Kontrola postępowania z dokumentacją w urzędach i jednostkach przez Archiwa Państwowe, w świetle zmiany ustawy o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach.

17 września 2021 10:00-14:00

Forma szkolenia:
• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożli-wiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
• Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
" Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez prze-glądarkę internetową w komputerze

INFORMACJE O PROWADZĄCYM SZKOLENIE:
Archiwista z wykształcenia i wykonywania zawodu. Ukończył studia wyższe i studia podyplomowe z zakresu archiwistyki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Całe życie zawodowe związane jest z pracą archiwalną oraz kształceniem archiwistów zakładowych. Posiada doskonałą znajomość przepisów prawa archiwalnego – ustawę o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, a także przepisy wykonawcze do ustawy i zastosowanie ich w praktyce,
Zajmuje się sprawami kancelaryjno – archiwalnymi w jednostkach samorządowych i państwowych, głównie stosowaniem instrukcji kancelaryjnej, jednolitego rzeczowego wykazu akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwum zakładowego lub składnicy akt, w codziennej pracy biurowej. Posiada doświadczenie w opracowywaniu tych przepisów. Nie są mu obce sprawy związane z prowadzeniem archiwów zakładowych i składnic akt oraz zagadnienia związane z porządkowaniem, ewidencjonowaniem, udostępnianiem oraz brakowaniem dokumentacji niearchiwalnej, której okres przechowywania upłynął.

CEL SZKOLENIA:
Szkolenie ma na celu przygotowanie pracowników biurowych w kontrolowanych jednostkach/urzędach/ do prawidłowego prowadzenie akt spraw, zgodnie z obowiązującą instrukcją kancelaryjną, która stanowi podstawę przeprowadzanych kontroli na stanowiskach pracy przez archiwa państwowe. Kontrolerzy od 2016 r. sprawdzają przestrzeganie przepisów o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach w komórkach organizacyjnych lub na stanowiskach pracy, nie tylko archiwa zakładowe.

ADRESACI:
Szkolenie kierowane jest do koordynatorów czynności kancelaryjnych, odpowiedzialnych za bieżący nadzór nad prawidłowym stosowaniem przepisów kancelaryjno – archiwalnych w urzędach i jednostkach organizacyjnych, w których kierownicy powołali taką funkcję.
Drugie , kierowane jest dla wszystkich pracowników biurowych, bez względu na zajmowane stanowisko służbowe, którzy w codziennej pracy mają obowiązek przestrzegania zapisów instrukcji kancelaryjnej w zakresie postępowania z korespondencją od chwili wpływu do urzędu do przekazania akt spraw zakończonych do archiwum zakładowego.

Program szkolenia:

1. Obowiązki koordynatora czynności kancelaryjnych wynikające z Rozporządzenia Prezesa Ra-dy Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r..
2. Znajomość przepisów prawa archiwalnego – ustawa o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach oraz przepisy wykonawcze do ustawy.
3. Znajomość struktury organizacyjnej urzędu i jednostki organizacyjnej.
4. Budowa i rozbudowa jednolitego rzeczowego wykazu akt oraz stosowanie w codziennej pra-cy biurowej.
5. Nadzór koordynatora nad wdrażaniem i prawidłowym stosowaniem instrukcji kancelaryjnej w tworzeniu akt spraw.
6. Sposób postępowania z dokumentacją powstałą do 31 grudnia 2010 r. przechowywaną w komórkach organizacyjnych.
7. Wewnętrzna kontrola w komórkach organizacyjnych w zakresie prawidłowego prowadzenia akt spraw.
8. Rola koordynatora czynności kancelaryjnych podczas przeprowadzanych kontroli archiwów zakładowych.