zaproponuj szkolenia

Termin szkolenia minął

Zapytaj o następny: biuro@owal.edu.pl lub tel 570 082 700

Możesz także zaproponować temat lub realizację szkolenia w Twoim mieście.

Online: Nowoczesny kucharz - kurs dla kucharzy pracujących w zakładach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży (2 dni)

od 10 czerwca 2024 08:00
do 17 czerwca 2024 14:00

530 zł netto

Termin szkolenia: 10 i 17 czerwca 2024 r. 08:00-14:00


-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.


PROWADZĄCY:
1.
Od 2007 roku trener i auditor w obszarze bezpieczeństwa żywności i żywienia. Posiada specjalizację z mikrobiologii, ukończyła studia podyplomowe z zarządzania jakością, dietetyki i planowania żywienia. Autorka licznych publikacji dotyczących organizacji żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych m.in.: Jadłospisy dla dzieci w wieku żłobkowym, Jadłospisy dla dzieci w wieku przedszkolnym, Jadłospisy dla dzieci szkolnych, Żywienie osób dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem żywienia osób starszych. Od lat była związana z Inspekcją Sanitarną, pełnomocnik systemu bezpieczeństwa żywności w dużym zakładzie wytwarzającym żywność pochodzenia zwierzęcego, audytor systemów zarządzania, w tym systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności. Autor licznych publikacji poświęconych tematyce HACCP m.in.: HACCP w żłobku i przedszkolu, HACCP w szkole, HACCP dla zakładów żywienia zbiorowego. Specjalizuje się w komponowaniu jadłospisów oraz szkoleń dla placówek żywienia zbiorowego dzieci, młodzieży i osób dorosłych- w tym żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, szpitale, DPS. Zajmuje się również opracowaniem dokumentacji HACCP dla placówek żywienia zbiorowego. Swoje bogate doświadczenie zawodowe zawdzięcza tysiącom uczestnikom szkoleń, które przez lata zaufały jej doświadczeniu biorąc udział w szkoleniach. Dodatkowo autorka aplikacji do planowania żywienia i prowadzenia magazynu spożywczego KCALkulator żywieniowy. Obecnie Dyrektor Biura Zarządu.

2.

Absolwentka Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Uniwersytetu im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz Technological Educational Institute w Atenach. Pracę zawodową rozpoczęła jako projektantka żywności dla dzieci i niemowląt w firmie Gerber. Zagadnieniami związanymi z żywieniem i produkcją żywności zajmuje się całe życie zawodowe. Pracuje dla zakładów produkcji żywności, zakładów żywienia zbiorowego (w tym sieci restauracji m.in. Amrest, Sphinx, Sioux) a także dla firm farmaceutycznych. Od 2009 roku prowadzi własną działalność gospodarczą w obszarze związanym z żywnością i farmacją. Na co dzień doradza szefom kuchni, projektuje menu, wykonuje opracowania technologii spożywczych, optymalizuje koszty produkcyjne. W dziedzinie żywienia specjalizuje się w dietach osób chorych na insulinooporność oraz na cukrzycę typu I i II, zarówno dorosłych jak i dzieci. Współpracuje z lekarzami specjalistami z dziedzin chorób dietozależnych. Szkoli, odchudza, doradza i czerpie satysfakcję z zawodowych i osobistych sukcesów osób, które prowadzi.


DLA KOGO:
- kucharzy, pomocy kucharzy, intendentów zatrudnionych w zakładach żywienia zbiorowego tj. żłobek, przedszkole, szkoła, bursa, internat, ośrodek szkolno-wychowawczy, szpitale z oddziałami pediatrycznymi, zakładów cateringowych itp.
- osób planujących zatrudnienie przy produkcji posiłków w wyżej wymienionych placówkach.


