Online: Prowadzenie postępowania administracyjnego i stosowanie KPA

19 sierpnia 2024 10:00-14:00

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

• etatowy członek Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku, radca prawny,
• od 1995 r. obsługuje urzędy administracji publicznej (urzędy gmin, urząd wojewódzki, zarządy dróg, inspekcje itp.),
• wykładowca od 1994 r. wielu ośrodków szkoleniowych, realizuje główne tematy z zakresu postępowania administracyjnego i prawa samorządu terytorialnego oraz z ochrony środowiska, gospodarki nieruchomościami, planowania przestrzennego, finansów lokalnych. Prowadzi szkolenia zawodowe dla radców prawnych w ramach doskonalenia zawodowego, wykładowca z zakresu prawa administracyjnego i postępowania administracyjnego w szkoleniu aplikantów radcowskich.

Postępowanie administracyjne przed organami administracji

a) Kodeks postępowania administracyjnego a ustawy szczególne,
b) zasady postępowania administracyjnego i ich wpływ na czynności procesowe,
c) właściwość organów i wyłączenie pracownika lub organu od załatwiania spraw – procedura wyłączania i konsekwencje zaniedbania.
d) wszczęcie postępowania – z urzędu i na wniosek.
e) załatwienie spraw- terminy: liczenie terminów, przywrócenie terminu. Nowe regulacje w za-kresie terminów.
f) doręczenia, wezwania
g) postępowanie dowodowe – dokumenty, świadkowie, oględziny i inne. Organizacja czynności dowodowych, sporządzanie protokołów i adnotacji.
h) decyzja administracyjna - rodzaje, składniki, charakter prawny,
i) rodzaje decyzji, decyzje związane i uznaniowe.
j) Zasady sporządzania decyzji – data wydania, składniki komparycji, sentencja, warunki i termi-ny, uzasadnienie składniki. Pouczenia.
k) Pieczęcie urzędowe
l) postępowanie odwoławcze i zażaleniowe.
m) nadzwyczajne środki wzruszania decyzji ostatecznych (zmiana i uchylenie , wznowienie postę-powania , stwierdzenie nieważności, wygaszenie),
n) przewlekłość i bezczynność – przeciwdziałanie, skutki i konsekwencje,
o) sądowa kontrola decyzji administracyjnych,
p) omówienie aktualnego orzecznictwa sądowego oraz praktyki organów odwoławczych.