z nowym dokumentem.
Zapraszam na szkolenie, które stanowi kompendium wiedzy o podstawach prawnych regulujących ochronę małoletnich, w tym prawidłowej weryfikacji pracowników, prawidłowego implementowania przepisów o ochronie małoletnich do wewnątrzszkolnego prawa. Warto jeszcze raz uporządkować swoją wiedzę w tym zakresie dokonać weryfikacji tego co zrobiono i upewnić się, że przyjęty dokument jest prawidłową wersją tego zadania i nie powiela dotychczasowych uregulowań wewnętrznych.

Liliana Zientecka

Informacje o prowadzącym szkolenie: Liliana Zientecka

- praktyk z wieloletnim doświadczeniem zawodowym na wszystkich szczeblach administracji oświatowej (dyrektor szkoły, wizytator, pracownik administracji samorządowej) - 34 letni staż pracy na wszystkich szczeblach administracji oświatowej,
- autorka wielu publikacji i projektów szkoleniowych z zakresu implikacji nowego prawa oświatowego i budowania kultury skutecznego zarządzania oświatą,
- odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej

Adresaci szkolenia:

Dyrektorzy i specjaliści publicznych i niepublicznych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, pracownicy gmin i powiatów odpowiedzialni za wykonanie zadań JST.

Korzyści z udziału w szkoleniu:

1. Uczestnik szkolenia dowie się jak zaimplementować standardy ochrony małoletnich do aktualnej organizacji przedszkola/szkoły/placówki oświatowej.
2. Uczestnik szkolenia zdobędzie umiejętności w zakresie prawidłowej weryfikacji pracowników.
3. Uczestnik szkolenia dowie się kto i w jakim trybie sprawdzi standardy ochrony małoletnich oraz jakie sankcje przewiduje prawo za nieprawidłową weryfikację pracowników i nieskuteczne działania w zakresie ochrony małoletnich.

Program szkolenia: 2 sesje po 1,5 godziny

1. Implementacja standardów ochrony małoletnich do prawa wewnętrznego:
1) tworzymy dokument zgodny z delegacją prawną – nie regulujemy tego co regulują akty wyższego rzędu - jak to zrobić?
2) w jakim trybie w jednostce oświatowej planuje się program wsparcia uczniów, którzy doświadczyli przemocy- czy w jednostce oświatowej mamy gotową procedurę?
3) jak związek mają standardy ochrony małoletnich z programem profilaktyczno-wychowawczym- a może należy połączyć te zadania?
4) jak standardy ochrony małoletnich zmieniają dotychczasowe działania jednostek oświatowych w zakresie ochrony uczniów przed cyberprzemocą?
5) inne dobre rady by przyjąć dokument zgodny z prawem, dostosowany do charakteru jednostki i nie powielać tego co robiliśmy do tej pory.
2. Wzory dokumentów do przyjęcia:
1) wzór zarządzenia dyrektora w sprawie wprowadzenia standardów ochrony małoletnich -prawidłowa podstawa prawna;
2) wzór standardów ochrony małoletnich – uwzględniający dotychczasowe praktyki.
3. Prawidłowa weryfikacja pracowników w rejestrach karnych:
1) jak weryfikować pracowników pedagogicznych na podstawie Karty Nauczyciela oraz na podstawie nowych przepisów?
2) kto i w jakim trybie ustala zakres weryfikacji pracowników niepedagogicznych?
3) weryfikacja obcokrajowców oraz dodatkowa weryfikacja osób, które pracowały w innych krajach – wzory oświadczeń pracowników,
4) zasady pozyskiwania informacji z rejestrów karnych i sankcje karne za nieuprawnione pozyskiwanie danych.
4. Uprawnienia organu wykonawczego JST do kontrolowania jednostek zobowiązanych do wprowadzenia standardów ochrony małoletnich w zakresie objętym ich właściwością rzeczową i miejscową:
1) zakres kontroli JST wskazany w ustawie;
2) wzór zarządzenia/uchwały organu wykonawczego JST zlecającego kontrolę;
3) arkusz kontroli wdrożenia standardów ochrony małoletnich;
4) arkusz kontroli weryfikacji pracowników jednostki zobowiązanej;
5) odpowiedzialność organów kontroli i sankcje dla kontrolowanych przewidziane w ustawie.
5. Wykaz obowiązkowej dokumentacji wykonania przepisów o ochronie małoletnich dyrektora i organu wykonawczego JST.

Metody i formy prowadzenia zajęć

1. Wykład informacyjny w formie prezentacji uporządkowanej wiedzy z zakresu szkolenia.
2. Rozwijanie praktycznych umiejętności z zakresu szkolenia poprzez dyskusję, prezentację dobrych praktyk i wzorów dokumentów do wykorzystania.