zaproponuj szkolenia

Termin szkolenia minął

Zapytaj o następny: biuro@owal.edu.pl lub tel 570 082 700

Możesz także zaproponować temat lub realizację szkolenia w Twoim mieście.

Online: Aktualne wyzwania z zakresu prawa pracy dla Pracowników działów kadr pracodawcy samorządowego

10 maja 2022 09:00-13:00

280 zł netto

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.


PROWADZĄCY:
Prawniczka, specjalizuje się w problematyce zatrudniania osób fizycznych, zbiorowym prawie pracy oraz pragmatykach urzędniczych. W 2002 roku ukończyła Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. W 2008 roku ukończyła studia doktoranckie w zakresie nauk prawnych. Słuchaczka i absolwentka studiów podyplomowych, w tym m.in. Kadry i Płace Uniwersytetu Łódzkiego. Przez 17 lat była pracownikiem Państwowej Inspekcji Pracy, początkowo specjalistą w sekcji prawnej Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach, a następnie – po złożeniu egzaminu państwowego – inspektorem pracy. Prowadzi szkolenia, warsztaty i konferencje na terenie całej Polski. W działalności szkoleniowej zwraca uwagę przede wszystkim na praktyczny wymiar stosowania przepisów prawa, co umożliwia jej wypracowanie optymalnych form przekazu wiedzy. Ponadto od 2010 roku jest wykładowcą akademickim, który współpracuje z Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej. W latach 2004-2011 r. była wykładowcą akademickim w Uniwersytecie Śląskim Wydziela Prawa i Administracji. Korzystając z wieloletnich doświadczeń zawodowych związanych ze stosowaniem przepisów prawa pracy, prowadzi działalność gospodarczą (Kancelaria Prawa Zatrudnienia Magdalena Olech), w ramach której prowadzi szkolenia, oferuje audyty, specjalistyczne doradztwo oraz udziela pomocy prawnej w innych formach. Reprezentuje klientów podczas kontroli, w tym kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Pracy.


CELE SZKOLENIA:
Według informacji rządzących naszym krajem stan epidemii zbliża się do końca, a wraz z końcem stanu epidemii spodziewać należy się długo zapowiadanych zmian przepisów Kodeksu pracy m.in. w zakresie pracy zdalnej. Dotychczasowa regulacja dopuszczająca polecanie pracy zdalnej miała na celu ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, a w jakich sytuacjach będzie mogła być polecona praca zdalna po zmianie przepisów Kodeksu pracy? Jakie dokumenty konieczne będą do prowadzenia w przypadku wykonywania przez pracownika pracy zdalnej? W jaki sposób ewidencjonować czas pracy zdalnej? Czy konieczne będą zmiany dotychczasowego postępowania pracodawcy w zakresie zapewnienia pracownikowi bezpiecznych i higienicznych warunków wykonywania pracy zdalnej? W trakcie spotkania omówiona również zostaną planowane zmiany przepisów prawa pracy w związku z koniecznością wdrożenia do polskiego porządku prawnego Dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady. Te i inne zmiany przepisów, które mają zacząć obowiązywać w 2022 r. zostaną omówione w czasie szkolenia dedykowanego dla praktyków wydziałów Kadr.


ADRESACI:
Praktycy prawa pracy, odpowiedzialni za stosowanie przepisów prawa pracy oraz prawidłową organizację pracy u pracodawcy samorządowego.


PROGRAM:
I. Zmiany przepisów Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej
- W jakich przypadkach dopuszczalne będzie polecenie pracy zdalnej pracownikowi?
- Czy polecenie pracy zdalnej będzie mogło być jednostronną czynnością pracodawcy?
- Czy inicjatorem wykonywania pracy zdalnej będzie mógł być pracownik?
- W jakim miejscu dopuszczalne będzie wykonywanie pracy zdalnej?
- Czy praca zdalna będzie mogła być wykonywana w innym miejscu niż miejsce zamieszkania pracownika?
- Czy konieczne będzie precyzowanie miejsca świadczenia pracy zdalnej?
- Czy dopuszczalne będzie wykonywanie pracy zdalnej w innym miejscu niż ustalone do świadczenia pracy zdalnej?
- Wymogi formalne i dokumentowanie zlecania pracownikowi pracy zdalnej.
- Obowiązki pracodawcy w zakresie pomocy technicznej pracownikowi, który świadczy pracę zdalnie.
- Czy pracodawca zobowiązany będzie do pokrywania kosztów związanych ze świadczeniem przez pracownika pracy zdalnej?
- W jaki sposób ustalana będzie wysokość kosztów, które ponosił będzie pracownik w związku ze świadczeniem pracy zdalnej?
- Czy dopuszczalna będzie kontrola pracownika świadczącego pracę zdalnie?
- Czy pracodawca będzie miał dodatkowe obowiązki organizacyjne w związku z dopuszczeniem świadczenia pracy zdalnej?
- Odpowiedzialność pracodawcy i pracownika w związku ze świadczeniem pracy zdalnej.
- Wypadek przy świadczeniu pracy zdalnej. Obowiązki i uprawnienia pracodawcy w takiej sytuacji.
- Praktyczny wymiar zmian przepisów Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej dla pracodawców samorządowych wobec realizowania przez pracodawców zadań publicznych wobec obywateli.

II. Założenia zmian Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw jako następstwo wdrożenia do polskiego porządku prawnego postanowień dwóch dyrektyw:
- dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE. L Nr 186, str. 105). Zakres zmian dotyczy m.in: umowy o pracę na okres próbny, rozszerzenia informacji dodatkowej o warunkach zatrudnienia, ułatwienia w zakresie równoległego zatrudnienia, zapewnienie prawa do nieodpłatnego szkolenia.
- dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1158 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów oraz uchylającej dyrektywę Rady 2010/18/UE (Dz. Urz. UE. L. Nr 188, str. 79). Zakres zmian dotyczy m.in.: urlopu rodzicielskiego, wprowadzenie urlopu opiekuńczego, wprowadzeniu zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych, rozszerzenie zasad elastycznej organizacji pracy w przypadku indywidualnych potrzeb pracownika sprawującemu opiekę, urlopu ojcowskiego, ograniczeń dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.

III. Inne projektowane zmiany przepisów Kodeksu pracy
Wprowadzenie obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, konsultacji związkowej oraz możliwości ubiegania się o przywrócenie do pracy
- czy ww. obowiązek dotyczył będzie również umowy zawieranej na czas usprawiedliwionej nieobecności innego pracownika?
- wymogi formalne dokonywanego wypowiedzenia
- wymogi formalne konsultacji związkowej
Wprowadzenia do Kodeksu pracy instrumentów kontroli przez pracodawców obowiązku trzeźwości lub obecności w organizmie pracowników innych środków odurzających
- czy wobec zmian przepisów Kodeksu pracy konieczna będzie zmiana przepisów obowiązujących u pracodawców regulaminów pracy?
- czy kontrola obowiązku trzeźwości lub obecności w organizmie pracowników innych środków odurzających będzie działaniem obligatoryjnym każdego pracodawcy?

Odpowiedzi na pytania Uczestników


 

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

Zapisywanie do newsletter'a

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha