Nowe przepisy dotyczące ochrony sygnalistów: jak prawidłowo przygotować się na nowe przepisy?

08 sierpnia 2024 09:00-14:00

- Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania.

- Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail.
- Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze.

Szkolenie poprowadzi Rafał Andrzejewski – ekspert z zakresu RODO, prawnik, praktyk (pełniący funkcję IOD w wielu podmiotach), audytor, specjalizujący się w prawie ochrony danych osobowych, wykładowca, wieloletni szkoleniowiec (ponad 15 lat). Konsultant wiodących kancelarii prawnych, świadczący usługi kompleksowej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych, jak i jednostek sektora administracji publicznej, trener z wieloletnim doświadczeniem, które przekłada się na umiejętność przystępnego przekazywania i wyjaśniania skomplikowanych zagadnień prawnych. W ramach obsługi prawnej opracowuje oraz wdraża systemy ochrony danych osobowych (RODO).

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów, która wejdzie w życie 25 września bieżącego roku. Nie zwlekaj z uruchomieniem kanałów! Pracodawcy zatrudniający powyżej 50 osób są zobowią-zani do wdrożenia wewnętrznych kanałów zgłoszeniowych i mechanizmów ochrony sygnalistów. Obowiązek dotyczy zarówno sektora publicznego jak i prywatnego. Organy władzy państwowej i samorządowej są zobowiązane do utworzenia zewnętrznych kanałów zgłoszeniowych.
Jakie wyzwania czekają pracodawców?
• opracowanie procedury zgłoszeń wewnętrznych i działań następczych,
• ustanowienie kanałów zgłoszeń wewnętrznych i rejestru zgłoszeń,
• wyznaczenie kompetentnych pracowników, którzy będą przyjmowali zgłoszenia, chronili sygnalistów i prowadzili działania następcze lub podpisać umowę
• z podmiotem zewnętrznym,
• przeszkolenie całego personelu w zakresie zasad dokonywania zgłoszeń, ochrony sygnali-stów oraz prawnych konsekwencji podejmowania działań odwetowych.

Pracodawcy, którzy już posiadają kanały zgłoszeniowe muszą dostosować je do przepisów ustawy.
Co grozi za opóźnienie wdrożenia wymogów ustawy?
Brak wdrożenia kanałów zgłoszeniowych w terminie grozi grzywną.
Naruszanie innych przepisów ustawy, np. w zakresie ochrony sygnalisty, grozi odpowiedzialno-ścią karną, nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Głównym celem szkolenia jest zapoznanie z nowymi wymaganiami prawnymi dla jednostki zwią-zanymi z tzw. dyrektywą o sygnalistach. Ponadto zdobędziesz wiedzę i umiejętności w zakresie praktycznego wdrożenia oraz obsługi systemów sygnalizowania w organizacjach oraz dowiesz się jak wdrożyć system sygnalistów na podstawie ogólnego rozporządzenia ochrony danych osobo-wych „RODO”.
Omówimy także zakaz działań odwetowych w stosunku do sygnalistów, wskażemy środki ochrony przed działaniami odwetowymi wobec zgłaszających naruszenia prawa Unii, przeanalizujemy sposoby i środki wsparcia dla sygnalistów. Pokażemy jak wdrożyć nowe przepisy o ochronie sy-gnalistów. Szczegółowo przybliżymy tematykę whistleblowingu w administracji i w przedsiębior-stwach. Powiemy jak rozumieć compliance w organizacji. Zaprezentujemy prawidłową organiza-cję wewnętrznych i zewnętrznych kanałów zgłaszania przez sygnalistów informacji o potencjal-nych nieprawidłowościach. Powiemy jak prowadzić dialog lub kontakt zwrotny z sygnalistą. Prze-analizujemy procedury formalne wynikające z dyrektywy o sygnalistach oraz sposoby archiwiza-cja zgłoszeń i dokumentacji.

1. Dyrektywa o ochronie sygnalistów czyli tzw. whistleblowing – czym jest?
2. Kogo dotyczy dyrektywa o ochronie sygnalistów (w ujęciu podmiotowym i przedmiotowym)?
3. Przegląd kluczowych przepisów ustawy, m.in. w zakresie:
• ochrony sygnalistów
• ustanowienia kanałów zgłoszeń wewnętrznych w sektorze publicznym i prywatnym
• ustanowienia kanałów zgłoszeń zewnętrznych przez wykonawcze organy władzy państwowej i samorządowej
• procedury działań następczych
• planowanych sankcji.
4. Dlaczego warto wdrożyć́ system zgłaszania nieprawidłowości, czyli jakie korzyści płyną̨ dla podmiotu z wdrożenia kanałów sygnalizowania wewnętrznego?
5. Jak należy się komunikować z anonimowym pracownikiem sygnalizującym?
6. Gdzie są niebezpieczeństwa i dlaczego jest to szczególnie niebezpieczne dla podmiotu w polskim systemie prawnym?
7. Obowiązki w zakresie przeprowadzenia szkolenia zgodnie z Dyrektywą 2019/1937?
8. Jakie osoby będą chronione nowymi przepisami ?
9. Warunki ochrony.
10. Co to jest wystąpienie publiczne i kiedy można o nie wystąpić?
11. Jakie środki ochrony powinno się wdrożyć?
12. Jaką dokumentację wewnętrzną z zakresu ochrony sygnalistów należy wdrożyć w jednostce (regulaminy, polityki, zmiany w wewnętrznych dokumentach)? - przedstawienia wzorów
13. Pierwsze działania po wpłynięciu zgłoszenia.
14. Najczęściej pojawiające się̨ przedmioty zgłoszeń́.
15. Podmioty zaangażowane w wewnętrzne postepowanie wyjaśniające.
16. Postepowanie wyjaśniające krok po kroku.
17. Raport podsumowujący postepowanie – metodologia sporządzania.
18. Kary za nie wdrożenie ochrony sygnalistów?
19. Jak zapewnić bezpieczeństwo danych osobowych sygnalistów?
20. Zgłoszenia anonimowe
21. Ochrona sygnalistów a RODO. Obowiązek informacyjny z art. 13 i 14 dotyczący zgło-szeń - przedstawienie wzorów.
22. Rekapitulacja.
Szkolenie on-line prowadzone jest w formie warsztatowej. W związku z powyższym możecie Państwo zadawać pytania na żywo.