PROGRAM:
1. Omówienie wytycznych z Ustawy o opiece nad dzieckiem do lat 3 oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. i uzasadnienie ich wprowadzenia z punktów widzenia kucharza.
2. Ograniczenia w stosowaniu soli, cukru i tłuszczów nasyconych – czym je zastąpić bez pogorszenia smaku potraw
3. Dozwolone przepisami prawa zamienniki cukru białego, ich zalety i wady oraz
informacje dotyczące zachowania ich wartości odżywczej: miód pszczeli,
syrop klonowy, cukier brzozowy naturalnego pochodzenia. Zasady technologiczne stosowania zamienników cukru w poszczególnych daniach/produktach.
4. Dozwolone przepisami prawa zamienniki soli oraz koncentratów spożywczych i mieszanek przypraw z solą bez utraty smakowitości dań. Przepisy na mieszanki naturalnych przypraw.
5. Wpływ obróbki wstępnej oraz rodzaju obróbki termicznej na zachowanie wartości odżywczych składników potraw, porównanie różnych technik kulinarnych i przykłady receptur dań zachowujących wysoką wartość odżywczą.
6. Różnice w wartości odżywczej tłuszczów zwierzęcych i roślinnych, dozwolone przepisami prawnymi tłuszcze do smarowania pieczywa, tłuszcze do smażenia/pieczenia, tłuszcze do potrwa na zimno.
7. Alternatywne sposoby przygotowania dań w odniesieniu do ograniczenia smażenia oraz użycia tłuszczów. Niekonwencjonalne wykorzystanie tradycyjnych urządzeń
8. Redukcja białka i tłuszczu pochodzenie zwierzęcego – sposoby na wprowadzenie roślin strączkowych do diety.
9. Diety eliminacyjne - jak przygotowywać dania w takich dietach, jakich używać produktów, jak napisać procedurę zapobiegania zanieczyszczeniom krzyżowym alergenami.
10. Praktyczne wskazówki dotyczące stosowania aktualnych norm żywienia.
11. Wzorcowe gramatury poszczególnych produktów spożywczych dla zróżnicowanych grup wiekowych dzieci i młodzieży umożliwiające realizację norm żywienia. Zasady doliczania odpadów w celu wyliczenia wielkości zamówienia.
12. Zasady GHP, GMP i Systemu HACCP podczas wykonywania czynności w procesie produkcji dań kulinarnych do surowca do wyrobu gotowego.
13. Układanie jadłospisów i tworzenie receptur – praktyczne wskazówki.
14. Obróbka dynamiczna i obróbka termiczna żywności.


Na szkoleniu uzyskają Państwo odpowiedzi na następujące pytania:
1.    Dlaczego zmiany wprowadzone przez przepisy prawne są takie ważne i dlaczego je wprowadzono.
2.    Czym można zastąpić cukier, sól, niedozwolone koncentraty czy mieszanki przypraw bez obawy o smak dań.
3.    Dlaczego rośliny strączkowe są zdrowe oraz praktyczne porady jak je wprowadzać do diety małych dzieci, żeby były przez nie akceptowane.
4.    Dlaczego tłuszcze roślinne są zdrowsze niż zwierzęce.
5.    Jak zmniejszyć ilość tłuszczów zwierzęcych i ogólnie tłuszczów w diecie dziecka.
6.    Jak maksymalnie ograniczyć straty wartości odżywczych w czasie przyrządzania potraw.
7.    Alternatywne wykorzystanie urządzeń znajdujących się w kuchni.
8.    Piec konwekcyjny jako zamiennik smażenia oraz gotowania w wodzie, zapoznanie się z możliwościami urządzenia.
9.    Czym zastępować składniki podstawowe w dietach eliminacyjnych.
10.     Jak uniknąć ryzyka niedoborów składników odżwyczych mogących pojawiać się w dietach eliminacyjnych.
11.     Jak przygotować kotleta w panierce, nuggetsy, pizzę czy burgera – praktyczne przykłady, co zmienić w składzie lub technice przygotowania ulubionych przez wszystkie dzieci dań, żeby były zgodne z przepisami prawa, normami żywienia i dużo zdrowsze.
12.    Jakie wielkości porcji dań i produktów na talerzu realizują zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze wynikające z norm żywienia.
13.    Jakie zapisy powinny być prowadzone na kuchni aby zrealizować wymagania prawne w zakresie GHP, GMP i Systemu HACCP.

Miejsce szkolenia

Internet
www.owal.edu.pl, Szkolenie online

Opiekun szkolenia

Warunki uczestnictwa

Zapisywanie do newsletter'a

owal

zaproponuj temat szkolenia

* zaproponuj temat szkolenia i prześlij go do nas abyśmy rozważyli Twoją propozycję

Captcha