Online: Podział obowiązków oraz współpraca intendenta i kucharza w procesie przygotowywania posiłków: układania receptur i jadłospisów, wyliczania zamówienia na surowce, prowadzenia dokumentacji Systemu HACCP

12 marca 2024 08:00-15:00

Koszt uczestnictwa w szkoleniu: 315 zł netto za uczestnika
355 zł netto za udział kucharza i intendenta z jednej placówki

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Od 2007 roku trener i auditor w obszarze bezpieczeństwa żywności i żywienia. Posiada specjalizację z mikrobiologii, ukończyła studia podyplomowe z zarządzania jakością, dietetyki i planowania żywienia. Autorka licznych publikacji dotyczących organizacji żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych m.in.: Jadłospisy dla dzieci w wieku żłobkowym, Jadłospisy dla dzieci w wieku przedszkolnym, Jadłospisy dla dzieci szkolnych, Żywienie osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem żywienia osób starszych. Od lat była związana z Inspekcją Sanitarną, pełnomocnik systemu bezpieczeństwa żywności w dużym zakładzie wytwarzającym żywność pochodzenia zwierzęcego, audytor systemów zarządzania, w tym systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności. Autor licznych publikacji poświęconych tematyce HACCP m.in.: HACCP w żłobku i przedszkolu, HACCP w szkole, HACCP dla zakładów żywienia zbiorowego. Specjalizuje się w komponowaniu jadłospisów oraz szkoleń dla placówek żywienia zbiorowego dzieci, młodzieży i osób dorosłych- w tym żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, szpitale, DPS. Zajmuje się również opracowaniem dokumentacji HACCP dla placówek żywienia zbiorowego. Swoje bogate doświadczenie zawodowe zawdzięcza tysiącom uczestnikom szkoleń, które przez lata zaufały jej doświadczeniu biorąc udział w szkoleniach. Dodatkowo autorka aplikacji do planowania żywienia i prowadzenia magazynu spożywczego KCALkulator żywieniowy.

CZĘŚĆ TEORETYCZNA
1. KTO MOŻE PRACOWAĆ JAKO SZEF KUCHNI, KUCHARZ, POMOC KUCHARZA, INTENDENT - Jakie przepisy prawne definiują wymagania dla stanowiska intendent, specjalista ds. żywienia, kucharz, pomoc kuchenna w zakresie: wykształcenie/wyszkolenie, zawodowe doświadczenie, przygotowanie do pracy, wynagrodzenie za pracę?
2. ILU PRACOWNIKÓW MA PRACOWAĆ NA KUCHNI - Czy istnieje formalna etatyzacja, czyli zdefiniowana liczba pracowników uczestniczących w przygotowywaniu posiłków przeliczona na liczbę dzieci lub podawanych posiłków?
3. W JAKICH DOKUMENTACH NALEŻY ZAPISAĆ OBOWIĄZKI I UPRAWNIENIA KUCHARZA I INTENDENTA - Jakie zakładowe dokumenty i jakie przepisy prawa określają obowiązki intendenta, specjalisty ds. żywienia, kucharza, pomocy kuchennej?
3.1. Prawa i obowiązki intendenta, specjalisty ds. żywienia, kucharza, pomocy kuchennej: odpowiedzialność stanowiskowa (w tym prawo pracy, BHP, ppoż.).
3.2. Ustawa o finansach publicznych – odpowiedzialność za gospodarowanie publicznymi środkami finansowymi, dyscyplina finansów publicznych – na jakich zasadach i w jakich okolicznościach intendent ponosi odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.
3.3. Rodzaje zakładów żywienia zbiorowego, podział ról i obowiązków pomiędzy różnymi stanowiskami pracy w zakładzie żywienia zbiorowego.
4. KTO I ZA CO ODPOWIADA - Podział uprawnień i odpowiedzialności pomiędzy pracownikami w obszarach:
4.1. Zamawianie i przyjmowanie towaru.
4.2. Przechowywanie środków spożywczych.
4.3. Obróbka wstępna, obróbka właściwa, wydawanie posiłków, mycie i dezynfekcja.
4.4. Zasady prowadzenia dokumentacji systemu HACCP na różnych stanowiskach pracy.
5. CZY PERSONEL POMOCNICZY NP. WOŹNE, JEST ODPOWIEDZIALNY ZA POSIŁKI I HACCP - Zasady udziału personelu pomocniczego w niektórych procesach, np. woźnych, opiekunów w wydawaniu posiłków, myciu i dezynfekcji naczyń i pomieszczeń.
6. KOMU JAKA ODZIEŻ ROBOCZA I JAKIE ZASADY HIGIENICZNE OBOWIĄZUJĄ NA KUCHNI I POZA KUCHNIĄ - Zasady stosowania odzieży roboczej na stanowiskach pracy w zależności od zapisów procedur HACCP i wykonywanych czynności (odzież robocza, czepki, rękawiczki itd.).
7. CZY MOŻNA DOSTAĆ KARĘ ZA NIE STOSOWANIE PRZEPISÓW I ZASAD - Odpowiedzialność za niewłaściwe żywienie i zatrucie pokarmowe: w jakich okolicznościach i kto może być zostać ukarany mandatem karnym, kiedy odpowiedzialność ponosi Dyrektor, a kiedy pracownicy.

WARSZTATY PRAKTYCZNE:
1. Tworzenie i aktualizacja receptur – podział zadań pomiędzy intendentem a kucharzem:
- zasady układania receptur: kto tworzy receptury, w jakim celu, współdziałanie intendenta i kucharza,
- różnica pomiędzy recepturą żywieniową a technologiczną, wraz z prezentacją przykładów
- zasady aktualizacji receptur,
- ułożenie przykładowych receptur (receptury na zupy mleczne, pasty, napoje mleczne, kompot, zupy obiadowe, dania mięsne, surówki, desery itp.),
- przeliczanie wartości odżywczej na podstawie receptur.
2. Układanie jadłospisów:
- zasady układania jadłospisów: kto tworzy jadłospisy, w jakim celu, współdziałanie intendenta i kucharza,
- zakres informacji, które muszą być zaprezentowane na jadłospisie
- okres przechowywania etykiet, receptur i jadłospisów,
- przeliczanie wartości odżywczej racji pokarmowych.
3. Omówienie przykładowych instrukcji, procedur i zapisów w ramach Dobrych Praktyk i Systemu HACCP wraz ze wskazaniem odpowiedzialności na stanowiskach.
4. Wzorcowe gramatury dla różnych grup wiekowych dzieci i wyliczanie wielkości zamówienia brutto na surowce produkcyjne: kto przygotowuje zamówienia, kiedy zamówienie jest netto, a kiedy brutto, doliczanie odpadów i strat.