Online: RUCH KADROWY W SZKOLE I PRZEDSZKOLU 2024. NASTĘPSTWA WYKONANIA ZAPISÓW W ARKUSZACH ORGANIZACYJNYCH

29 kwietnia 2024 10:00-15:00

- zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
- uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
- platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

PROWADZĄCY: Elżbieta Rabenda

• Od 2016 ekspert MEN (poz. 1121), specjalizuje się w zakresie tzw. prawa oświatowego. Współpracuje z RIO, SKO, ODN, z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi w całym kraju.
• Praktyk, kontroler, analityk. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie samorządowca, dy-rektora szkoły, z zawodu nauczyciel dyplomowany. Odznaczona Medalem K.E.N.

CEL:
Przygotowanie uczestnika szkolenia do samodzielnego i odważnego podejmowania decyzji kadro-wych w jednostkach oświatowych.

KORZYŚCI:
Uczestnicy nabędą wiedzę na temat prawidłowego stosowania przepisów prawa w praktyce, otrzymają wzory niezbędnej dokumentacji kadrowej, w tym przykładowe kryteria doboru zwolnień, zapoznani zostaną z dobrymi praktykami i wybranym orzecznictwem sądowym, które wskazuje na mocne strony dyrektorów szkół (wygrane w sądach pracy).

I. Planowanie zatrudnienia:

1. Pełen wymiar etatu- podstawy zatrudniania na przykładzie, obszary ryzyka.
2. Godziny ponadwymiarowe - omówienie warunków i zasad. Czy są uprawnieniem czy obowiąz-kiem nauczyciela?
3. Niepełny tygodniowy wymiar- dla kogo? Podstawy zatrudniania. Jak działa w trakcie roku szkolnego?

II. Rozwiązanie stosunku pracy z powodu zmniejszenia liczby etatów

1. Podstawy prawne.
2. Wybór pracownika do zwolnienia – kryteria wyboru do zwolnienia.
3. Warunki i terminy rozwiązania stosunku pracy – przykłady, casusy
4. Ochrona przed zwolnieniem – przykłady stanowisk chronionych, możliwości odstąpienia od ochrony, hierarchia przywilejów.
5. Ochrona emerytalna- w jakich przypadkach zadziała?

III. Przekształcanie stosunku pracy i jego konsekwencje

1. Ograniczenie etatu – warunki i zasady, obligatoryjność stosowania, terminy.
2. Zmiana warunków pracy i płacy – przyczyny, zasady, terminy.
3. Uzupełnianie etatu – zasady, konsekwencje.
4. Przeniesienie na podstawie Karty Nauczyciela i kodeksu pracy.
5. Przekształcenie stosunku pracy w związku ze zmianami organizacyjnymi.

IV. Zasady współpracy ze związkami zawodowymi przy zwalnianiu pracowników.

V. ZMIANY W KODEKSIE PRACY OBEJMUJĄCE NAUCZYCIELI!

VI. Wzory umów, kryteriów doboru zwolnienia, pozostałych dokumentów, w tym przykładowe orzecznictwo.