Szkolenie ma na celu uporządkowanie i poszerzenie wiedzy na temat obowiązkowych przeglądów i kontroli budynków, zgodnie z aktualnymi przepisami prawa budowlanego. Uczestnicy dowiedzą się, jakie obowiązki spoczywają na właścicielach i zarządcach nieruchomości, jak prawidłowo prowadzić Książkę Obiektu Budowlanego oraz jak unikać najczęstszych błędów formalnych i praktycznych. Szkolenie kładzie również duży nacisk na kwestie odpowiedzialności, rzetelności i etyki w wykonywaniu kontroli technicznych. Dzięki praktycznemu podejściu, uczestnicy otrzymają narzędzia i wzory dokumentów, które można od razu wykorzystać w codziennej pracy.
PROWADZĄCY:
Od 20 lat związana zawodowo z organami nadzoru budowlanego. Od ponad 10 lat na stanowisku Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Ukończyła studia na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach w specjalności Inżynieria Miejska w stopniu inżyniera oraz w specjalności Inżynieria Procesów Budowlanych - Technologię i Zarządzanie w Budownictwie w stopniu magistra. Autor licznych artykułów i opracowań dla m.in. Forum Media Polska sp. z o. o., Wiedza i Praktyka sp. z o. o. oraz do miesięcznika „Inżynier Budownictwa”. Prowadziła szkolenia i uczestniczyła jako prelegent w wydarzeniach organizowanych przez Forum Media Polska i Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Współpracuje również z Uczelnią Łazarskiego.
ADRESACI:
Szkolenie jest skierowane do zarządców budynków, administratorów nieruchomości, właścicieli obiektów i budowli, działów technicznych oraz administracyjnych w firmach.
PROGRAM:
MODUŁ I
Kontrole stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego wynikające z art. 62 ust. 1 ustawy Prawo budowlane
- Kontrole stanu technicznego obiektu budowlanego: jakie są ich rodzaje i z jaką częstotliwością muszą być przeprowadzane?
- Obowiązki zarządcy i właściciela: jakimi zasadami muszą kierować się zarządcy i właściciele wg ustawy Prawo budowlane?
- Zakres kontroli technicznej obiektu: które elementy budynku podlegają kontroli i które z nich są najbardziej narażone na uszkodzenia?
- Kontrole doraźne: w jakich przypadkach mogą być zlecone i jakie są terminy ich wykonania?
- Zakres przeglądów przeciwpożarowych: które elementy ochrony przeciwpożarowej w obiekcie podlegają kontrolom i z jak często powinny być sprawdzane?
MODUŁ II
Protokół kontroli – podstawowy dokument do dokonania wpisu do KOB
- Wzorcowy protokół z kontroli okresowej: co powinien zawierać na podstawie przepisów Prawa budowlanego?
- Elektroniczny protokół z kontroli przewodów kominowych: jak sporządzić dokument z wykorzystaniem systemu obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków (CEEB)? kto sporządza protokół w CEEB, informacje dla organu nadzoru budowlanego o nieprawidłowości uwidocznionej w protokole, przykład protokołu wygenerowanego z systemu
- Konsekwencje zaniedbań w zakresie kontroli technicznej: odpowiedzialność właściciela i zarządcy, możliwe sankcje oraz skutki niewłaściwego stanu technicznego obiektu.
MODUŁ III
Przepisy ustawy Prawo budowlane oraz Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego (Dz. U. z 2022 r., poz. 2778)
- Wymogi ustawy Prawo budowlane: do czego służy książka obiektu budowlanego, z czego się składa i dla których obiektów budowlanych musi być ona założona?
- Upoważnienie do prowadzenia i dokonywania wpisów w KOB: kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne uchybienia?
- Zakładanie książki obiektu budowlanego w systemie c-KOB: jakie informacje należy wprowadzić do systemu i kto ma do niej dostęp?
- Plan sytuacyjny dołączony do KOB: co zawiera wzorcowy plan sytuacyjny?
MODUŁ IV
Szczegółowy sposób prowadzenia książki obiektu budowlanego w systemie c-KOB (wizualizacje z systemu)
- System c-KOB krok po kroku: jak założyć konto i dokonywać wpisów w systemie c-KOB?
- Upoważnienie do dokonywania wpisów w systemie: jak dodać interesariusza w c-KOB?
- Prowadzenie wielu książek obiektów budowlanych: w jaki sposób, przy pomocy dostępnych w systemie narzędzi, znaleźć i dokonywać korekty poszczególnych pozycji?
- Rejestr c-KOB: jak eksportować pozycje z listy wszystkich książek obiektów budowlanych do plików PDF, CSV lub XLS?
- Organy Nadzoru Budowlanego: kiedy zawiadamiać Inspektoraty o przeprowadzonych kontrolach i jak to robić w systemie c-KOB?
- Uwierzytelnianie i autoryzacja w systemie c-KOB: na czym polega uwierzytelnienie użytkownika konta?
PLATFORMA SZKOLENIOWA:
- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.
Miejsce szkolenia
Internetwww.owal.edu.pl, Szkolenie online
