Online: Jaka będzie dotacja w 2025 roku? Warsztaty dla szkół dotowanych

20 listopada 2024 09:00-14:00

Terminy szkolenia: 20 listopada, 9 grudnia 2024 r. 09:00-14:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

CELE SZKOLENIA:
Celem szkolenia jest zdobycie wiedzy niezbędnej do oszacowania finansowania szkół w 2025 r. Kwoty te często samorządy publikują dopiero w kwietniu/maju, a następnie dokonują wyrównania od stycznia. Dla szkoły dotowanej ważna jest już teraz znajomość i możliwość oszacowania, jaka kwota dotacji będzie w 2024 r. oraz jakiego może się spodziewać wyrównania.

ADRESACI:
Szkolenie jest adresowane głównie do dotowanych szkół (niepublicznych i publicznych), a w przypadku placówek wychowania przedszkolnego tylko w zakresie uczniów niepełnosprawnych.

1. Wzrost kwoty subwencji/dotacji na ucznia w 2025 roku w porównaniu do roku obecnego.
2. Omówienie rozporządzenia o podziale subwencji na 2025 rok - jakie zmiany w finansowaniu będą wprowadzone, jak zmieni się (zwiększy/zmniejszy) finansowanie niektórych charakterystyk uczniów (np. małe szkoły, bezpłatna nauka języka polskiego)?
3. Kwota subwencji na ucznia szkoły: Co to jest standard finansowy A? Co to jest wskaźnik Di i jaki ma wpływ na wysokość dotacji? Co oznaczają wagi w rozporządzeniu o podziale subwencji?
4. Jak obliczyć wysokość dotacji na ucznia szkoły biorąc pod uwagę wzrost kwoty jednostkowej na ucznia i zmiany w niektórych wagach?
4a. Jak obliczyć wysokość dotacji na ucznia niepełnosprawnego w placówce wychowania przedszkolnego?
5. Model w arkuszu kalkulacyjnym pozwalający oszacować kwotę dotacji - praktyczne warsztaty.
6. Jak obliczyć wyrównanie kwoty dotacji w kwietniu/w maju - praktyczne warsztaty.
7. Od kiedy jest należna kwota dotacji wynikająca z danej wagi, np. z orzeczenia, z wagi na tzw. małą szkołę, wagi na oddział sportowy itd.?
8. Pytania od Uczestników.