NALICZANIE WYNAGRODZEŃ ZA PRACĘ PRACOWNIKÓW SAMORZĄDOWYCH – z uwzględnieniem najnowszych zmian

19 września 2024 10:00-14:00

Forma szkolenia:
• Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania
• Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail
• Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze

Prowadząca:
Doświadczony trener, praktyk w obszarze finansów, rachunkowości oraz podatków. Wykładowczyni licznych szkoleń dla jednostek sektora finansów publicznych z zakresu rozliczania wynagrodzeń pracowników samorządowych, rozliczania podatku PIT i VAT oraz rozliczania i ewidencjonowania projektów dofinansowanych ze środków UE. Niezależny konsultant z zakresu rozliczania wynagrodzeń oraz rozliczania i ewidencjonowania projektów dofinansowanych ze środków UE. Stały współpracownik wielu firm szkoleniowych. W ramach szkoleń przeprowadziła ponad 7 tys. godzin szkoleniowych oraz przeszkoliła ponad 17 tys. osób.
Od 2010 właścicielka kancelarii rachunkowo-podatkowej.

Cel szkolenia:
Szkolenie ma na celu przybliżenie zagadnień związanych z ustalaniem i wypłacaniem wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w samorządach.
Celem szkolenia jest praktyczne omówienie zagadnień związanych z poprawnością naliczenia i pobrania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z uwzględnieniem świadczeń zwolnionych oraz limitowanych.

Korzyści:
Uczestnicy szkolenia zostaną zapoznani z prawami i obowiązkami wynikającymi z aktualnie obowiązującymi przepisami dotyczącymi naliczania wynagrodzeń dla pracowników samorządowych.
Dzięki szkoleniu uczestnicy na przykładach poznają sposoby naliczania wynagrodzeń i poszczególnych składników.
Omówione zostaną przykłady problemów dotyczących ustalania wynagrodzenia za pracę z uwzględnieniem orzecznictwa sądowego.

Grupa docelowa:
1. Zapraszamy na szkolenie pracowników działów kadr i płac, pracowników służb księgowych i finansowych, osoby stosujące w bieżącej pracy prawo podatkowe oraz wszystkie inne osoby zainte-resowane wskazanym tematem..

2. Szkolenie skierowane jest zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę, jak i dla osób bardziej doświadczonych, które dzięki szkoleniu będą mogły zaktualizować już posiadaną wie-dzę oraz zapoznać się z nowymi zasadami naliczania wynagrodzeń.
Metodyka szkolenia:
• Prezentacja multimedialne
• Przykłady praktyczne
• Pytania, dyskusja

1. Wynagrodzenie ze stosunku pracy w 2024 r.
a) Rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. - zmiany
b) Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2024 r. i składniki wliczane do puli minimalnego wynagrodzenia
2. Zasady naliczania oraz składowe uwzględniane przy wyliczeniu wynagrodzenia
a) Wynagrodzenie zasadnicze
b) Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe
c) Dodatek stażowy
d) Dodatek funkcyjny
e) Dodatek specjalny
3. Dodatkowe wynagrodzenia i świadczenia – składowe uwzględniane w podstawie nalicza-nia dodatków i świadczeń
a) Nagroda jubileuszowa - składniki wliczane do podstawy
b) Naliczania trzynastej pensji – nabycie prawa i składniki wynagrodzenia uwzględniane w podstawie wymiaru trzynastki
4. Obliczanie wynagrodzenia urlopowego, w tym średniej za urlop wypoczynkowy
a) Wymiar urlopu
b) Wyliczanie świadczenia urlopowego
5. Świadczenia związane z chorobą i macierzyństwem
a) Wynagrodzenie chorobowe/zasiłek chorobowy – wyliczenie wynagrodzenia chorobowego
b) Zasiłek macierzyński.
c) Ponowne przeliczenie podstawy wynagrodzenia w razie choroby i macierzyństwa – po zmianach przepisów.
6. Dochody wolne od podatku w tym świadczenia pieniężne i rzeczowe, świadczenia czę-ściowo odpłatne
a) Świadczenia z ZFŚS – przykłady naliczania (limitowane i ponad limit)
b) Przykładowe zwolnienia przedmiotowe, limity kwotowe, zmiany i zawieszenia – omówie-nie najczęściej występujących zwolnień oraz zmian w 2024 r.
7. Przykładowe listy płac z uwzględnieniem wynagrodzenia, dodatków, zasiłków, naliczenie składek społecznych i zdrowotnych oraz podatku
a) Wynagrodzenie brutto
b) Składki społeczne pracownika i płatnika w tym Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
c) Składka zdrowotna oraz obniżenie składki zdrowotnej do hipotetycznej zaliczki z 2021 r. w jakich przypadkach?
d) Podatek dochodowy od osób fizycznych w tym limit zwolnienia z poboru zaliczki na wnio-sek podatnika
e) Wnioski i oświadczenia podatnika, jako wpływ na obliczenie zaliczek w tym roczne i wielo-letnie
8. Przykładowe listy płac – zasady naliczania wynagrodzeń, składki społecznej, składka zdro-wotnej oraz podatku ponad limit zwolnienia
- jedna lista płac lub dwie w trakcie miesiąca - naliczenia
- pracownik do 26 roku życia,
- rodzina czwórka+,
- Senior +.
9. Pytania i panel dyskusyjny.