Online: Naliczanie i egzekucja opłat za wyżywienie i wychowanie przedszkolne

29 marca 2023 09:00-13:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

Od 15 lat pracuje w jednostkach sektora finansów publicznych, z czego 14 lat jako księgowa. Aktualnie Zastępca Głównego Księgowego w Dzielnicowym Biurze Finansów Oświaty. Interesuje się rachunkowością jednostek oświatowych w tym.: sprawozdawczością budżetową oraz finansową, tworzeniem procedur wewnętrznych, ewidencją środków trwałych, inwentaryzacją, ewidencją i windykacją należności, rozliczaniem podatku VAT.

CELE:
Poznanie zasad związanych z naliczaniem i egzekwowaniem opłat za wychowanie i wyżywienie w przedszkolne zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa. Zdobycie informacji na temat możliwości zwolnienia z ponoszenia opłat oraz sposobów i trybu umarzania zaległości. Podniesienie wiedzy na temat skutecznego egzekwowania należności.

ADRESACI:
intendenci, dyrektorzy przedszkoli, kierownicy jednostek, Główni Księgowi Centrów Usług Wspólnych oraz pracownicy wydziałów finansowych zajmujący się prowadzeniem ksiąg rachunkowych placówek oświatowych oraz windykowaniem należności.

1.    Podstawy prawne związane z naliczeniem opłat za wyżywienie i pobyt w przedszkolu publicznym:
2.    Procedury wewnętrzne regulujące wysokość pobieranych opłat za przedszkole,
a)    Należność główna,
b)    Odpisy z tytułu nieobecności,
c)    Odsetki od należności,
3.    Korzystanie z posiłków przez personel przedszkola:
a)    Wysokość naliczonej opłaty,
b)    Forma opodatkowania,
4.    Terminy i sposoby uiszczenia opłat:
a)    Wpłata gotówki,
b)    Zapłata kartą płatniczą,
c)    Wpłata na wydzielony rachunek dochodów lub dochody budżetowe,