zaproponuj szkolenia

Online: Jak opracować „informację o stanie realizacji zadań oświatowych” w taki sposób, aby dokument służył jako przydatne narzędzie w pracy osób zarządzających oświatą?

24 października 2024 09:00-13:00

290 zł netto

Jak opracować „informację o stanie realizacji zadań oświatowych” w taki sposób, aby dokument służył jako przydatne narzędzie w pracy osób zarządzających oświatą?


-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.


PROWADZĄCY:
-    Od 2008 dyrektor wydziału oświaty, kultury i sportu starostwa powiatowego, później kierownik referatu oświaty, kultury, sportu i zdrowia, a obecnie dyrektor centrum usług wspólnych. Edukatorka, koordynatorka wielu projektów edukacyjnych. Autorka publikacji, dotyczących edukacji i zarządzania w oświacie. Współpracuje z wieloma instytucjami w zakresie prowadzenia szkoleń i kursów o tematyce oświatowej. Prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania w oświacie na studiach podyplomowych na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz w Collegium da Vinci w Poznaniu. Certyfikowany konsultant Programu MindSonar.
-    absolwentka UAM w Poznaniu - filologia polska. Nauczycielka języka polskiego, doradca metodyczny a później konsultant ds. doradztwa kadry kierowniczej i egzaminów zewnętrznych Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz współpracownik Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.


CELE SZKOLENIA:
Do dnia 31 października każdego roku, zgodnie z art. 11 ust. 7 ustawy – Prawo oświatowe, organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego przedstawia organowi stanowiącemu jednostki samorządu terytorialnego informację o stanie realizacji zadań oświatowych tej jednostki za poprzedni rok szkolny.
 
Wymóg corocznego informowania rady JST o stanie realizacji zadań oświatowych może być bardzo dobrą okazją do dyskusji o celach i zadaniach oświatowych samorządu, o poniesionych nakładach (również finansowych) i osiągniętych rezultatach. Ustawodawca, wprowadzając zapis corocznego przygotowania dokumentu ,,Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych”, miał na celu zobligować władze wykonawcze samorządu do dzielenia się z radnymi i z lokalną społecznością swoim doświadczeniem w zarządzaniu oświatą i kierowaniu szkołami, przedszkolami, placówkami oświatowymi, swoją wiedzą na temat tego, jakie są osiągnięcia i trudności lokalnej oświaty.
 
 
Celem szkolenia jest wyposażenie uczestników w wiedzę, umiejętności oraz postawy pozwalające na opracowanie dokumentu, który może stać się narzędziem do monitorowania poziomu i jakości działań w obszarze usług społecznych, jakim jest zapewnienie kształcenia, opieki i wychowania. Szkolenie będzie także okazją do przedyskutowania dobrych praktyk, możliwości wykorzystania obowiązkowych opracowań do skutecznego zarządzania oświatą gminną i powiatową również w pracy bieżącej.


ADRESACI:
Szkolenie skierowane jest do pracowników samorządu odpowiedzialnych za opracowanie informacji o stanie realizacji zadań oświatowych oraz części raportu o stanie gminy w zakresie oświaty oraz dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.


PROGRAM:
1.    Omówienie podstaw prawnych opracowania ,,Informacji o stanie realizacji zadań oświatowych”.
2.    Przedstawienie różnych koncepcji tworzenia dokumentu:
-    określenie celów dokumentu;
-    zdiagnozowanie odbiorców;
-    wybór sposobu prezentacji ,,Informacji” (miejsce, dobór języka, wybór lub rezygnacja z komentarza dotyczącego danych i wskaźników);
-    zakres danych zawartych w dokumencie w odniesieniu do innych dokumentów dotyczących zadań oświatowych, np. strategii rozwoju miasta/gminy/powiatu, strategii rozwoju oświaty, raportów o stanie gminy/miasta/powiatu;
-    wybór wskaźników (danych?) mierzących jakość realizacji zadań oświatowych i źródeł ich pozyskiwania (zarówno zewnętrznych – np. System Monitorowania Usług Publicznych, jak i wewnętrznych – np. dokumenty, którymi dysponuje jst a także szkoły/przedszkola/jednostki oświatowe);
-    współpraca różnych organów i jednostek jst przy tworzeniu ,,Informacji” (np.: cuw-ów, wydziałów, referatów oświaty, szkół/przedszkoli/jednostek oświatowych, komisji oświaty);
-    interpretacja wskaźników w odniesieniu do celów ,,Informacji”.
3.    Jak ustrzec się przed manipulowaniem informacją?
-    podanie przykładów źle dobranych wskaźników i konsekwencji lub celów (?) takich działań.
4.    Wykorzystanie ,,Informacji o stanie realizacji zadań oświatowych”, np. do:
-    monitorowania realizacji strategii jst, programów;
-    tworzenia diagnoz do programów mających na celu ubieganie się o pozyskanie środków zewnętrznych;
-    bieżących merytorycznych i profesjonalnych odpowiedzi na pisma mieszkańców, dotyczące zadań oświatowych (np. związanych z oczekiwaniami w związku z utworzeniem dodatkowych oddziałów) – konkretne przykłady zostaną podane podczas szkolenia).  
5.    Przedstawienie przykładów ,,dobrych” i ,,złych” praktyk. 

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

Zapisywanie do newsletter'a

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha