Online: Nadzór urzędowy nad wprowadzaniem do obrotu i znakowaniem suplementów diety

17 grudnia 2021 09:00-15:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Trener 1 - doświadczona prawniczka w obszarze prawa żywnościowego, kosmetycznego i farmaceutycznego, założycielka wyspecjalizowanej praktyki prawnej, która doradza w zakresie aspektów prawnych suplementów diety, innych środków spożywczych, produktów kosmetycznych czy wyrobów medycznych. Uczestniczka i prelegentka na konferencjach branżowych - zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym. Doświadczona trenerka szkoleń.

Trener 2 – aplikantka radcowska. W kręgu jej głównych zainteresowań znajdują się przede wszystkim suplementy diety oraz wyroby medyczne. Doradza klientom w zagadnieniach związanych z klasyfikacją oraz składem produktów, oznakowaniem, reklamą, a także w kwestiach regulacyjnych i związanych z postępowaniami przed organami nadzoru.

DLA KOGO:
pracowników wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

1. Podstawy prawne nadzoru nad rynkiem spożywczych, w szczególności rynkiem suplementów diety;
2. System urzędowej kontroli żywności w Polsce – podział kompetencji;
3. Kontrola w zakładach produkcji oraz punktach sprzedaży suplementów diety:
a) Rodzaje kontroli
b) Uprawnienia organów urzędowej kontroli żywności w zakresie suplementów diety
c) Obowiązki przedsiębiorców
4. Orzeczenia sądowe dotyczące działań podejmowanych przez inspekcje sanitarne
5. Import środków spożywczych:
a) Towary objęte granicznymi kontrolami sanitarnymi
b) Wniosek o przeprowadzenie granicznej kontroli sanitarnej suplementów diety;
6. System RASFF –przykłady z Polski, co najczęściej się pojawia w systemie?
7. Wprowadzenie do obrotu suplementu diety:
a) Klasyfikacja produktów jako suplementy diety
b) Katalog novel food oraz unijny wykaz nowej żywności a warunki wprowadzenia suplementu diety do obrotu;
8. Znakowanie suplementów diety:
a) Obowiązkowe informacje;
b) Oznaczenie kraju pochodzenia oraz kraju pochodzenia podstawowego składnika;
c) Co z tym GMO?
d) Oświadczenia zdrowotne na etykietach oraz w reklamach;
9. Produkty z pogranicza – przykłady.