Online: Przygotowanie przez płatników informacji rocznych za 2022 r. w tym PIT-11, PIT-R, PIT-8AR, PIT-4R, IFT1/IFT1R

23 stycznia 2023 10:00-14:00

- zasady wypełniania z uwzględnieniem wprowadzonych zmian w trakcie 2022 roku oraz od 2023 r

Szanowni Państwo,

Zapraszamy Państwa na szkolenie z zakresu prawidłowego wypełniania obowiązków płatników podatku dochodowego od osób fizycznych z zakresu wypełniania i przesyłania rozliczeń rocznych PIT za 2022 r. .
Rok 2022 obfitował w niespotykane do tej pory zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zmiany te w szerokim zakresie znajdą odzwierciedlenie w deklaracjach rozliczeniowych przygotowanych przez płatników podatku.
Podczas szkolenia omówione zostaną zmiany wprowadzone do ustawy PIT w ramach „Polskiego Ładu” wpływające na zasady sporządzania i przesyłania formularzy rozliczeniowych dla podatników za 2022 r. oraz obowiązujące nowe przepisy w 2023 r.

Trener prowadzący szkolenie: Wieloletni trener prowadzący szkolenia z zakresu rozliczania i kontroli, prowadzenia ewidencji księgowej, przepływów finansowych, monitoringu projektów UE,. Trener z zakresu podatku VAT w jednostkach samorządu terytorialnego oraz kwalifikowania podatku VAT w projektach UE.Podczas długoletniej pracy na stanowisku głównej księgowej, oprócz doświadczenia z zakresu rozliczeń rachunkowo-finansowych, zdobyła praktykę w pozyskiwaniu dofinansowania, sprawozdawczość oraz rozliczaniu projektów UE.

Grupa docelowa:

Zapraszamy na szkolenie pracowników działów kadr i płac, pracowników księgowości oraz osoby odpowiedzialne za naliczenie i pobór podatku dochodowego.
Szkolenie skierowane jest zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę, jak i dla doświadczonych pracowników.

Cele i korzyści ze szkolenia:

• Uczestnicy szkolenia pozyskają wiedze z zakresu terminów oraz zasad prawidłowego wypełniania i przesyłania obowiązujących formularzy rozliczeniowych za 2022 rok,
  • Celem szkolenia jest przekazanie uczestnikom informacji na temat zmian w podatku dochodowego od osób fizycznych w 2022 i 2023 r., które wpływają na prawidłowe rozliczenie roczne podatku PIT.

Program szkolenia:

1. Zmiany w podatku PIT w trakcie roku a wpływ na rozliczenie roczne za 2022 r.
a) Zmiana skali podatkowej oraz kwoty wolnej od podatku w trakcie roku podatkowego a wpływ na rozliczenie roczne
b) Likwidacja ulgi dla klasy średniej oraz rolowania podatku a zasady wypełniania formularzy rozliczeniowych.
c) Wspólne rozliczeni osób samotnie wychowujących dziecko oraz małżonków w tym wskazanie limitów dochodów dziecka.
d) PIT – 2 w roku 2022 oraz nowy wzór od 2023 r. – omówienie formularza i jego wpływu na rozliczenie roczne.
2. Rozliczenie roczne PIT – 11 za 2022 r. oraz PIT-R. – omówienie nowego formularza.
a) Przychody z tytułu umowy o pracę w tym koszty uzyskania przychodu.
b) Przychody z tytułu umów zleceń i o dzieło z własnym i obcym pracownikiem.
c) Przychody pracownika do 26 roku życia opodatkowane i zwolnione.
d) Przychody Senior+ opodatkowane i zwolnione.
e) Przychody osób wychowujących 4 lub więcej dzieci opodatkowane i zwolnione.
f) Kontrakty menadżerskie, rady nadzorcze, prokura, powołanie, mianowanie.
g) Składki ZUS społeczne opłacane przez podatników oraz składka zdrowotna w formularzu PIT-11.
h) Załącznik PIT-R – dla kogo i jakich przychodów dotyczy?
3. PIT dla cudzoziemców
a) Rezydent/nierezydent – zasady rozpoznawania rezydencji podatkowej
b) Kiedy PIT – 11 a kiedy IFT1/1R
c) Zasady wypełniania formularza IFT orz terminy wysyłania do US i podatników.
4. PIT-8AR,
a) Kogo dotyczy deklaracja i jakich źródeł ?
b) Zasady wypełniania formularza PIT 8AR oraz terminy wysyłania do US i podatników.
5. PIT – 4 – deklaracja rozliczeniowy płatnika za 2022 r.
6. Panel dyskusyjny.

Informacje organizacyjne:

Zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy webinarowej umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy oraz na rozmowy pomiędzy uczestnikami spotkania,
Zgłoszeni uczestnicy otrzymają na wskazane adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, prosimy o podawanie własnych adresów e-mail,
Platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w komputerze lub aplikację w smartfonie.