Online: Statuty szkół i przedszkoli - co powinny zawierać, a czego należy unikać?

27 marca 2024 09:00-13:00

-    zajęcia prowadzone on-line, za pomocą specjalnej platformy internetowej, umożliwiającej komunikację pomiędzy wykładowcą a uczestnikami, pozwalającej także na zadawanie pytań wykładowcy w formie chatu,
-    uczestnicy przed szkoleniem otrzymają na wskazane w karcie zgłoszeniowej adresy e-mail zaproszenia wraz z linkami do wirtualnego pokoju, w którym będą mogli wziąć udział w szkoleniu,
-    platforma szkoleniowa na której odbywają się zajęcia jest dostępna przez przeglądarkę internetową w dowolnym komputerze lub przez aplikację w smartfonie.

-    Od 2008 dyrektor wydziału oświaty, kultury i sportu starostwa powiatowego, później kierownik referatu oświaty, kultury, sportu i zdrowia, a obecnie dyrektor centrum usług wspólnych. Edukatorka, koordynatorka wielu projektów edukacyjnych. Autorka publikacji, dotyczących edukacji i zarządzania w oświacie. Współpracuje z wieloma instytucjami w zakresie prowadzenia szkoleń i kursów o tematyce oświatowej. Prowadzi zajęcia z zakresu zarządzania w oświacie na studiach podyplomowych na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu oraz w Collegium da Vinci w Poznaniu. Certyfikowany konsultant Programu MindSonar.
-    absolwentka UAM w Poznaniu - filologia polska. Nauczycielka języka polskiego, doradca metodyczny a później konsultant ds. doradztwa kadry kierowniczej i egzaminów zewnętrznych Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz współpracownik Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.

CELE SZKOLENIA:
Statut szkoły/przedszkola/placówki oświatowej jest najważniejszym dokumentem prawa wewnętrznego, odzwierciedla ustrój szkoły/przedszkola, określa metody i formy działań stosowane w danej szkole/przedszkolu, zadania i cele odróżniające je od innych tego samego typu placówek. W ostatnim czasie trwa ożywiona dyskusja, dotycząca poprawności redagowania dokumentów regulujących prawo wewnątrzszkolne, uwzględniających prawa i obowiązki uczniów i wychowanków. To dokument, który także jest często brany pod uwagę podczas różnego rodzaju kontroli, w tym dotyczących zasadności i poprawności pobrania subwencji oświatowej oraz dotacji (dotyczy zarówno placówek publicznych jak i niepublicznych).
Szkolenie ma na celu analizę wybranych obowiązkowych elementów statutu szkoły/przedszkola/placówki oświatowej i zaproponowanie konkretnych zapisów, które mogą być inspiracją przy tworzeniu własnego statutu. Podczas szkolenia wskazane zostaną przykłady niepoprawnych zapisów statutowych, które mogą nieść za sobą poważne konsekwencje.
Podjęte zostaną również aktualne zagadnienia związane z nowo wprowadzonymi przepisami, dotyczące m.in. standardów ochrony małoletnich. Omówione zostaną kwestie zasadności wprowadzenia tych treści do statutu szkoły czy placówki oraz ewentualnych zapisów statutowych.

ADRESACI:
Dyrektorzy szkół/przedszkoli/placówek oświatowych publicznych i niepublicznych, przedstawiciele organów prowadzących.

KORZYŚCI:
-    przekazanie informacji, dotyczących stosowania przepisów z zakresu techniki prawodawczej,
-    zwrócenie uwagi na elementy obligatoryjne i fakultatywne statutu,
-    określenie przypadków, powodujących konieczność dokonania zmian w statucie,
-    przytoczenie przykładowych zapisów zmian w statucie, uwzględniających ostatnie zmiany prawne,
-    wskazanie przykładów niewłaściwych zapisów w statucie.

1.    Podstawowe regulacje prawne związane ze statutem - zasady techniki prawodawczej dotyczące opracowywania i nowelizacji statutu szkoły/przedszkola/placówki oświatowej:
a)    Zapisy treści statutowych;
b)    Tekst jednolity czy ujednolicony statutu – zasady wprowadzania zmian w statutach.
2.    Obowiązkowe zapisy w statucie szkoły/przedszkola/placówki oświatowej – jakie zapisy są dozwolone, a jakich należy unikać.
3.    Analiza wybranych obowiązkowych elementów statutu, między innymi:
-    organy szkoły/przedszkola/placówki oświatowej i ich kompetencje,
-    organizacja pracy,
-    tryb składania skarg w przypadku naruszenia praw ucznia,
-    ocenianie w statucie szkoły – prawne i praktyczne aspekty,
-    zasady przyprowadzania i odbierania dzieci,
-    organizacja placówki,
-    skreślenie dziecka (ucznia) z listy,
-    zakres zadań nauczycieli i innych pracowników.
4.    Zasadność uwzględnienia w obowiązujących statutach szkół/przedszkoli szczególnych rozwiązań, wynikających min. z:
-    organizacji kształcenia i wsparcia uczniów rodziców cudzoziemców;
-    wprowadzenia standardów ochrony małoletnich.
5.    Najczęściej popełniane błędy dotyczące zapisów w statutach szkół/przedszkoli – przykłady orzeczeń sądowych.