Online: Opłata skarbowa, procedura i zakres opodatkowania - szkolenie praktyczne na przykładach

11 października 2023 10:00-14:00

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

• radca prawny, od 1995 r. obsługa urzędów administracji publicznej (urzędy gmin, urząd wojewódzki, zarządy dróg, inspekcje itp.)
• Od 1991 r. - etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku.
• wykładowca od 1994 r. wielu ośrodków szkoleniowych w Polsce m. in. Instytut Szkoleń i Analiz Gospodarczych w Warszawie, SOWID w Katowicach, LCES w Gorzowie Wielkopolskim, ROS w Bydgoszczy, PCS w Gdańsku, oraz ośrodkach w Rzeszowie, Wrocławiu, Koszalinie i Łomży a także Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Centrum Szkoleniowe w Białymstoku, Warszawie, Szczecinie i Kielcach. Realizuje główne tematy z zakresu postępowania administracyjnego i prawa samorządu terytorialnego oraz z ochrony środowiska, gospodarki nieruchomościami, planowania przestrzennego, finansów lokalnych; Formy organizowania szkoleń- wykłady, seminaria, ćwiczenia praktyczne, konsultacje.
• W latach 1998- wykładowca z zakresu prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego w szkoleniu aplikantów radcowskich oraz powołany przez Ministra Sprawiedliwości członek komisji egzaminacyjnej na egzamin zawodowy radców prawnych.
• Prowadzi szkolenia zawodowe dla radców prawnych w ramach doskonalenia zawodowego.
• Wykładowca na szkoleniach służby cywilnej, posiada uprawnienia wykładowcy Brytyjskiego Funduszu Know How z zakresu planowania przestrzennego oraz zarządzania finansami komunalnymi,

ADRESACI:

Pracownicy urzędów administracji publicznej.

1. Charakterystyka opłaty skarbowej i jej miejsce w systemie prawa podatkowego.
2. Przedmiot opodatkowania:
• czynności urzędowe,
• zezwolenia, zaświadczenia,
• pełnomocnictwa,
3. Organy podatkowe właściwość rzeczowa i miejscowa.
4. Podmioty zobowiązane do ponoszenia opłaty skarbowej. Odpowiedzialność solidarna.
5. Wyłączenia i zwolnienia z opłaty skarbowej - podmiotowe i przedmiotowe.
6. Formy i terminy zapłaty opłaty skarbowej, skutki niewniesienia,
7. Postępowanie podatkowe w zakresie określenia wysokości zobowiązania podatkowego w opłacie skarbowej (etapy postępowania podatkowego, elementy decyzji podatkowej, postępowanie odwoławcze,
8. Egzekucja nieuiszczonej opłaty skarbowej, postępowanie.
9. Nadpłata opłaty a zwrot opłaty skarbowej różnice.
10. Umorzenie zaległości - postępowanie i okoliczności.
11. Najczęściej występujące zagadnienia:
• pełnomocnictwa, zakres opodatkowania i zwolnienia, (tryb postępowania i skutki niewniesienia) pełnomocnictwa w sprawach podatkowych, rodzaje i forma pełnomocnictw w tym prokura, wielość pełnomocników, pełnomocnictwa elektroniczne,
• opłata skarbowa za wydanie decyzji administracyjnej - od czynności i zezwoleń - powstanie obowiązku podatkowego, wezwanie do uzupełnienia opłaty, skutki niewniesienia, forma zakończenia postępowania.
• opłata skarbowa od decyzji w procesie inwestycyjnym np. warunki zabudowy i lokalizacja celu publicznego, zwolnienie w sprawach mieszkaniowych,
• zaświadczenia, w tym zaświadczenia w trybie milczącego załatwienia sprawy,
• potwierdzenie za zgodność dokumentów oraz własnoręczności podpisu.
12. Dokumentowanie opłaty skarbowej i nadzór.
13. Obowiązek informacyjny w sprawie opłaty skarbowej sądów i innych podmiotów.
14. Orzecznictwo sądów administracyjnych i interpretacje podatkowe w sprawach opłaty skarbowej.